Cennet Papağanı Nasıl Bakılır?

Yeni Cennet papağanı Ebeveynler için Kurulum Kılavuzu

Muhabbet kuşları hakkında bilmeniz gereken 6 şey

Aşk kuşları:

 1. 15+ yıl yaşayın (ve sevin)
 2. 6 inç’e kadar büyütün
 3. Meraklı ve her zaman hareket halinde!
 4. Komutları öğrenecek kadar zeki
 5. Günde en az bir saat insan etkileşimi gerekiyor
 6. İsimlerini aldı çünkü eşleriyle güçlü bağlar kuruyorlar!

Muhabbet kuşlarının aşk yuvası

Kafesler

Kuşların kanat açıklığının iki katı kadar kafeslere ihtiyacı vardır. Bir muhabbet kuşu için bu, en az 18 x 18 x 24 inçlik bir kafes anlamına gelir. Muhabbet kuşları çiftler ve hatta gruplar halinde gelişir, ancak birden fazla kişi için daha büyük bir kafese ihtiyacınız olacak.

Kafes yerleştirme

Kuşlar güçlü kokulara, gazlara, dumana ve cereyanlara karşı hassastır. Aile eylemine yakın olmaktan keyif alacaklardır, ancak mutfağa veya pencereye çok yakın olmamaları en iyisidir.

Tünekler

Muhabbet kuşlarınızın kafesi, farklı yüksekliklerde ve farklı malzeme ve kalınlıklarda en az iki tünek içermelidir. Tünekleri muhabbet kuşlarının yemek yediği yerin üzerine koymayın; aksi takdirde dışkılar yiyeceklerine veya sularına düşebilir.

Yatak takımları / gömlekleri

Muhafaza zeminini geri dönüştürülmüş kağıt yatakla hizalayın veya bir kağıt astar kullanın. Astarı en az iki günde bir değiştirin.

Oynamak ve tımar etmek

Akıllı ve son derece sosyal olan muhabbet kuşları, insanlarıyla etkileşime geçmeyi “severler”. Kafeslerinde oyuncaklarla eğlenecekler ya da banyo yaparak çeki düzen verecekler.

Oyuncaklar

Muhabbet kuşlarınıza iki veya üç oyuncak verin. Tırmanmayı ve diğer akrobasi hareketlerini teşvik eden hediyeleri ve aktif oyuncakları saklayan “yapboz” oyuncakları deneyin.

Banyo

Haftada iki veya üç kez muhabbet kuşlarınızı ya ılık suyla dolu bir kap sunarak ya da temiz bir sprey şişesinden ılık suyla nazikçe buğulayarak yıkayın.

T-standı / oyun parkı

Muhabbet kuşları kafesten çıkmayı ve evlerinden uzakta bu evlere tünemeyi severler.

Muhabbet kuşlarınızı sağlıklı tutmak

Yeni muhabbet kuşlarınıza, onları ellemeden önce yeni evlerine yerleşmeleri için üç veya dört gün verin. Kuşlarınız ister yepyeni olsun, isterse bir süredir sizinle yaşıyor olsun, yıllık kontrollerin yanı sıra, aşağıdaki hastalık veya sıkıntı belirtilerinden herhangi birini fark ederseniz, veterinerinize başvurun:

 • Kafesin dibinde oturuyor
 • Daha düşük iştah; kilo kaybı
 • Daha az aktivite ve tarama
 • Uzun süre kabarık tüyler
 • Burun veya ağızdan akıntı; hapşırma
 • İki günden fazla akan dışkı

Kuşunuzun sağlığı hakkında sorularınız varsa bir kuş veterineriyle konuşun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu