Hamsteriniz Erkek mi Dişi mi?

Hamsterinizin Erkek mi Dişi mi Olduğunu Anlamayı Öğrenin. Hamsterleri cinsiyetlendirmek , özellikle gençse veya karşılaştırma için hem erkek hem de dişi hamsteriniz yoksa zor olabilir . Suriyeli, cüce veya Çin gibi tüm hamster türleri için temel farklılıklar benzerdir. Bununla birlikte, her türün cinsiyet tanımlamasına yardımcı olabilecek farklı özellikleri veya özellikleri vardır.

Erkek veya Dişi Belirlemek için Hamster Sırt Üstü Tutunuz

Göbek bölgesine bakmak için hamsterinizi sırt üstü tutun. Elinizi hamsterinizin üzerine koyabilir ve nazikçe sırtına çevirebilir veya hamsteri boynundan tutabilirsiniz. Hamsteri hafifçe dik (“oturarak”) pozisyonda tutmak, testislerin olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Anogenital Mesafe

Bir hamsterin erkek mi dişi mi olduğunu anlamanın en kesin yolu anogenital mesafeye bakmaktır. Bu, genital açıklıklar (erkek hamsterlerde penis açıklığı; kadınlarda vajinal ve idrar açıklıkları) ile anüs arasındaki mesafedir. Bu mesafe kadınlarda erkeklere göre çok daha kısadır. İki açıklığı erkeklerde yaklaşık 1 ila 2 santimetre birbirinden ayırırken, kadınlarda ayırt etmek zor olabilir.

Diğer Genel Farklılıklar

Hamsterin yaşına ve türüne bağlı olarak bunların görülmesi zor olsa da, birkaç ek farklılık tüm hamsterler için geçerlidir .

  • Erkeğin arka ucu, dişiye kıyasla görünüşte daha uzun ve yuvarlak olma eğilimindedir.
  • Erkek hamsterler genellikle yaklaşık dört haftalık olduktan sonra testislerle birlikte göze çarpan bir skrotuma sahiptir, ancak testisler geri çekilebilir.
  • Sadece dişi hamsterlerin meme uçları vardır.

Suriye Hamsterlerinin Özellikleri

Suriyeli hamsterlerin cinsiyetini belirlemek, diğer türlerin cinsiyetini belirlemekten biraz daha kolay çünkü erkekler ve dişiler arasındaki farklar görece açık. Suriyeli dişi hamsterler, göbeğe paralel ve göbeğin yanları boyunca uzanan iki sıra halinde görünen nispeten görünür meme uçlarına sahiptir. Meme uçları en çok hamsterin göbek kılları kısa olduğunda görünür. Erkek Suriyeli hamsterlerinin arka uçlarından uzanan oldukça belirgin testisleri vardır. Testisler geri çekilebilir (tüm erkek hamsterlerde olduğu gibi) veya kürkle gizlenebilir, ancak genellikle çoğu durumda fark edilirler.

Cüce Hamsterlerin Özellikleri

Cüce hamsterlerinin cinsiyetlerini belirlemenize yardımcı olacak bazı ek özellikleri vardır. Erkek Cüce hamsterlerinin göbeğinin ortasına yakın bir yerde görünür bir koku bezi vardır. Bezin çevresinde, salgı bezinin salgılarından kaynaklanan sarı veya yağlı lekeler de olabilir.

 Dişi Cüce hamsterlerinin görülmesi zor çok küçük koku bezleri vardır. Erkek cüce hamsterler ayrıca testisleri ve kuyruklarına doğru sivrilen arka uçlarının şekli ile de tanımlanabilir. Testisler en çok olgun hamsterlerde görülür. Son olarak, erkek Cüce hamsterleri dişilerden daha büyüktür, ancak boyut güvenilmez bir ölçüdür çünkü yaşa ve hayvana göre değişir.

Çin Hamsterlerinin Özellikleri

Çin hamsterlerinin en göze çarpan özelliği arka uçlarının şeklidir. Erkeklerin dişilere göre daha uzun, daha yuvarlak arka uçları vardır. Bununla birlikte, karşılaştırma için her iki cinsiyette de hamster yoksa, pozitif tanımlama için anogenital mesafeye güvenmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu