Japon Balığı Tankında Kullanabileceğiniz Farklı Filtreler

Japon balığı tankınız için kullanabileceğiniz birçok farklı filtre vardır ve seçtiğiniz filtre türü gerçekten tankın boyutuna bağlıdır.

Seçeceğiniz herhangi bir filtrenin artıları ve eksileri olacaktır, bu nedenle kendi durumunuza göre tankınız için hangisinin en iyi olduğuna karar vermeniz gerekecektir.

İşte aralarından seçim yapabileceğiniz ana filtre türleri.

Bidon Filtreleri

Teneke kutu filtreler genellikle daha büyük tanklar için en iyisidir ve eğer akvaryum balığı besleyecekseniz büyük bir tanka ihtiyacınız olacak. Suyun basıncının kirli suyu dolaşmasına ve temiz suya dönüştürmesine yardımcı olduğu tankın altına yerleştirilirler.

Teneke kutu filtrelerinin bir başka büyük yararı da, tankın dışında oldukları için temizlemelerinin daha kolay olmasıdır. Onları tanktan çıkarma ve her şeyi ıslatma konusunda endişelenmenize gerek yok. Aslında, çoğu teneke kutu filtresi, karışıklığı minimumda tutacak şekilde tasarlanmıştır.

HOB Filtreleri

Birçok tank için bir başka harika seçenek de HOB filtreleridir. Bunlar tankınızın arkasına asılan filtrelerdir, bu yüzden neredeyse fazla yer kaplamazlar. Normalde daha küçük akvaryumlar için kullanılsalar da, daha büyük akvaryumlar için yeterince büyük olanları da vardır.

Teneke kutu filtreler kadar fayda sağlamasalar da normalde biraz daha ucuzdurlar, bu nedenle bir bütçeye uygun bir filtre alıyorsanız, normalde HOB filtreleriyle iyi bir anlaşma bulabilirsiniz.

Dahili Filtreler

Bu filtreler adından da anlaşılacağı gibi tankların içinde bulunmaktadır. Normalde bir akvaryum kitinin parçası olarak gelirler, ancak bunları ayrı olarak satın almak da mümkündür.

İç filtrelerin en büyük dezavantajı, tankta yer kaplamaları ve çoğu zaman göze hoş gelmemeleridir. Bunun yanı sıra, onları temizlemeye çalışırken genellikle çok daha fazla su sıçratabilirsiniz.

Yeraltı Filtreleri

Yeraltı filtreleri diğer filtreler kadar yaygın olmasa da, bu onları tamamen silmeniz gerektiği anlamına gelmez. Yeraltı filtreleri, tankınızdaki çakılı mekanik filtre olarak kullanır ve kimyasal ve biyolojik filtreler genellikle yakındaki tüplerde bulunur.

Ancak, zaten kurulu bir tankınız varsa, taban filtrelerini kurmak son derece zordur. Bunun yanı sıra, çakılın bazı alanları diğerlerinden daha fazla emişe sahip olma eğilimindedir, bu da belirli alanlarda döküntü birikebileceği anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu