Evcil Tavşan ve Köpek Bakımı Karşılaştırması

Tavşanlar ve Köpekler: Evcil Hayvan Olarak Nasıl Karşılaştırılırlar?

Köpekler inkar edilemez şekilde en yaygın evcil hayvanlardan biri olsa da, çoğu insan tavşanların aslında oldukça popüler olduğunu bilmiyor. Tavşanlar, arkadaş olarak sahip olmak için harika evcil hayvanlardır. Neredeyse köpekler kadar sosyaller! Ancak tavşanlara olan sevgime rağmen, onların herkes için evcil hayvan olmadıklarını kabul etmek önemlidir.

Hem tavşanlar hem de köpekler, sık sık insan arkadaşlığından yararlanır. Davranışları beklediğiniz kadar farklı değil. Tavşanların köpekler kadar doğrudan eğitime ihtiyaçları yoktur. Bununla birlikte, tavşanlar daha yumuşak bir yaşam ortamına ve insanlara açılmaları için çok zamana ihtiyaç duyar.

Bir tavşan veya köpeği veya her ikisini birlikte almayı düşünüyorsanız, ilgili bakımın artılarını ve eksilerini düşünün. Günlük yürüyüşlere çıkmadıkları için tavşanların daha kolay evcil hayvan olduğunu varsaymayın. Yaşam tarzınız için hangisinin daha iyi olduğunu anlayabilmeniz için bu iki evcil hayvan türünü karşılaştırmak için zaman ayıracağız. Ardından, tavşanların ve köpeklerin bir evde uyumlu bir şekilde birlikte yaşayabilecekleri yolları inceleyeceğiz.

Köpek bakımı ile karşılaştırıldığında tavşan bakımı

İster inanın ister inanmayın, tavşanlar yüksek bakım gerektiren evcil hayvanlardır. İhtiyaç duydukları bakım miktarı aslında evcil köpeklerle karşılaştırılabilir. Günlük yürüyüşler için dışarı çıkarılmaları gerekmeyebilir, ancak tavşanların sağlıklarını ve mutluluklarını korumak için çok fazla dikkat, alan ve egzersize ihtiyacı vardır. 

Tavşan bakımı konusunda yeni olan birçok insan onları kafes hayvanları olarak görse de, gerçek şu ki tavşanlar evcil hayvanlar olarak gelişiyor. Ev köpeklerinde olduğu gibi onlarla sosyalleşmeniz, onları eğitmeniz ve onlar için güvenli bir yuva yaratmanız gerekir. Özel bakım gereksinimleri farklı olsa da, tavşanların bakımı köpeklerden çok daha kolay değildir.

Tavşanlar ve köpekler arasındaki benzerlikler

Tavşanlar ve köpekler birbirine oldukça zıt hayvanlardır, ancak bir şekilde onlarla aynı türden enerjiyi bir eve getiriyorlar. Bir evcil hayvan arıyorsanız, takılıp derin bir ilişki kurabilirsiniz, hem köpekler hem de tavşanlar mükemmel seçimlerdir.

Hem tavşanlar hem de köpekler:

 • Sosyal: Sosyal bir evcil hayvan arıyorsanız, tek seçenek köpekler değildir. Hem tavşanlar hem de köpekler, insan arkadaşlarıyla etkileşime girmekten ve bağlanmaktan hoşlanırlar.
 • Aktif: Hem tavşanlar hem de köpekler egzersiz yapmak için çok zamana ihtiyaç duyar. Tavşanlar içeride egzersiz yapacak kadar küçükken ve yürüyüşe çıkmaları gerekmese de, yüksek aktivite seviyelerini korumak için yeterli alana sahip olduklarından emin olmak yine de önemlidir. Bu aynı zamanda her iki evcil hayvan türünün de sizinle eğlenceli oyunlar oynamaktan mutlu olacağı anlamına gelir.
 • Eğitilebilir: Tavşanları, köpekleri eğittiğiniz şekilde eğitebilirsiniz. Tavşanıma öğrettiğim yaygın numaralar arasında isimlerini çağırdığımda gelmek ve kucağıma atlamaları için onları eğitmek yer alıyor.

Tavşanlar ve köpekler arasındaki farklar

Hem tavşanlar hem de köpekler, evcil hayvan olarak mükemmel bir arkadaşlık sunsa da, yine de çok farklıdırlar. Geçmişte bir köpeğiniz varsa, bir tavşana ve ihtiyaç duydukları bakıma alışmanız biraz zaman alabilir.

Evcil hayvanlar olarak köpeklerin ve tavşanların farklılaştığı başlıca yollar şunlardır:

 • Vücut dili: Tavşan vücut dili benzersizdir ve tavşanların ne anlama geldiğini öğrenmek biraz zaman alırken, birçok insan içgüdüsel olarak köpekleri anlayabilir. ( tavşan vücut dili hakkında daha fazla bilgi edinin )
 • Diyet: Köpekler için et bazlı bir diyet ile tavşanlar için bitki bazlı bir diyet arasında bariz bir fark vardır, ancak tavşanlar ayrıca saman ve yeşil yapraklı sebzeler gerektiren çok hassas bir sindirim sistemine sahiptir. Her gün onlara bir kase kuru gıda verilemez. ( tavşan diyeti hakkında daha fazla bilgi edinin )
 • Av ve yırtıcı zihniyet: Tavşanlar doğal olarak köpeklerden daha ürkektir. Av hayvanları olarak, tehlikeyi hissettiklerinde kaçma ve saklanma olasılıkları daha yüksektir, bu nedenle tavşanların size ısınması biraz zaman alabilir.
 • Tavşan’ın daha fazla denetime ihtiyacı var. Birçok köpek, eve eklenen sınırlı miktarda güvenlik özelliğiyle evin bir parçası olabilir. Bununla birlikte, tavşanlar her şeyi çiğneme ve kazma eğilimindedir, bu nedenle bir tavşanın evde gözetimsiz olarak dolaşmasına izin vermek için kapsamlı bir tavşanın önlenmesi gerekir.

Hangi evcil hayvanın sizin için doğru olduğuna karar vermek

Hem tavşanlar hem de köpekler mükemmel evcil hayvanlardır, ancak herkes için uygun değildirler. Hatta bu makaleyi, ailenize en iyi ekin ne bir tavşanın ne de bir köpeğin olmadığına karar vermek için okumuş olabilirsiniz. Seçiminiz ne olursa olsun, yeni evcil hayvanınızın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanız en iyisidir. Yeni evcil hayvanınız için hazır olduğunuzdan ve bakım gereksinimlerini bildiğinizden emin olun.

Tüm hayvanların birer birey olduğunu anlamak da önemlidir. Bu artılar ve eksiler listeleri genellemedir ve evcil hayvanınız için geçerli olmayabilir, bu nedenle hayvanınızın özel ihtiyaçlarını ve kişiliğini öğrenmek çok önemlidir.

Tavşanınızla zaman geçirin ve ailenizin bir parçası olacaklar. 

Tıpkı bir kedi ya da köpek gibi!

Tavşan bakımının artıları ve eksileri

Tavşanlar, daha sessiz ve daha rahat evler için iyi evcil hayvanlardır. Tavşanlar çok hassas oldukları ve kolayca yaralanabildikleri için genellikle çocukların yanında iyi performans göstermezler. Tavşanlar sosyalken, kabuklarından çıkmalarının uzun zaman alabileceğini anlamak da önemlidir. 

Tavşanlar da tipik olarak köpeklerden daha yıkıcıdır, ancak bu belirli evcil hayvana bağlıdır. Bununla birlikte, tavşanlar da çok fazla kokmaz ve evcil hayvan olarak bir tavşanla temiz bir ev sürdürmek, bir köpeğe kıyasla daha kolaydır.

Tavşan bakımının artıları:

 • Tavşanlar sessizdir: Apartman yaşamı veya sessiz yaşam tarzları için daha iyi bir evcil hayvan olabilirler çünkü sizi veya komşularınızı rahatsız edecek kadar fazla ses çıkarmazlar.
 • Hahamlar çöp kutusu eğitimli olabilir: Kediler gibi tavşanlar da çöp kutusu kullanabilir, bu da onların arkasını temizlemek çok daha kolay hale gelir. Kısırlaştırılmış ya da kısırlaştırılmış bir tavşanı alt etmek daha kolaydır.
 • Tavşanlar nadiren kötü kokarlar : Tavşanlar onlara çok az koku verir, böylece kokulu bir eve geri dönmezsiniz. İdrarları biraz kokulu tek kısımdır, ancak çöp kutusunu düzenli olarak temizlerseniz bu önemli bir sorun olmamalıdır.

Tavşan bakımının eksileri:

 • Tavşanların insanlara ısınması uzun zaman alır: Tavşanlar doğaları gereği çok sosyal olsalar da, kişiliklerini ifade etmeleri genellikle uzun zaman alır. 
 • Tavşanlar her konuda çiğnemek: Sen gerekir tavşan geçirmez Evinizi önemli şey üzerinde çiğneme adresinin tavşan önlemek için (özellikle teller). 
 • Tavşanlar kucaklanmaktan hoşlanmazlar: Çoğu tavşan kucaklanmaktan korkar, bu yüzden onlarla zemin seviyesinde etkileşimde bulunmak en iyisidir.
 • Tavşanlar hassas sindirime sahiptir: Tavşanınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için karmaşık bir yiyecek rutini sürdürmeniz gerekir. Buna günlük timothy saman, yapraklı yeşillikler ve az miktarda pelet dahildir. İkramları (havuç dahil) sadece ölçülü olarak vermelisiniz.

Köpek bakımının artıları ve eksileri

Öte yandan, köpekler genellikle aktif ve başıboş evlerde çok iyi performans gösterirler. Çoğu köpek, yabancıların etrafında bile yüksek enerjili durumlardan hoşlanır. İnsanlarla binlerce yıldır yaşadıkları için, köpeklerin anlaşılması ve karmaşık ve etkileyici numaralar yapmak için eğitilmesi daha kolaydır. 

Pek çok insanın dikkate almadığı bir husus, bir köpeğe karşı bir tavşan için sağlık hizmeti bulma yeteneğidir. Köpekler hemen hemen her veteriner kliniğine götürülebilir ve kalifiye bir doktora görünmeleri beklenebilir. Öte yandan, tavşanların küçük hayvanlarla özel eğitim almış bir doktorla çalışabilmeleri için egzotik bir hayvan veterinerine götürülmesi gerekir.

Köpek bakımının avantajları:

 • Köpeklerin anlaşılması genellikle daha kolaydır: Köpekler, insanlar tarafından çok daha fazla tanınan ve anlaşılan bir vücut diline sahiptir. Genel olarak anlaşılması ve arkadaş olması daha kolaydır.
 • Köpekler oldukça eğitilebilir. Tavşanlar eğitilebilirken, köpekler bunun üzerine pastayı alır. Tavşanlar genellikle dikkatleri dağıldığında eğitimlerini unuturlar ve ilk etapta öğretmeleri biraz daha zordur.
 • Uygun bir veteriner bulmak kolaydır: Çoğu veteriner kliniği, köpeklere bakmak için eğitimli uzmanlara sahiptir. Bununla birlikte, tavşanlar için uygun bir veteriner hekimi görmek için bir saatten fazla seyahat etmeniz gerekebilir.

Köpek bakımının eksileri:

 • Bazı köpekler çok gürültülüdür: Köpekler, isteklerini ve ihtiyaçlarını bize bildirmek için havlar, homurdanır ve sızlar. Bazı köpekler için bu, haneye neredeyse sürekli bir gürültü katmanı ekleyebilir.
 • Günlük yürüyüşler bir güçlük olabilir. Bir köpeğiniz olduğunda, hava nasıl olursa olsun, onu her gün yürüyüşe çıkarmanız gerekir.
 • Köpekler çok yıkıcı olabilir. Köpekler tellerinizin peşine düşmeyecek olsa da, çok daha büyük ölçekte yıkıcı olabilirler. Daha hiperaktif bir köpek iseler, nesneleri daha kolay devirebilir ve bir haneye zarar verebilirler.
 • Çoğu köpek çok kokar: Köpekler kötü kokabilir ve onları temiz tutmak için düzenli banyo yaptırmaları gerekir. 

Evinizde tavşan ve köpeğiniz varken ne yapmalısınız?

Zaten bir köpeğiniz olan bir eve bir tavşan getirmeyi veya tam tersini düşünebilirsiniz. Aynı evdeki tavşanlar ve köpekler yanıltıcı olabilir. Onlar vahşi doğada doğal düşmanlardır ve genellikle evcil hayvanlarınızın av ve avcı içgüdüleri, aksi takdirde iyi huylu hayvanlar için bile bir sorun haline gelebilir.

Bu, aynı evde bir köpeğe ve bir tavşana sahip olmanın imkansız olduğu anlamına gelmez, ancak yavaşlamanız ve her iki evcil hayvanın kişiliğini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Kendine güvenen bir tavşanı ve sakin bir köpeği bir araya getirmeye çalışırsanız başarı için en iyi şansa sahip olursunuz. Geleneksel olarak tavşanları kovalamak için yetiştirilen köpek türlerinden kaçınmak da en iyisidir.

Bir köpek ve bir tavşan tanıttığınızda, köpeği tasmalı tutun ve komutlara uyacaklarından emin olun.

Evcil hayvanlarınız uyumlu mu?

Evcil hayvanlarınızın birbirine yakın olmasına izin vermeden önce, gerçekten uyumlu olup olmadıklarını belirlemelisiniz. Aksi takdirde, birbirlerini yaralama riskine girmemeleri için evin ayrı bölümlerinde tutulmaları gerekecektir. Tavşanlar ayrıca bir köpeği ısırma veya tırmalama ve yaralanmaya neden olma konusunda mükemmel bir yeteneğe sahiptir, bu nedenle her iki hayvana ve birbirlerine nasıl tepki verdiklerine dikkat etmek önemlidir .

Evcil hayvanlarınızla tanışın

Köpeğinizin tavşanın peşinden koşma veya tavşana girdiklerinde saldırmaya çalışması ihtimali vardır, bu yüzden çok dikkatli olmak istersiniz. Köpeği oturup kalması ve tasmasını tutması için eğitmelisiniz. Evcil hayvanlarınız arasındaki her türlü etkileşimi daima denetleyin.

 1. İlk olarak, tavşanınız ve köpeğiniz arasında bir engel olduğundan emin olun. Bu, tavşanınızın kafesi veya bir çit olabilir. Köpeğinizi tasmalı tutun ve köpeği tavşanla aynı odaya getirin.
 2. Hayvanlarınızın nasıl tepki verdiğini görmek için izleyin. Köpeğiniz tavşan için hamle mi yapıyor? Tavşan paniğe kapılıp saklanıyor mu? Böyle bir durumda, iki hayvanın yaşadığı stres miktarını azaltmak için köpeğinizi odadan hızla çıkarın.
 3. Bunu önümüzdeki birkaç gün tekrar deneyin ve hayvanların birbirlerine karşı daha sakin reaksiyonları olup olmadığına bakın. Yaparlarsa, muhafazanın çubuklarından birbirlerini koklamalarına izin verebilirsiniz.
 4. Tavşan ve köpeğiniz birbirleriyle rahatsa, yüz yüze etkileşim kurmaya çalışabilirsiniz . Köpeği her zaman tasmalı tutun ve oturup komuta edeceğinden emin olun. Tavşanınızın koşacak ve saklanacak bir yeri olduğundan emin olun, böylece köpek tarafından asla köşeye sıkışmış hissetmezler. 
 5. Tavşanınızın önce köpeğe yaklaşmasına ve her iki hayvanda da saldırganlık belirtilerini izlemesine izin verin. Her iki hayvan için de bir miktar stres varsa, etkileşimi sonlandırın ve başka bir zaman tekrar deneyin. 
 6. Evcil hayvanlar iyi davranıyorsa, birbirleriyle etkileşime girmelerine izin verin. Her zaman onları denetleyin ve ihtiyacınız olursa etkileşimi sona erdirmeye her zaman hazır olun. Önümüzdeki birkaç hafta içinde, birbirlerine alışmalarını sağlamak için onlara bu kısa etkileşimlerden birkaçını verin.

Her şey yolunda giderse, sonunda köpeğinizin ve tavşanınızın tasmasız etkileşime girmesine izin verebilirsiniz. Ancak bu iki evcil hayvanın gözetimsiz etkileşime girmesine asla izin vermemelisiniz. Bir köpeğin yanlışlıkla bir tavşana zarar vermesi çok kolay olacaktır, bu yüzden başarılı bir şekilde arkadaş olsalar bile çok dikkatli olmak istersiniz.

Evcil hayvanlarınızı nasıl ayrı tutabilirsiniz?

Hayvanlarınız birbirleriyle geçinemiyor gibi görünüyorsa, onları ayrı ayrı barındırmanız gerekecektir. Bunu yapmanın en kolay yolu, tavşanı köpeğe izin verilmeyen bir odada tutmaktır. Ayrıca, evin alanlarını ayırmak için köpek kapılarını ve çitleri kullanabilir, tavşanınıza ve köpeğinize biraz bölge verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu