Japon Balığınız Neden Tankın Altında Hava Soluyor?

Bazen akvaryum balığınızın tankın dibinde yattığını ve aynı zamanda nefes nefese kaldığını fark edebilirsiniz. Bu daha spesifik bir problemdir, yani teşhis edilmesi biraz daha kolaydır.

Amonyak Zehirlenmesi

Akvaryum balıklarının tankın dibinde nefes nefese kalmasına neden olan şeylerden biri amonyak zehirlenmesidir. Amonyak tankta çok yüksek olduğunda, akvaryum balığı solungaçlarınızı yakabilir ve nefes almakta zorlanmalarına neden olabilir.

Amonyak zehirlenmesi olup olmadığından emin değilseniz, tanktaki amonyak, nitrit ve nitrat seviyelerini test etmelisiniz. (Bunun için en iyisi API Master Test Kitidir .) Amonyak nitrit veya nitrat seviyelerinin çok yüksek olduğunu fark ederseniz hemen %50 su değişimi yapmalısınız.

Bir kez daha test edin ve amonyak çok yüksekse , azaltmak için API Cephane Kilidi ekleyin . Amonyak normale dönene kadar suyun %10-15’ini her gün değiştirmeye devam edin. Ve tekrar çok fazla yükselirse, daha fazla API Cephane Kilidi kullanın.

Tankta Yeterli Oksijen Yok

Oksijen eksikliği, akvaryum balığınızın tankın dibinde nefes nefese kalmasının başka bir nedenidir. Bunun bir sorun olduğunu düşündüğünüzde, daha fazla yüzey çalkalaması oluşturmak için filtreyi ayarlamayı veya bir hava köpürtücü eklemeyi deneyin. Aynı şekilde oksijeni arttırmak için tanka çok sayıda bitki de ekleyebilirsiniz.

Bitki yaşamına yardımcı olmak için tankınızı CO2 ile dozluyorsanız, bunu yapmayı da bırakın. Akvaryum balığınızı boğan tanka çok fazla CO2 ekliyor olabilirsiniz.

Hastalık ve Hastalık

Hastalıklar ve hastalıklar, özellikle solungaçları etkileyenler de bir sebep olabilir. Solungaç parazitleri, sütunlar ve diğer bakteriyel ve parazit enfeksiyonları buna neden olabilir.

Bazı hastalık ve hastalık belirtileri arasında kenetlenmiş yüzgeçler, uyuşukluk ve lekeler bulunur. Ayrıca solungaçların kendisinde de belirtiler fark edebilirsiniz.

Belirtileri fark ederseniz, en iyi tedaviyi bulmak için bir veteriner veya profesyonelle konuşmalısınız.

Su Sıcaklığı Doğru Değil

Tankınızdaki su çok sıcak veya çok soğuksa, akvaryum balıklarınızın tankın dibinde kalmasına neden olabilir. Su çok sıcak olduğunda, o kadar oksijen tutamaz. Bunun yanı sıra, ılık su tankın üst kısmına yükselir, bu nedenle akvaryum balığınız tankın daha fazla oksijenin olduğu yere gidebilir.

Ancak, bunun bir ters tarafı var. Su çok soğuksa (donmaya yakın), o zaman su ılık su aslında tankın dibine batacak, bu yüzden akvaryum balığı oraya gidecek ve onu takip edecek. Ancak, bu muhtemelen akvaryumlarda değil havuzlarda olacaktır.

Ayrıca akvaryumunuzdaki su çok soğuksa, akvaryum balıklarınız yarı kış uykusuna girerken dibe oturabilir. (Bu onlar için gerçekten kötü.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu