Genel Kedi Bakımı

Yakın zamanda ailenize bir kedi arkadaşı eklediniz mi? Tebrikler! Yeni kedinizin evinize gelmesinden heyecan duyacağınızı biliyoruz. Bir kedi evlat edinmeyi düşünüyorsanız, lütfen yerel barınağınızı ziyaret edin. Bölgenizdeki evlat edinilebilir kediler dizinimize göz atmanızı veya aramanızı başlatmak için barınak bulucumuzu kullanmanızı öneririz.

Yeni kedi ebeveynleri ve evcil hayvan bakım becerilerini tazelemek isteyenler için faydalı ipuçları için okumaya devam edin.

Temel Bakım

Besleme

Yüksek kaliteli, markalı yavru kedi veya kedi maması satın almanızı öneririz. Veteriner hekiminiz yeni kedinizi veya yavru kedinizi değerlendirebilecek ve en iyi diyeti belirleyebilecek. Yaş, aktivite seviyesi ve sağlık gibi faktörler, bir kedinin ne ve ne kadar yemesi gerektiği konusunda fark yaratır.

 • Kediler, kalp ve göz sağlığı için gerekli bir amino asit olan taurine ihtiyaç duyar. Seçtiğiniz mama, kedinizin veya yavru kedinizin yaşam evresi için dengeli olmalıdır. Düzgün dengelenmiş yiyecekler taurin içerecektir.
 • Her zaman taze, temiz su sağlamanız ve kedinizin su kaselerini her gün yıkayıp yeniden doldurmanız gerekecektir.
 • İkramlar diyetin% 5-10’undan fazla olmamalıdır.
 • Pek çok insan, mamasını reddeden veya kendini iyi hissetmeyen bir kediye veya yavru kediye verir. Lütfen etiketleri dikkatlice okuyun: Bebek mamasında soğan veya sarımsak tozu varsa, evcil hayvanınız zehirlenebilir.
 • İştahsızlık, ishal, kusma veya uyuşukluk belirtileri iki günden fazla devam ederse evcil hayvanınızı veterinerinize götürün.

Bakım

oğu kedi nispeten temiz kalır ve nadiren banyoya ihtiyaç duyar, ancak kedinizi düzenli olarak fırçalamalı veya taramalısınız. Sık fırçalamak, kedinizin tüylerini temiz tutmaya yardımcı olur, tüy dökülme miktarını azaltır ve tüy yumağı oluşumunu azaltır. 

Taşıma

Kedinizi almak için, bir elinizi ön bacakların arkasına ve diğerini arka kısmın altına koyun. Yavaşça kaldırın. Bir kediyi asla boynundan veya ön bacaklarından kaldırmayın.

Yuva

Evcil hayvanınızın uyuması ve dinlenmesi için evinizde temiz ve kuru bir yeri olmalıdır. Kedinizin yatağını yumuşak, sıcak bir battaniye veya havluyla kaplayın. Yatağı sık sık yıkadığınızdan emin olun. Lütfen kedinizi içeride tutun. Dış mekan kedileri, ev kedileri kadar uzun yaşamaz. Dışarıdaki kediler arabalardan veya diğer kediler, rakunlar ve serbest dolaşan köpeklerle yapılan kavgalar nedeniyle travma riski altındadır. Çakalların kedileri yediği bilinmektedir. Dışarıdaki kedilerin pire veya kenelerle istila edilmesi ve bulaşıcı hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Kimlik

Dışarıda izin verilirse, kediniz bir güvenlik tasması ve bir kimlik etiketi takmalıdır. Elastik panelli bir emniyet tasması, tasması bir şeye takılırsa kedinizin gevşemesini sağlar. Hem iç hem de dış mekan kedileri için, bir kimlik etiketi veya implante edilmiş bir mikroçip, kaybolması durumunda kedinizin geri gönderilmesini sağlamaya yardımcı olabilir

Çöp Kutusu

Tüm ev kedilerinin, sessiz ve erişilebilir bir yere yerleştirilmesi gereken bir çöp kutusuna ihtiyacı vardır. Çok katlı bir evde, her katta bir kutu tavsiye edilir. Kesinlikle gerekmedikçe kutuyu hareket ettirmekten kaçının, ancak bunu yapmanız gerekiyorsa, kutuyu günde sadece birkaç inç hareket ettirin. Kedilerin dağınık, kokulu bir çöp kutusu kullanmayacağını unutmayın, bu nedenle katı atıkları kutudan en az günde bir kez alın. 

Her şeyi boşaltın, yumuşak bir deterjanla yıkayın ve haftada en az bir kez yeniden doldurun; Topaklanan çöp kullanıyorsanız bunu daha seyrek yapabilirsiniz. Çöp kutusunu temizlerken amonyak, deodorantlar veya kokular, özellikle limon kullanmayın. Kediniz çöp kutusu kullanmayacaksa, lütfen veterinerinize danışın. Bazen çöp kutusunu kullanmayı reddetmek, tedavi gerektiren tıbbi bir duruma dayanır.

Tırmalama

Kedilerin kaşınması gerek! Bir kedi kaşıdığında, eski dış çivi kılıfı çekilir ve altındaki keskin, pürüzsüz pençeler ortaya çıkar. Kedinizin tırnaklarını iki ila üç haftada bir kesmek, onları nispeten körleştirir ve hem insanların hem de mobilyaların kollarına zarar verme olasılığını azaltır. Kedinize en az 90 cm yüksekliğinde sağlam bir tırmalama direği sağlayın. Direk ayrıca kullanım sırasında sallanmayacak kadar sağlam olmalı ve sisal, çuval bezi veya ağaç kabuğu gibi sert malzemelerle kaplanmalıdır. Birçok kedi de kaşıma pedlerini sever.

Sağlık

Kediniz veteriner hekime muayene ve yıllık çekimler için yılda en az bir kez ve hasta veya yaralıysa hemen görmelidir.

İlaçlar ve Zehirler

Asla bir veteriner hekim tarafından reçete edilmeyen ilaçları kedinize vermeyin. Hayvanınızın zehirli bir madde yediğinden şüpheleniyorsanız, veterinerinizi arayın.

Kısırlaştırma

Dişi kediler beş aylık olduklarında kısırlaştırılmalı ve erkek kediler kısırlaştırılmalıdır.

Aşılar

Veteriner hekiminiz, kedinizin yaşına ve sağlığına göre önerilerde bulunacaktır.

Kedi Malzemesi Kontrol Listesi

 • Kedi maması
 • Yemek bulaşığı
 • Su kovası
 • Etkileşimli oyuncaklar
 • Fırça
 • Tarak
 • Kimlik etiketli emniyet kedi tasması
 • Tırmalama direği veya tırmalama pedi
 • Çöp kutusu ve çöp
 • Kedi taşıyıcı
 • Sıcak battaniye veya havlu ile kedi yatağı veya kutusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu