Akvaryumun Altındaki Japon Balığınız Neden Hareket Etmiyor?

Akvaryumunuzun dibindeki akvaryum balığınızın hareket etmediğini görmek son derece endişe verici olabilir, o zaman bu kesinlikle bir endişe nedenidir! İşte bunun olmasının nedenleri.

Sıcaklık Şoku

Balığınızın hareket etmemesinin nedeni yine sıcaklık şoku olabilir ve eğer bu aşamaya geldiyse durum son derece ciddidir! Isıtıcının bozulup bozulmadığını ve suyun çok fazla ısınmasına veya çok soğumasına neden olup olmadığını kontrol edin.

Suyun çok sıcak veya soğuk olduğunu fark ederseniz, dengelemek için şartlandırılmış su eklemeye başlayın ve ya ısıtın ya da soğutun.

Sıcaklık şoku, su sıcaklığının önemli ölçüde değişmesinden kaynaklandığında, onu bırakmalı ve akvaryum balığınıza uyum sağlaması için zaman vermelisiniz.

Yüzme Mesane Hastalığı/Dropsi

Yüzme kesesi hastalığı ve su damlası da akvaryum balığınızın hareket etmesini inanılmaz derecede zorlaştırabilir. Sahip olduklarında, tankın dibinde yatabilirler.

Uyuyorlar

Bir kez daha, akvaryum balığınız uyuyorsa, tamamen tankın dibindeymiş gibi görünebilirler.

Onlar Öldü

Ne yazık ki, bazen akvaryum balığınız öldüklerinde dibe batar. Japon balığınız öldüyse, etraflarında ne olursa olsun hareket etmeyeceklerini fark edeceksiniz. Japon balığınızın öldüğünü ve başka balıklarınız olduğunu fark ederseniz, diğer balıkların hastalanma olasılığını azaltmak için onları en kısa sürede tanktan çıkardığınızdan emin olun.

Japon Balığınız Neden Tankın Altında Öldü?

Hastalık, kötü su kalitesi, yaşlılık, sıcaklık şoku, amonyak zehirlenmesi, oksijen eksikliği, yumurta bağlama ve stres de akvaryum balıklarınızın ölmesine ve tankın dibinde kalmasına neden olabilir.

Japon balığınızın öldüğünü fark ettiğinizde yapmanız gereken ilk şey onları çıkarmaktır. İkinci olarak, içinde çok fazla nitrit, nitrat ve amonyak olup olmadığını görmek için suyu test etmelisiniz. Bunun yanı sıra, iyi olduğundan emin olmak için sıcaklığı da kontrol etmelisiniz. Ve son olarak, tanka olmaması gereken herhangi bir kimyasalın girip girmediğine bakın.

Yukarıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, diğer balıklarınızın hastalanmasını önlemek için hemen tedavi edin.

Özet

Artık akvaryum balığınızın tankın dibinde oturmasının veya yatmasının tüm nedenlerini biliyorsunuz. Çoğu zaman görebileceğiniz gibi, bu bir sorunun işareti olabilir, ancak bazen sadece balığınızın aptal olması da olabilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu