Aşılardan Önce Yavru Köpekleri Sosyalleştirme

Bir köpek yavrusunu aşılamadan önce sosyalleştirmek için güvenliği birinci önceliğiniz haline getirmeniz gerekir. Aşılarını bitirmeden önce yavru köpekler, virüslere ve bakterilere karşı korunmaya ihtiyaç duyan savunmasız varlıklardır. Bu, köpeği diğer köpeklerin toplandığı yerlere götürmekten kaçınmak anlamına gelir. Bununla birlikte, sosyalleşme saati işliyor, peki bir köpek yavrusu çekimlerden önce nasıl güvenli bir şekilde sosyalleştirilir?

Bir köpek yavrusu aşılanmadan önce nasıl sosyalleştirileceğini anlamak önemlidir, çünkü bir yandan yavru köpeğinizin sosyal bir köpek olarak büyümesini isterken, diğer yandan potansiyel olarak yaşamı tehdit eden hastalıklardan hastalanmasını istemezsiniz. Veteriner, aşılardan önce bir köpek yavrusunu sosyalleştirmenin yollarını paylaşıyor. 

Yavru Köpekleri Sosyalleştirmenin Önemi 

Genellikle birisi köpek sosyalleşmesinden bahsettiğinde akla ilk gelen şey birlikte oynayan köpeklerdir. Bir köpeğin kişiliğine atıfta bulunurken, iyi sosyalleşmiş ve iyi huylu terimlerini birbirinin yerine bile kullanırız. Bunun nedeni, sosyalleşme kavramını yanlış anlamamızdır.

 İyi sosyalleşmiş bir köpek, iyi huylu bir köpeğe eşit değildir. Örneğin, 8 aylık beagle’ım diğer köpekler ve kedilerle oynamayı çok seviyor, ancak iyi huylu olmaktan öteye gidemedi. Sosyalleşme kavramının ne anlama geldiğini tam olarak anlamamış olmamız, köpeklerimizi sosyalleştirme konusunda yetersiz bir yaklaşımı tetikliyor.

Sosyalleşmeyle ilgili bir sorun daha var. Köpek ebeveynlerine, genç yavruların tamamen aşılanana kadar (aşılanana kadar) karantinaya alınması gerektiğini öğretiyoruz. Öte yandan, yavruları diğer yavru ve köpeklerle karıştırmadan imkansız olan erken sosyalleşmenin önemini vurguluyoruz. 

Bir kez daha, sosyalleşmenin nasıl çalıştığını tam olarak anlamıyoruz. Yani sosyalleşme süreci sandığımızdan çok daha erken başlar ve sanılanın aksine bir yavru köpeği aşıdan önce sosyalleştirmenin güvenli yolları vardır.

Yavru Köpeklerde Erken Sosyal Yaşam 

Bir yavrunun zihinsel ve sosyal gelişimi söz konusu olduğunda, yaşamın ilk günleri çok önemlidir. Yavrunun ilk önemli ilişkisi annesiyledir. Çöp arkadaşlarıyla ve bizimle sosyal hayatı, gerçekten ancak yavrunun duyuları yeterince olgunlaştığında ve yavrular ses, duruş, beden dili ve aktivitelerle iletişim kurabildiklerinde başlar.

Bir yavru, hayatta kalmak için annesine ihtiyaç duyar, bu nedenle onunla olan ilişkisi, bağımlılık ve bakım arama ile belirlenir. İlk başta, yeni doğan yavru, yiyecek ve sıcaklık arayarak annesinin etrafında sızlanır ve burnunu sokar. Duyuları geliştikçe kuyruğunu sallamayı, havlamayı, zıplamayı ve annesinin yüzünü yalamayı, onu pençelemeyi ya da sadece bir gölge gibi onu takip etmeyi öğrenir.

Bu bakım arama eylemleri, farklı annelerden farklı tepkiler alınmasına neden olur. Bazı anneler yavrularını kontrol etmek için yalar ya da kemirirler. Diğerleri, yavrularının onları rahatsız etmesini önlemek için ağızlarıyla tehdit eder, hırlar veya engellenmiş ısırıklar verir.

Bu, yavrunun uzlaşmayla ilgili ilk deneyimidir. İyi huylu annelerin, yavrularını daha sonra itaat için bir ödül olarak tımar ederek uzlaşmaya zorlama olasılıkları daha yüksektir. 

Daha agresif anneler yavrularını daha az çekingenlikle ısırırlar ve yavrularını ondan çekildikten sonra bile disipline etmeye devam edebilirler. Bu yavrular, iyi huylu anneler tarafından yetiştirilen yavrulara göre insanlarla sosyal olarak daha az sosyal olan köpeklere dönüşürler.

 “Tenis topunu getir” gibi zihinsel testlerde bu yavrular daha az iyi performans gösterir. Yavruluğun bakım arama davranışı, sonunda itaatkar davranışın inceliklerine dönüşür ve yavrunun genel sosyalleşmesini etkiler. 

Yavruların Çöp Arkadaşlarıyla İlişkileri

Tüm ihtiyaçlarının karşılandığı ana rahminin güvenliğinden, yavru artık annesinin memelerini arayarak mamasını bulmak zorundadır. Çöp arkadaşları, bu hayati kaynak için onunla rekabet eder ve bu, bir sürü toplumunda yaşamanın ilk aktif deneyimidir. 

Ancak aynı zamanda, yavrular birbirlerine sarılarak ve birlikte uyuyarak, sıcaklık ve temas rahatlığı sağlayarak birbirlerine özen gösterirler. Bu şekilde, yavrular ilişkilerin önemini öğrenmeye başlar ve sosyal gruplarındaki özel konumlarını geliştirirler.

Köpek kumu büyüleyici ama geçici bir toplumdur. Yavrular birbirleriyle oynayarak kendi sosyal bağlarını oluştururlar ve nasıl iletişim kuracaklarını öğrenirler. Ek olarak, her bir yavrunun sosyal statüsü, kısmen yavru arkadaşlarıyla geliştirdiği ilişkilere dayanarak ilk önce belirginleşir. 

Çoğu aile köpeği için, annesi ve yavru arkadaşlarıyla geçirdiği yedi ila on hafta, sosyal gruplarındaki özel konumlarının köpeğin sosyalleşme sürecini geliştirmesine, gelişmesine ve şekillendirmesine izin verilen tek zaman olacaktır.

 Daha sonra yavruların yaşamına daha aktif olarak müdahale ettiğimizde, bu ortamda edindikleri bilgileri yeni insan ailesiyle ilişkilerine uygulayacaklar. Bu, sosyalleşme sürecinde yepyeni bir aşamadır. 

Çekimlerden Önce Bir Köpek Yavrusu Nasıl Sosyalleştirilir

Bir köpek ebeveyni olarak, yavrularınızın sosyalleşme sürecinin son aşamasından siz sorumlusunuz. Yavru köpeğinizi güvende tutarken yeni insanlara, yerlere, hayvanlara, seslere, kokulara ve deneyimlere maruz kaldığından emin olmalısınız. 

Deneyimler söz konusu olduğunda, nicelikten çok nitelik söz konusudur. Maruziyetler yüksek kalitede olduğu sürece, yeterli bir sosyalleşme düzeyine ulaşmak için aşırı pozlama yapmak zorunda değilsiniz.

Aşılarını almadan önce yavrularınızı nasıl güvenli bir şekilde sosyalleştireceğinize dair bazı faydalı ipuçları.

  • Yavrunuzun sağlıklı ve aşıları tam olan diğer yavru ve köpeklerle oynamasına izin verin. Yavru köpeğiniz oyun oynamakla ilgilenmese bile, diğer köpeklerin varlığı onun sosyalleşme sürecini etkiler.
  • Yavrunuzu kediler, kemirgenler veya kuşlar gibi diğer hayvanlarla tanıştırın. Genç yavrular, diğer evcil hayvanların bir tehdit olmadığını öğrenmelidir.
  •  Arkadaşlarınızı evinize davet ederek sosyal hayatınızı iyileştirin. Bunu yaparak, yeni insanlarla tanışmasına izin vererek yavrularınızı sosyalleştiriyorsunuz.
  •  Arkadaşlarını ziyaret ederken yavrularını da yanına al. Bu şekilde yavrunuz hem yeni insanlara hem de yeni ortamlara maruz kalacaktır.
  • Yavru köpeğinizi bir bebek arabasına koyun ve bloğun etrafında güzel bir yürüyüşe çıkarın. Genç yavrular, geçmişleri bilinmeyen köpeklerle ve diğer hayvanların dışkı ve idrarlarıyla temas etmedikleri sürece açık havada eğlenebilirler.
  • Köpeğinizle pikniğe gidin. Tasmalı yavrularınızı bir battaniyeye koyun ve yerel parkta kaliteli zaman geçirin. Bu şekilde, yavrularınız battaniyesinin güvenliğinin tadını çıkarırken bir yandan da birçok yeni deneyime maruz kalacak.
  • Kahve içmeye çıkarken köpeğinizi de yanınıza alın. Sadece dışarıdayken kollarında taşıdığından emin ol.
  • Gerçek bir ihtiyaç olmasa bile güvenilir veterinerinizin ofisini ziyaret edin. Oradayken, yavrularını tartabilirsin. Ayrılmadan önce, yavrularınıza bir tedavi verin. Bu şekilde, yavru köpeğiniz veterinerin muayenehanesini olumlu deneyimlerle ilişkilendirecek ve tedavi için ziyaret ettiğinizde korku göstermeyecektir.
  • Yavru köpeğinizi bir köpek yavrusu sınıfına kaydedin. İyi organize edilmiş ve saygın köpek yavrusu sınıfları, hastalıktan korunma söz konusu olduğunda aşırı önlem önlemleri alır. Ayrıca, yavru köpeğiniz bazı temel itaat eğitimi alacak.

Yavrunuzun her zaman güvende, rahat ve rahat hissettiğinden emin olun. Kendini rahat hisseden yavrular yeni deneyimlere daha açıktır. Bazen sadece varlığınız yavrularınızın rahatlaması için yeterlidir ve bazen sakinleştirici bir övgü veya lezzetli bir muamele eklemeniz gerekebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu