Akvaryumda İdeal Lepistes Sayısı Kaç Olmalı?

Bir tank için uygun lepistes sayısı, kaç galon su tuttuğuna bağlıdır. Tankta çok fazla lepistes su kalitesini etkileyebilir ve ayrıca suyun sıcaklığını yükseltebilir. Temel kural, her 1 inç balık için 1 galon sudur.

Ortalama olarak, lepistesler yarım inçten 2 inç’e kadar herhangi bir yerde büyür. Birçok kişi 5 galonluk bir tankın 3 veya 4 lepistes için yeterli alan sağladığını düşünüyor. Ancak, bunların hepsi ne kadar büyük olduklarına bağlı olacaktır. 

Lepistesler Ne Tür Suyu Sever?

Tercih edilen sıcaklık aralığını bilmemize rağmen, ne tür su lepisteslerinin yaşadığını bilmek de yararlıdır. Lepistesler, 6,8 ila 7,8 pH dengesi ile sert suda daha iyi performans gösterir. Çoğu kasabanın musluk suyunun pH dengesi 7,6 olduğundan, bu birçok insan için işleri kolaylaştırır. Lepisteslerin gelişmesi için mükemmel bir denge budur.

Lepistesin Suyunu Değiştirmek Sıcaklığı Etkiler mi?

Kendi atıklarında yüzmemeleri için lepistesinizin suyunu temiz tutmanız çok önemlidir. Ancak bunu dikkatli bir şekilde yapmak isteyeceksiniz çünkü tanka eklediğiniz temiz suyun, çıkardığınız su ile aynı sıcaklıkta olacağını garanti edemezsiniz. 

Lepistesin su sıcaklığını sabit tutmak için, bir seferde suyun yalnızca yüzde 30’unu değiştirmenizi öneririz. Balıkları temiz tutmak için bunu haftada bir kez yapın. Her seferinde küçük bir miktar değiştirmek, lepistesleri rahatsız etmeden suyu temiz tutmanızı sağlar.

Musluk suyunda eser miktarda klor bulunduğu bilindiğinden, tanka eklemek istediğiniz miktarı açık bir kaba dökmenizi ve 24 saat beklemenizi öneririz. Bu, lepistesin suyunu etkilememesi için klorun buharlaşması için yeterli zaman verecektir. Bu süre zarfında su ayrıca oda sıcaklığına kadar ısınacak ve bu da ilave edilmesini daha güvenli hale getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu