Japon Balığına Nasıl Bakılır?

Japon balığı ( Carassius auratus ), insanlar tarafından evcil hayvan olarak bakılan ilk balık türleri arasındadır. “Halkın balığı” sıfatını hak eden bir akvaryum türü varsa bu akvaryumdur.

Son derece adanmış yetiştiriciler tarafından geliştirilen çok sayıda evcilleştirilmiş çeşit, son 10 yüzyılda ortaya çıkmış olsa da, ikonik Japon balığı , hiç akvaryuma sahip olmayanlar tarafından bile anında tanınabilir.

Yine de, uzun süredir (geleneksel, hatta) bir süs balığı olarak kullanılmalarına ve onlar hakkında yazılan sayısız ciltlere rağmen, Japon balığının ihtiyaçları hala yanlış anlaşılmıştır.

Pek çok yeni evcil hayvan ebeveyni, Japon balığını asgari ihtiyaçları olan, az bakım gerektiren bir evcil hayvan olarak görüyor.

Ancak Japon balıkları, temel balık tutmanın anlaşılmasını gerektirir ve gelişmek için karşılanması gereken özel ihtiyaçlara sahiptir.

Japon balıklarının nereden geldiğini ve gelişmelerini sağlamak için akvaryum balığı tank kurulumundan akvaryum balığı bakımı ve besleme gereksinimlerine kadar onlara nasıl uygun şekilde bakılacağını açıklayan bir kılavuz burada.

Japon Balığı Hayvanının Tarihi

Japon balıkları evcil hayvan olarak tutulduğu zamanın çoğu boyunca, ağırlıklı olarak havuzlarda barındırıldı.

9 esnasında inci yüzyılda Çin’de birçok Budist rahipler avcılardan onları güvende tutmak için akvaryum balığı-in göletlerinin gösterişli renkli “chi” ni- yabani sazan atası tutmaya başladı. (Gösterişli altın, kırmızı, sarı veya turuncu pulları onları doğal ortamlarında birincil hedef haline getirdi.)

Japon balıkları 1200’lerde evcilleştirilmiş ve chi atalarından genetik olarak tamamen farklı hale gelmişti. Zenginler için bir statü sembolü olarak görüldüler ve evlerinin dışındaki göletlerde tutuldular.

1500’lere gelindiğinde, Japon balıklarını iç mekanda kaselerde tutmak olağandı, ancak asla bir kaseye kapatılmamaları gerekiyordu.

Bu uygulama kişinin en güzel örneğini konuklara gösteriş yapmak amacıyla başlamış olabilir, ancak ana ikametgahları yine de dışarıda havuzda.

Zamanla, “meraklısı” çeşitler, yırtıcılıktan kaçamadıkları veya dışarıdaki daha hızlı vahşi tipteki gölet arkadaşlarıyla rekabet edemedikleri için, sürekli olarak akvaryumlarda içeride tutuldu. Sonuç olarak, Japon balığı genetik olarak chi atalarından farklı hale geldi.

Japon Balığı Ne Kadar Yaşayabilir?

Japon balıklarının popüler tasvirleri, daha muhafazakar bir ömre sahip olduklarına inanmanızı sağlarken, bu gerçeklerden daha uzak olamazdı.

Bir akvaryum balığı uygun şekilde barındırılır ve bakılırsa 20 yaşına kadar yaşayabilir.

Japon Balığı Tankı Kurulumu

Pek çok kişi “Japon balığı, muhafazalarının boyutuna uyacak şekilde büyüyecek” diye duymuş olsa da, bu tam bir efsanedir.

Japon balığı, tıpkı diğer evcil hayvanlar gibi yeterli yaşam düzenlemeleri gerektirir.

Yeni evcil Japon balığınız için en iyi akvaryum balığı tankı kurulumunu nasıl oluşturacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Japon Balığı Kaselerde Neden Saklanmamalı?
 

Kaselerin bir akvaryum balığı için uygun bir yuva olduğunu düşünmeden önce, ilk yüzyıllarda kullanılan kaseler aklınıza gelebilecek türden kaseler değildi. Oldukça büyük olan bu seramik lavabolar, günümüzün sıkışık masaüstü kaselerinden çok daha geniştir.

Ve eski örnekteki balıklar gerçekten ödüllendirildiği ve beğenildiği için, günümüzün tipik karnaval ödüllü Japon balığından çok daha fazla ilgi ve ilgi gördüler.

Doğruyu söylemek gerekirse, akvaryum balıkları herhangi bir su hayvanı türü için uygun değildir .

Japon Balığı Tank Boyutu 

Japon balığınıza en uygun tank için 75 ila 100 galonluk bir tankla başlamalısınız. Bu büyük görünebilir, ancak cinse bağlı olarak, C. auratus yetişkin boyutlarında bir ayağın çok üzerinde uzunluklara ulaşabilir.

Temel kural, her Japon balığı için 20 galon içeren bir tankla başlamak olsa da, büyüdükçe (japon balığı 1-2 fit uzunluğa kadar büyüyebilir), tanklarını yükseltmeniz gerekecektir. Bu nedenle, daha büyük bir boyuttan başlamak, Japon balığınız için sonsuza kadar bir tank oluşturmak için en iyi seçimdir.

Japon balıklarının temizliği bilinmediği için daha büyük tank boyutu da önemlidir. Görünüşe göre onları ne kadar idareli beslerseniz besleyin, onlar bitmek bilmeyen pisliklerdir.

Bu katı atıklar doğal mikrobiyal süreçlerle parçalandıkça, kaçınılmaz olarak değerli oksijen tüketir ve amonyak gibi toksik metabolik yan ürünler üretirler.

Daha büyük bir tank, bu sorunlarla daha kolay başa çıkmanıza da olanak tanır, çünkü:

  • Daha seyrelirler
  • Yeterli bir su filtreleme sisteminin daha kolay kurulumuna izin verirler

Japon Balığı Tank Sıcaklığı

Kuşkusuz, akvaryum balıkları donma noktasından tropik sulara kadar değişen sularda (en azından kısa bir süre için) hayatta kalabilir. Ancak bu, onlar için günlük, dik sıcaklık değişimlerine dayanmanın kolay olduğu anlamına gelmez.

Japon balığı, sıcaklık stabilitesini sağlamak için bir ısıtıcıya (yaklaşık 68 ° F’ye ayarlanmış) ihtiyaç duyar. Ancak daha büyük bir tank kullanmak, büyük hacim nedeniyle ciddi sıcaklık değişikliklerini en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Su ve Filtrasyon Gereksinimleri 

Japon balığı bol miktarda atık üretebilir, bu nedenle güçlü bir akvaryum su filtresine (uygun boyutta bir teneke kutu filtresi gibi) ve tanklarını temizlerken gayretli olmanız gerekir .

Arkada asılı filtre türleri, Japon balığı için harika çalışır, ancak görevi yerine getirmek için büyük ölçüde büyük olmaları gerekir. Buradaki fikir, aşırı güçlü, yerel su akımları oluşturmadan suyu agresif bir şekilde filtrelemektir (özellikle daha az atletik süslü Japon balığı çeşitleri için). 

Bir hava difüzörü (örneğin, kabarcık çubuğu) tarafından oluşturulan ilave havalandırma, su sirkülasyonu ve gaz değişimine yardımcı olabilir. Ancak bu cihazlar, bazı akvaryum balığı çeşitlerinde (örn. Balon gözlü) çok dikkatli kullanılmalıdır.

Japon balığı, alkaliliğin asitliğinden daha yüksek olduğu suları sever, bu nedenle pH’ı 7.0-7.4 arasında olan su en iyisidir.

Japon Balığı Tank Süslemeleri

Tank içi dekorasyon açısından olağanüstü dikkat gerektirmez. Bezelye çakılı (kum veya daha ince çakılların aksine) alt tabaka için en iyisidir, çünkü balıklar tank tabanından yiyecek parçalarını geveleyerek yutmaktan daha kolay kurtulabilir.

Dekoratif taş, yapay bitkiler vb. Hoş bir dokunuş katar ancak en fazla yüzme alanından çıkacak şekilde minimum düzeyde kullanılmalıdır.

Japon balıklarının en sert veya en az lezzetli türleri (anubias veya java fern deneyin) dışında hepsini tükettiği bilindiğinden, canlı bitkiler yalnızca dikkatle kullanılabilir.

Japon Balığı Yemi

Japon balığı için diyet de hayati önem taşır.

Japon balıkları teknik olarak omnivordur, onlara attığınız hemen hemen her şeyi yerler, ancak burada tüm yiyecekler eşit değildir.

Japon balığı en çok karbonhidrattan proteine ​​kadar içerikli yiyeceklerden yararlanır. Arada ara sıra “ikramlar” bulunan, özel olarak formüle edilmiş kaliteli bir Japon balığı diyetine sadık kalın.

Ve aşırıya kaçmayın!

Japon balığı, doymak bilmez olmanın ötesinde, yemeyi nasıl bırakacağını bilmez ve çok fazla yiyecekle sunulursa kendilerine zarar verir. Aşırı besleme ayrıca suyu kirletebilir ve Japon balığınıza zarar verebilir.

Balıklarınızı sadece tüketebilecekleri kadarını günde bir veya iki kez 2-3 dakikada beslemelisiniz.

Japon Balığınızın Yemeğini Önceden Islatın

Japon balığınızı lapa lapa yiyeceklerle besliyorsanız, yiyecekleri önceden ıslatmalısınız.

Japon balığı doğal dip besleyicilerdir, bu nedenle pullar suyun üstüne oturduğunda, japon balığınızın yutulmasına neden olur. Bu, yüzme kesesini ve dengesini bozarak baş aşağı yüzmelerine neden olabilir.

Bir bardağa tanktan biraz su doldurun ve suda yemeklerinin etrafında döndürün. Daha sonra akvaryum balığınız için tüm bardağı tanka boşaltabilirsiniz.

Akvaryumunuza Japon Balığı Eklemek

Japon balığı, birbirlerinin arkadaşlıklarına tahammül eden, hatta bundan zevk alan barışçıl balıklardır. Bununla birlikte, başarılı bir uzun vadeli bakım için uygun stoklama çok önemlidir.

Başlamak için fazla stok yapmayın .

Pek çok güzel akvaryum balığı çeşidi sadece birkaç kişiyi seçmeyi zorlaştırsa da şunu unutmayın: Akvaryum ne kadar çok stoklanırsa, onu temizlemek için o kadar çok zaman ve para harcarsınız.

20-30 galon tank hacmi başına birden fazla balık eklememelisiniz. Yavaş yavaş topluluğa ekleyin; Bir tanesiyle başlayın ve ardından, ilerledikçe genel tank temizliğindeki değişiklikleri güvenli bir şekilde ölçmek için her seferinde bir tane ekleyin (belki her ay yeni bir balık).

Yukarıdaki yönergeleri izleyerek ve en üst düzey ekipman ve yiyeceklere bağlı kalarak, Japon balığınızın sağlığını korumanın düşündüğünüz kadar zor olmadığını göreceksiniz. Gerçekte, belirli ihtiyaçlarını karşılayan bir ortamda yetiştirilirse, japon balığınız sizi geride bırakabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu