Japon Balığının Filtreye İhtiyacı Var mı?

Filtresiz ve minimal süslemeli minik bir kapta kaç kez bir akvaryum balığı gördünüz. Japon balıklarının dayanıklı olduğunu herkes bilir, bu yüzden “Japon balıklarının filtreye ihtiyacı var mı?” Sorusunu akla getirir.

Bu yazıda sadece Japon balıklarının filtreye ihtiyacı olup olmadığını öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda bir filtreye sahip olmanın faydalarını, farklı filtre türlerini, filtreniz olmadığında ne yapmanız gerektiğini ve filtre kullanmanın faydalarını öğreneceksiniz. Daha!

Bu yüzden bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin!

Japon Balığının Filtreye İhtiyacı Var mı?

Filtreler bir akvaryum balığı tankı için en önemli ekipmanlardan biridir ve akvaryum balığınızın mutlu ve sağlıklı olması için mutlaka bir tane edinmelisiniz.

Japon balıkları özellikle dağınık balıklardır, bu nedenle ilgilenilmezse su kalitesi çok çabuk bozulabilir. Bazı insanlar akvaryumlarında filtre olmadan yaşarken, japon balıklarının acı çekmesi ve ömürlerinin büyük olasılıkla önemli ölçüde azalması ihtimali vardır.

Bu nedenle, bir akvaryum balığı alacaksanız, akvaryumlarına da bir filtre eklediğinizden emin olun!

Filtreler Ne Yapar?

Standart filtreler, tankı temiz tutan üç farklı tipte filtreleme ortamına sahiptir. Bunlar biyolojik filtrasyon, kimyasal filtrasyon ve mekanik filtrasyondur. İşte her birinin ne yaptığına ve bir tank için neden gerekli olduklarına dair kısa bir kılavuz.

Mekanik Filtrasyon

Mekanik filtre ortamı, tank suyunun geçeceği filtrasyonun ilk aşamasıdır. Bu süre zarfında daha büyük artıklar ve atıklar tankta uzaklaştırılır ve temizlenene kadar mekanik filtrede kalır.

Mekanik filtreleme bir süngere çok benziyor ve suyun engellenmeden geçmesine izin verirken daha büyük döküntüleri yakalamak için daha büyük deliklere sahip olması gerekiyor. Su mekanik filtrasyondan geçtikten sonra filtre sisteminin ikinci kısmına geçer.

Kimyasal Filtrasyon

Kimyasal filtrasyon, tankta olmaması gereken kimyasalların uzaklaştırıldığı aşamadır. Bu, akvaryum balığınızın yanlışlıkla tankta olmaması gereken bir şey tarafından zehirlenmesini önlemenin harika bir yoludur.

Bunun yanı sıra, kimyasal filtrasyonun bir başka faydası da sudaki renk bozulmalarını ve kötü kokuları ortadan kaldırmasıdır. Japon balığınıza ilaç vermeniz gerekiyorsa, kimyasal filtrasyonu kaldırmak en iyisidir, aksi takdirde ilacın düzgün çalışmasını engelleyebilir.

Birçok farklı tipte kimyasal filtre malzemesi mevcuttur, ancak en yaygın kullanılanı aktif kömürdür.

Biyolojik Filtrasyon

Bu, filtrelemenin son aşamasıdır (ve tartışmasız en gerekli olanıdır). Biyolojik filtre ortamı, tankınızdaki faydalı bakterilerin yaşayacağı yerdir. Su biyolojik filtreden geçtiğinde, bakteriler amonyak, nitrit ve nitratları besleyerek onları tanktan uzaklaştırır.

Bu Japon balıkları için çok önemlidir, onları çıkarmadan akvaryum balığınız inanılmaz derecede hasta olur ve çoğu durumda ölür. Esasen onlar yüzecek ve zehir soluyacaklar.

Bu faydalı bakteri, çakılda ve bitkilerde olduğu gibi tankın çevresinde bulunabilirken, filtredeki bakteriler gibi üzerinden fazla su geçmeyecektir.

(Bir ısıtıcının yanı sıra, akvaryum balığınıza bir hava pompası ve ısıtıcı almayı da düşünmelisiniz .)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu