Japon Balığı Hakkında Gerçekler

Çoğu insan akvaryum balığını düşündüğünde, bu sıradan evcil hayvanın oldukça asil bir geçmişi olduğunu anlamıyorlar. Japon balıkları bugün bildiğimiz şekliyle, Doğu ve Güneydoğu Asya’ya özgü Prusya sazanlarının torunlarıdır ve donuk renkli atalarına hiç benzememektedir. O zaman ve şimdi akvaryum balığı hakkında her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin, ayrıca bazı eğlenceli akvaryum balığı trivia.

Japon Balığının Tarihi

Antik Çin’de Song Hanedanlığı döneminde (MS 960 – MS 1279) insanlar gümüş renkli sazan yetiştirmeye başladılar. Üreme başladığında, sarı-turuncu pullarla sonuçlanan bir renk mutasyonu ortaya çıktı. Sarı, imparatorluk rengi olarak belirlendi ve kraliyet ailesinin üyeleri dışında herhangi biri tarafından saklanması yasaktı. Ortakların turuncu versiyona sadık kalması ve onlara Japon balığı adını vermesi gerekiyordu.

Antik Çin’de, günümüzde hala insanların yaptığı gibi, açık havuzlarda ve su bahçelerinde Japon balığı yetiştirmek yaygındı. Özel durumlarda veya son derece güzel bir örnek olduğunda, Japon balıkları küçük kaplarda iç mekana yerleştirilirdi. MS 1276 civarında Ming Hanedanlığı döneminde, akvaryum balığı resmen yetiştirildi ve içeriye getirilerek kırmızı, altın, benekli ve diğer renkli balıklar elde edildi. Ek olarak, süslü kuyruklu Japon balığı görünmeye başladı.

Evcil Hayvan Mağazası Japon Balığı Nereden Geliyor?

Bu günlerde, Japon balığı tüm şekillerde, boyutlarda, yüzgeç stillerinde, göz ayar konfigürasyonlarında ve renklerde gelir. Evcil hayvan dükkanlarında gördüğünüz çoğu Japon balığı, genellikle Tayland, Japonya, Çin veya Endonezya’da bulunan ticari yetiştiricilerden gelir. Ticari akvaryum balığı sarı, altın ve diğer birçok renkte iken, yabani akvaryum balığı neredeyse tamamen zeytin yeşili veya koyu gridir. Ticari akvaryum balıkları yalnızca iç mekanda yaşamaya uygundur, ancak açık su bahçelerinde ve havuzlarda gelişen ve çok daha fazla büyüyebilen havuz akvaryum balığı türleri de vardır.

Japon balığı en popüler evcil hayvan balığıdır ve ülke çapındaki evcil hayvan dükkanlarında bulunabilir. Ortalama olarak, renklere ve türe bağlı olarak, bir akvaryum balığı için birkaç dolardan 15 dolara kadar herhangi bir yerde ödeme yaparsınız. Bununla birlikte, en pahalı Japon balığı cinsi, boyutuna ve rengine bağlı olarak yaklaşık 150 dolara mal olan Ranchu Japon balığıdır.

Japon Balığı Ne Kadar Büyük Olur?

Yaygın akvaryum balığı (ilçe fuarlarında kazanabileceğiniz), aslında 18 inçten fazla uzunluğa ulaşabilen ve on pound ağırlığındaki en büyük akvaryum balığı türlerinden biridir. En küçük akvaryum balığı türleri bile yetişkin uzunluklarına dört ila yedi inç arasında ulaşır ve balık kaseleri için değil, 20 galonluk veya daha büyük akvaryumlar için en uygun olanıdır. Japon balığınızın tankının boyutu büyümesini bir dereceye kadar etkileyecektir, ancak balığın beslenmesi ve çevresinin temizliği gibi dikkate alınması gereken başka faktörler de vardır. Türlere ve yukarıda belirtilen faktörlere bağlı olarak, bir akvaryum balığı iki fit uzunluğunda veya iki inç kadar küçük olabilir.

Japon Balığı Ne Yiyor ve Ne Kadar Yaşıyor?

Vahşi doğada, Japon balığı omnivorlardır, suda yaşayan bitki örtüsünü, kurbağaları, semenderi, balık yumurtalarını ve böcek larvalarını yerler. Evcil akvaryum balığı, sebzelerle desteklenmiş pelet balık yemi ile iyi sonuç verir, ancak bazı meraklı türler, diyetlerinde yeterli miktarda canlı yem gerektirebilir veya bağırsak problemleri geliştirme riski taşır.

Japon balıklarının oldukça genç öldüğü şeklindeki popüler efsaneye rağmen, Japon balıkları, kaydedilen en yaşlı Japon balığı 49 yaşına ulaşan en uzun yaşayan balıklardan biridir. Bu kadar çok sayıda akvaryum balığının genç yaşta ölmelerinin ana nedeni, tutulmamalarıdır. uygun koşullarda. Ortalama olarak, bir kapta tutulan akvaryum balıkları yaklaşık beş yılda en kısa ömre sahiptir. Bir akvaryumda iç mekanda yaşayan Japon balıkları on yıla kadar yaşayabilirken, açık havada bir su bahçesinde veya gölette tutulanlar en az 20 yıl, bazen 30 veya 40 yıla kadar yaşayabilir.

İyi Bir Japon Balığı Habitatı Yapan Nedir?

Japon balığı vahşi doğada tatlı suyu, özellikle yavaş hareket eden sakin suyu tercih eder. Japon balığı da yoğun ve çamurlu suyu tercih ettiğini göstermiştir ve bulanık veya yoğun su onları hiç rahatsız etmez. Diğer bölgelerde, akvaryum balığı popülasyonlarının, bol su bitkisi yaşamıyla ziyafet çektikleri durgun durgun sularda mutlu bir şekilde yaşadıkları bulunmuştur. İdeal bir akvaryum balığı evinde ayrıca balıkların ziyafet çekmesi için zooplankton, balık yumurtaları, böcek larvaları, detritus ve kabuklular bulunur. Japon balığı da daha soğuk suları tercih eder ve bu nedenle tropikal akvaryumlarda tutulmamalıdır. Bir akvaryum balığı istiyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer nokta, tropikal balıkların ihtiyaç duyduğu alanın iki katı alana ihtiyaç duymalarıdır, bu nedenle tankınızı aşırı yüklemeyin.

Japon Balığı Yenilebilir mi?

Japon balığı, eski Asya’da yemek için yetiştirilen sazanların soyundan geliyor. Sazan, hala Avrupa’daki en önemli av balığıdır ve Asya’daki en değerli besin balığı olarak kabul edilir. Sazan, Amerika Birleşik Devletleri’nde yemek balığı olarak kullanılmaz çünkü son derece sert, kemikli ve yağlı. Ayrıca evcil hayvan balıkları hastalık taşıyabilir; başka herhangi bir balık daha iyi, daha doyurucu ve daha sağlıklı bir yemek yapar.

Japon Balığı Hakkında Daha Eğlenceli Gerçekler

İşte arkadaşlarınızı etkilemek için birkaç akvaryum balığı trivia parçası:

  • Japon balığı gözleri açık yaşar ve uyur. Aslında göz kapakları yoktur, bu yüzden isteseler bile gözlerini kapatamazlar.
  • Japon balıklarının bir zamanlar iyi şans olduğuna inanılıyordu ve yeni evli erkeklerin ilk evlilik yıl dönümlerinde eşlerine bir tane vermeleri gelenekti.
  • Yaygın inanışa rağmen, Japon balıklarının üç saniyelik anıları yoktur. Aslında üç ay öncesine kadar olan şeyleri hatırlayabilirler – bazen daha fazla.
  • Japon balıklarının bir rutin duygusu vardır ve çemberlerden yüzmek ve yiyecekleri serbest bırakmak için kolları çekmek gibi küçük numaralar yapmak üzere eğitilebilirler.
  • Bir grup akvaryum balığı, okul değil, “rahatsız edici” olarak adlandırılır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu