Akvaryum Filtreniz Yoksa Ne Yapmalısınız?

Bir filtreniz yoksa, Japon balıklarınızın hastalanma olasılığını azaltmak için yapabileceğiniz şeyler vardır. Bununla birlikte, bunların tümü yalnızca geçici çözümlerdir ve yine de en iyisi tankınız için bir an önce bir filtre edinmektir.

Daha Fazla Su Değişimi Yapın ve Depoyu Temiz Tutun

Yapabileceğiniz en iyi şey, tankı temiz tutmanın yanı sıra daha fazla su değişimi yapmaktır. Bunu birkaç yolla yapabilirsiniz. İlk ve en önemli şey, her gün biraz su çıkarmak ve yerine yeni şartlandırılmış su koymaktır.

Bunun yanı sıra, çakılı da dağıtmalı ve dibe çökmüş olabilecek atıkları ve döküntüleri çıkardığınızdan emin olmak için vakumlamalısınız. Japon balığınız onu yemezse çürümeye başlayacak olan yenmemiş yiyecekleri de çıkarmalısınız.

Suyu Test Edin ve Amonyak Nötrleştirici Kullanın

Çok yüksek olmadıklarından emin olmak için tanktaki amonyak, nitrit ve nitrat seviyelerini de test ediyor olmalısınız. (Eğer bir test kitiniz yoksa API Master Test Kit’i şiddetle tavsiye ederim.)

Amonyak çok yüksekse API Ammo Lock gibi bir amonyak nötrleştirici kullanmalısınız. Bu, amonyağı detoksifiye edecek ve akvaryum balığınız için zararsız hale getirecek, ancak yine de faydalı bakterilerinizi besleyebilecektir.

Daha Fazla Bitki Ekle

Tanka çok sayıda bitki eklemek, temizlenmesine yardımcı olacaktır. Bitkiler, amonyak seviyelerini düşük tutacak olan tüm balık atıklarıyla beslenir. Bunun yanı sıra faydalı bakterilerin ihtiyaç duyduğu oksijeni de üretirler, faydalı bakterilerin yaşaması için bir alan yaratırlar ve aynı zamanda karbondioksiti de uzaklaştırırlar.

Java eğrelti otu ve anubias nana ile hangi bitkilerin başlayacağından emin değilseniz harika bir seçimdir.

Tankı Fazla Stoklamayın

Ve elbette, tankı fazla doldurmadığınızdan emin olun. Depoyu fazla doldurduğunuzda, içindeki amonyak çok daha hızlı birikecektir. Bunun yanı sıra tüm balıkların atıkları bakteri ve parazitler için mükemmel üreme alanı yaratacaktır.

Özet

Gördüğünüz gibi, akvaryum balığı filtrelerinizin sağlığı ve mutluluğu için vazgeçilmez bir ekipman parçası. Henüz bir filtre almadıysanız, kesinlikle birine yatırım yapmalısınız ve ne tür bir filtre olduğundan emin değilseniz, teneke kutu filtreler muhtemelen bir akvaryum balığı tankı için en iyi seçeneğinizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu