İdeal Lepistes Suyu Sıcaklık Aralığı Nedir?

Lepistesler, insanların ev akvaryumlarında sahip oldukları en yaygın tropikal balıklardan biridir. Bu balıkların akvaryumunuzda olması harika çünkü topluluğunuzdaki diğer balıkları rahatsız etmiyorlar. Akvaryumunuz ideal lepistes suyu sıcaklığına sahip olduğu sürece bu minik balıklar gelişecektir. 

Lepisteslerle ilgili harika olan şey, çok kolay olmalarıdır. Onları beslediğiniz ve sularını doğru sıcaklıkta tuttuğunuz sürece mutlu kalacaklardır. Isıtıcı ve termometre kullanımıyla akvaryumunuzu her zaman ideal sıcaklıkta tutabilirsiniz. Bu balıklar tropik oldukları için soğuk sularda pek başarılı olmazlar. 

İdeal Lepistes Suyu Sıcaklık Aralığı Nedir?

Bir lepistesin suyu için en uygun sıcaklık aralığı 74 ila 82 F (23 ila 28 C) arasındadır. Bu, çoğu balık tankı için ideal sıcaklık aralığıdır ve diğer balıklarla kolayca bir arada yaşayabilmelerinin bir nedeni de budur. Sıcaklıklar düştüğünde, 60’ların altındaki suya dayanabilirler.

Lepisteslerin Hayatta Kalabileceği Maksimum Sıcaklık Nedir?

Bir lepistesin yaşayabileceği maksimum sıcaklık 90 F’dir (32 C). Su bu sıcaklığa ulaştığında, içinde sadece kısa bir süre kalabilirler. 

Lepistesler Çok Sıcak Bir Tankta Kalırsa Ne Olur?

Bir lepistesin tankındaki su çok ısındığında metabolizmaları hızlanmaya başlar ve bu da lepistesin daha hiperaktif olmasına neden olur. Tüm bu ekstra hareketler lepistes stresine neden olabilir ve stres akvaryum balıklarının en büyük katillerinden biridir. Bunun nedeni, hareketten kaynaklanan tüm bu ek stresin bağışıklık sistemini zayıflatabilmesidir.

Lepistesinizin hastalıktan ve hatta parazitlerden etkilenmesi için uzun süre sıcaklık değişimlerine maruz kalması gerekmez. Bu nedenle, sularının ideal aralıkta kaldığından emin olmak için termometrenize göz kulak olmanız iyi bir fikirdir. Sıcaklık nedeniyle strese giren bir balığın hastalık ve parazitlere hedef olma riski daha yüksektir.

Sıcaklıklar çok yükselirse olabilecek bir başka korkutucu şey de oksijen eksikliğidir. Balıklar sudan alınan oksijeni solur ve sıcak su o kadar oksijeni tutamaz. Sıcaklık çok yükselirse, akvaryumun etrafında dolaşmak için yeterli oksijen olmayabilir. Bu, lepisteslerinizin boğulmasına neden olabilir. 

Daha da kötüsü, her balık tankında suda faydalı bakteriler bulunur. Su sıcaklığı çok yüksekse, bakteriler tanktaki amonyağı parçalamak için ihtiyaç duyduğu oksijeni alamaz. Tankta amonyak biriktiğinde, lepistesin solungaçlarının yanması da dahil olmak üzere her türlü soruna neden olabilir. 

Lepisteslerin Yaşayabileceği Minimum Sıcaklık Nedir? (Lepistesler Soğuk Suda Yaşayabilir mi?)

Lepistesler, iklimleri ısıtmak için kullanılan tropikal balıklardır. Bu, asla 60 F (16 C) altındaki suda tutulmamaları gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte, sıcaklıklar bu kadar düşerse ve soğuk suda yaşamaları amaçlanmadığında lepistesler hayatta kalabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu