Japon Balıkları Neden Suyun Dibine Çöker?

Japon balığınızın tankın dibinde çökmesi tam nedenini anlayabilmek, onlara nasıl davranılacağını öğrenmek için çok önemlidir. İşte en yaygın nedenler!

Stresli

Japon balıklarınızın tankınızın dibine oturmasının bir nedeni stresli olmalarıdır. Japon balığınız stresli olduğunda, daha az maruz kaldıkları tankın dibinde kendilerini daha güvende hissedebilirler. Bazı durumlarda, tankın bir köşesine bile oturabilirler.

Kötü su kalitesi, aşırı stok, yetersiz beslenme, tankın dışında sürekli rahatsızlıklar ve hatta bazı durumlarda sudaki oksijen eksikliği gibi strese neden olabilecek birçok şey vardır.

Neyse ki, bunu düzeltmek gerçekten çok kolay, onlara yüksek kaliteli yiyecek satın alabilir, suyu daha sık değiştirebilir, daha büyük bir tank satın alabilir ve yeterince oksijen aldığından emin olmak için tanka daha fazla bitki veya hava fıskiyesi ekleyebilirsiniz!

Çok Sıkıldılar

Pek çok insan Japon balıklarının uyarılmaya ihtiyaç duymayan aptal balıklar olduğunu düşünür, ancak durum hiç de öyle değil. Akvaryum balıklarınıza ortamlarını olabildiğince ilginç hale getirerek bol miktarda uyarı verdiğinizden emin olmalısınız.

Çevrelerini ilginç bulmazlarsa depresyona girebilir ve her zaman tankın dibinde oturabilirler.

Japon balıklarınızın sıkılmasını önlemenin bazı yolları, daha fazla bitki ve dekorasyon eklemek, tank arkadaşları eklemek ve hatta arada bir tankı yeniden düzenlemektir!

Onlar Hasta

Japon balığınız hasta olduklarında tankın dibinde oturuyor olabilir. Aslında, sadece yüzmeye çalışmak onlar için çok yorucu olabilir. Japon balığınız hastaysa, diğer hastalık belirtilerini de arayabilirsiniz. Bazı yaygın semptomlar arasında kenetlenmiş yüzgeçler, iştahsızlık ve genel uyuşukluk bulunur.

Hasta olduklarını düşünüyorsanız, suyun kirli olup olmadığını ve ayrıca çok sıcak veya soğuk olmadığından emin olmak için su parametrelerini kontrol etmelisiniz.

Buna neden olabilecek bazı yaygın hastalıklar, damlama, kabızlık ve yüzme kesesi hastalığıdır.

Yumurtalarla Dolular

Japon balığınız dişi ise yumurta yüklü olabilir. Bu onların şişkin görünmesine ve uyuşuk olmalarına neden olur. Yumurta yüklüyse, tankın dibinde de kalabilirler.

Yumurta yüklü olmak çok fazla sorun olmasa da yumurtanın bağlanması sorun olabilir. Japon balığınız yumurtaya bağlıysa, yumurtalıklar yumurta bırakacak kadar gelişmemiştir. Bu, akvaryum balığınızın şişmesine neden olacak şekilde birikmeye ve birikmeye devam edebilecekleri anlamına gelir. Bu onlar için son derece tehlikeli olabilir ve bunu çözmek için bir profesyonelden yardım almanız gerekebilir.

Uyuyorlar

Japon balığınız uyudukları için akvaryumun dibinde olabilir. Uyuduklarında sadece bir alanda sabit dururlar. Bazen bu, tankın dibinde yatacakları anlamına gelebilir. Ve eğer durum buysa, endişelenecek bir şey yok.

Akvaryumun yakınında bir şey hareket ettirerek akvaryum balığınızın uyup uymadığını anlayabilirsiniz. Bu genellikle akvaryum balığınızı uyandırabilir ve normal şekilde yüzerlerse rahatlayabilirsiniz.

Yaşlandıkları İçin

Son olarak, akvaryum balığınız yaşlandığında tankın dibine oturabilirler. Bu, hastalık, yorgunluk veya basitçe hareket edecek enerjileri olmadığı için olabilir. Her ne ise, bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yok. Sadece onlara elinden geldiğince iyi bakmaya devam etmelisin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu