Diş Çıkaran Köpeklere Nasıl Yardım Edilir?

Diş çıkaran köpek yavrularının ağrılı diş etleriyle ilişkili rahatsızlıktan kurtulmalarına yardımcı olmak istemek doğaldır. Tıpkı bebekler gibi, köpek yavruları da diş çıkarma sırasında acı çeker ve bu da onları huysuz ve rahatlama umuduyla ağız ve çiğnemeye istekli hale getirebilir. Neyse ki, evinizin rahatlığında sunabileceğiniz birkaç çözüm var.

Diş çıkarma yavrularına yardımcı olmak için öncelikle diş çıkarma sürecini ve onları nasıl etkilediğini anlamak yardımcı olur. Yavruların hangi yaşta diş çıkarmaya başladığını ve onlara yardım etmek için neler yapabileceğinizi öğrenin. Veteriner, diş çıkaran yavru köpeklerin diş eti ağrılarından kurtulmasına nasıl yardımcı olabileceğine dair çeşitli ipuçları paylaşıyor. 

Yavru Köpeklerde Diş Çıkarma Süreci 

Diş ağrıları en kötüsüdür. Hepimiz onları yaşadık ve hepimiz onlardan nefret ediyoruz. En ufak bir diş ağrısı bile bizi huysuz ve huysuz yapar.

Öyleyse, bir köpek yavrusu diş çıkarma aşamasından geçerken nasıl hissettiğini hayal edin. Ağrıyan diş etleri ve ağrıyan dişler kesinlikle umutsuzluk için bir nedendir.

Diş çıkaran bir köpek yavrusunun sorumlu ebeveyni olmak, diş çıkarma süreci hakkında bir veya iki şey bilmek ve diş etlerini yatıştırmanın ve rahatsızlığı gidermenin yollarını bulmak anlamına gelir.

Bu yazımızda yavru köpeklerde diş çıkarma sürecini ve sonrasındaki ruh hallerini ve davranışları anlatacağız. Ayrıca, yavru köpeğiniz için diş çıkarma aşamasını nasıl daha rahat hale getireceğinize dair basit ama etkili ipuçları da bulacaksınız. 

Köpekler Hangi Yaşta Diş Çıkarmaya Başlar?

Yavru köpeğin diş çıkarma aşamasının kısa bir zaman çizelgesi :

  • Süt dişleri bir aylıkken diş etlerini delmeye başlar 
  • Süt dişleri yaklaşık üç ila dört ayda düşmeye başlar
  • Kalıcı dişler beş ayda çıkmaya başlar
  • Tüm kalıcı dişler yaklaşık yedi ila sekiz ayda büyür. 

Diş Çıkaran Köpeklere Nasıl Yardım Edilir? 

Neyse ki, diş çıkarma sürecini rahat değilse de en azından daha katlanılabilir hale getirmenin yolları var. İşte yavru köpeklerinizin diş etlerini yatıştıracak birkaç basit ve etkili ipucu.

Çeşitli Çiğneme Oyuncaklarına Yatırım Yapın 

Diş çıkaran bir köpek yavrusunun çiğnemek istemesi tamamen normaldir. Bununla birlikte, ister bu amaç için özel olarak tasarlanmış çiğneme oyuncakları, ister yepyeni ayakkabılarınız olsun, yavru köpeğinizin neyi çiğneyeceğine siz karar verebilirsiniz. İkincisini istemiyorsanız, seçim beyinsizdir – yüksek kaliteli çiğneme oyuncaklarına yatırım yapın!

Neyse ki, modern pazar köpekler için çok sayıda çiğneme oyuncağı sunuyor. Bazıları özellikle diş çıkaran köpek yavruları için tasarlanmıştır. Yavru köpeğinizin kuvvetli çiğnemesine dayanabilecek sert kauçuktan yapılmış çiğneme oyuncakları aramanız tavsiye edilir.

Oyuncağın fıstık ezmesi veya başka bir yumuşak dokulu, köpek dostu muamele ile doldurulabilmesi daha da iyidir. Ayrıca, eğer çiğneme oyuncağı böylesine baştan çıkarıcı bir lezzet sunuyorsa, sizin künt tadı olan ayakkabılarınız kimin umurunda!

Dondurucudan Çıkardığınız Buz Küplerini Kullanın

Hiç diş hekiminizin ofisinden yanağınızda bir paket buz küpü tutarak çıktınız mı? Diş hekimlerinin buz küplerini önermelerinin bir nedeni var – oldukça yatıştırıcı ve ağrı kesici.

Yavru köpeğinizin damak tadı daha hassassa ve sade buz küplerini çiğnemeyi ilginç bulmuyorsa, yaratıcı olabilir ve donmuş tavuk veya et suyundan buz küpleri yapabilirsiniz (düşük sodyumlu olduğundan ve içeriğinde sarımsak veya soğan bulunmadığından emin olun). ). Et suyu tadı kesinlikle köpeğinizi çiğnemeye teşvik edecek ve serinlik ihtiyaç duyduğu rahatlamayı sağlayacaktır.

Yavru köpeğiniz et suyu küplerini çiğnemek konusunda hala isteksizse, birkaç tanesini mama kabındaki mama tanesinin üzerine koyun. İlk başta şüpheci olabilir, ancak bir kez denediğinde ve nasıl tattıklarını hissettiğinde, yavru köpeğiniz onları mutlu bir şekilde çiğneyecektir.

Dondurulmuş Çiğnenebilir Ürünler Sağlayın

Çoğu evcil hayvan mağazası, soğuk çiğneme oyuncakları sunar – ticari olarak satılan çiğneme oyuncakları, özellikle kullanımdan önce dondurulmak üzere tasarlanmıştır. Bu oyuncakların arkasındaki konsept buz küpleriyle aynıdır. Tek fark, bu oyuncakların tekrar dondurulup tekrar kullanılabilmesidir.

Alternatif olarak, kendi donmuş çiğneme oyuncaklarınızı yaparak biraz tasarruf edebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan, uzun ve çubuk gibi bir şekle sokabileceğiniz ve birkaç saat dondurucuya koyabileceğiniz eski bir bulaşık bezi veya havlu.

 Ardından, iyice dondurulduktan sonra bulaşık bezini veya havluyu diş çıkaran yavru köpeğinize verin. Soğuk, ağızdaki rahatsızlığı giderirken, havlunun dokusu ve çiğnenebilirliği uygun ısırma davranışını destekler.

Son olarak, oyuncaklar ve eski bulaşık bezleri yerine donmuş meyve ve sebzeler gibi yenilebilir ürünleri kullanabilirsiniz. Muz, çilek ve havuç, mükemmel ve lezzetli donmuş ağrı kesicilerdir. Soğuklukları ağrıyan diş etlerini uyuşturur ve yoğunlukları zaten gevşek olan dişlerin çıkarılmasına yardımcı olabilir. 

Dondurulmuş yiyeceklerin ikram olduğunu ve bu nedenle yemek yerine kullanılmaları gerekmediğini ve aşırı kullanılmaması gerektiğini unutmayın.

Bitkisel İlaçlar Etkilidir

Papatya ve lavanta gibi bazı bitkisel bitkiler yatıştırıcı özellikleriyle bilinir. Bu bitkisel bitkileri kullanmanın en basit yolu, zayıf bitki çayları yapmaktır. Bazı köpek yavruları çayı su kaselerinden mutlu bir şekilde içerler.

Yavru köpeğiniz çayı çok sevmiyorsa, çayı normal mama tanesinin üzerine dökebilirsiniz. Alternatif olarak, çayı buz küpleri içinde dondurabilir veya bir şırınga ile doğrudan köpeğin ağzına enjekte edebilirsiniz. 

Köpek Koruma Çözümleri

Yavru köpekler doğal olarak maceracıdır. Diş çıkaran köpek yavruları hem maceracı hem de huysuzdur ve özellikle ev dekorunuzu ve kişisel eşyalarınızı seviyorsanız bu kötü bir kombinasyondur.

Yıkıcı davranışları önlemek için, diş çıkaran yavru köpeğinizi evinizin köpeklerin giremeyeceği belirli bir alana yerleştirmeniz önerilir. Bu genellikle evin çeşitli bölümlerine erişimi kısıtlayacak bebek kapıları kurmayı gerektirir.

Mobilyalarınızın ve ayakkabılarınızın feci şekilde çiğnenmesine aldırış etmeseniz bile, sert maddeleri çiğnemek köpek yavrusu için tehlikeli olabilir. Yavru köpeğin dişleri göründüğünden daha kırılgandır ve kolayca kırılabilir.

Aşağıdakileri Yapmaktan Kaçının 

Yukarıdaki bölümde “ne yapmalı” kısmını ele aldık. Ancak, ne yapılmayacağını bilmek de aynı derecede önemlidir. Bu nedenle, diş çıkaran bir köpek yavrusuna yardım etmeye çalışırken yapmamanız gerekenler burada.

Reçetesiz Ağrı İlaçlarından Kaçının

Bir veteriner tarafından reçete edilmediği ve talimat verildiği şekilde kullanılmadığı sürece ağrı kesici ilaçlar köpekler için zararlı olabilir. Bazı ağrı kesici ilaçların köpekler için toksik olduğundan bahsetmiyorum bile. Yavru köpeğinizin şiddetli ağrı çektiğini düşünüyorsanız, güvenilir veterinerinizle konuşun ve köpekler için özel olarak tasarlanmış reçeteli ağrı kesiciler isteyin.

Çubuklarda Çiğnemeye İzin Vermeyin

Güzel bir tahta çubuk, diş çıkaran bir köpek yavrusu için gerçekten caziptir. Bununla birlikte, çubuklar parçalanmaya meyillidir ve yutulduğunda yavru köpeğin sindirim sisteminde ciddi hasara neden olabilir. Ayrıca, köpeğin kırılgan dişlerini kırabilirler. İşte çubukları çiğneyen köpek yavruları ve bu alışkanlığı nasıl durduracağınız hakkında daha fazla bilgi: Köpekler neden çubukları çiğniyor?

Tüm Bütünsel Çözümler Veteriner Onaylı Değildir

Karanfil yağı, tahriş olmuş ve ağrılı diş etlerini yatıştırmak için kullanılan popüler bir bütünsel ilaçtır. Ancak karanfil yağı yavru köpekler için uygun değildir ve kullanıldığında ciddi yan etkilere neden olabilir.

Sonuç Düşünceleri 

Diş çıkarma süreci ağrılı olmasa da en azından rahatsız edicidir. Diş çıkaran bir köpek yavrusunun çiğnememesini beklemek mantıksızdır. Bu nedenle, imkansızı beklemek yerine, yavru köpeğinizin çiğneme eğilimini çiğnemeye uygun nesnelere yönlendirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu