Akvaryumdaki Filtrenin Faydaları Nelerdir?

Artık bir filtrenin ne işe yaradığını biliyorsunuz, ayrıca faydalarının ne olduğunu bilmek de önemlidir. İşte tankınızda bir filtre kullanmanın sağlayacağı başlıca faydalar.

Suyu Sık Sık Değiştirmeniz Gerekmeyecek

Size en büyük yararı, suyu sık sık değiştirmek zorunda kalmamanızdır. Tankınızda filtre yoksa 2-3 günde bir suyu değiştirmeniz normaldir. Bu, hızlı bir şekilde zaman alıcı ve sizin için sıkıcı hale gelebilir, bunun akvaryum balığınızı strese sokacağı gerçeğinden bahsetmiyorum bile.

Tanka sürekli su ekleyip çıkarırken, hareketin kendisi akvaryum balığınızı strese sokacaktır, ancak başka şeyler de olacaktır. Örneğin, musluk suyu eklediğinizde su parametrelerindeki sürekli değişiklikler, bağışıklık sistemlerini de etkileyecektir.

Su Daha Temiz Görünecek

Ve elbette size en büyük ikinci faydası da suyun daha uzun süre daha temiz görünmesi. Her su değişimi yaptığınızda, tankın altından çok fazla kir toplarsınız ve bu da tankı bulanıklaştırır.

Bunun da ötesinde, bir filtre kiri temizlemeye de yardımcı olur, böylece onu kaldırdığınızda bile daha az kir olacaktır. Aslında, tankın daha temiz görünmesine yardımcı olmak için belirtilen üçünün dışında su parlatıcıları ve diğer filtre malzemelerini bile alabilirsiniz.

Balığınız Daha Uzun Süre Sağlıklı Kalacak

Biliyorsunuz ki filtreler sudaki olmaması gereken tüm kötü maddeleri yok eder. Örneğin amonyak, seviyeler çok yüksekse doğrudan balığınızı hasta edecektir.

Ama sadece bu değil. Tankınızda çok fazla atık olduğunda, bakteriler, parazitler ve mantarlar üremek için mükemmel koşullara sahip olacaklardır. Bu, akvaryum balıklarınızın hastalanmaya çok daha duyarlı olacağı anlamına gelir.

Bu, özellikle diğer birçok balıktan daha dağınık olan Japon balıkları için geçerlidir. Suyun temiz kaldığından emin değilseniz, ne kadar sağlıklı olurlarsa olsunlar hastalanma şansları büyük ölçüde artacaktır.

Tanktaki Oksijen Miktarını Artırır

Son olarak, tankınızda bir filtre çalışıyorsa, tanktaki oksijen miktarını da artıracaktır. Bunun nedeni, karbondioksit ve oksijenin gaz değişimi için gerekli olan suyun yüzeyini çalkalamasıdır. Kısacası, karbondioksitin suyu terk etmesine ve oksijenin suya girmesine yardımcı olur.

Bu olmadan, akvaryum balığınız nefes almakta zorlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu