Kaplumbağaların Dişleri Varmı?

Kaplumbağaların dişleri olup olmadığını hiç merak ettiniz mi? Tatlı su kaplumbağaları, deniz kaplumbağaları, su kaplumbağaları ve kaplumbağalar da dahil olmak üzere günümüz kaplumbağalarının dişleri olmayan tek sürüngenler olduğunu bilmek şaşırtıcıdır. Ancak, araştırmacılar kaplumbağa dişlerinin fosillerini keşfettiler. “Dişli kaplumbağa” olarak da bilinen bir yaratık olan “Odontochelys”, yaklaşık 200 milyon yıl önce vardı. Fosilleşmiş kalıntıları, bazı tarih öncesi kaplumbağaların hem üst hem de alt çenelerinde dişleri olduğunu ortaya çıkardı.

Dişleri olan tek kaplumbağa yavrularıdır. Kaplumbağa yavruları tek dişle doğarlar. Bu tek diş genellikle yumurta dişi veya caruncle olarak bilinir. Yeni çıkan tüm yavruların yumurtalarından çıkmalarına yardımcı olan bir yumurta dişi vardır. Bu yumurta dişi, üst çenelerin ön kısmında bulunur. Yumurta dişi, kaplumbağa yumurtadan çıktıktan birkaç ay sonra düşer. Değiştirilmiş bir ölçek ve gerçek bir diş değil.

Bir kaplumbağanın diyeti balık, böcek ve topaklar, et, meyve ve sebzeler gibi proteinler içerir. Kaplumbağalar çeşitli yiyeceklerle dişsiz beslenirler. Kaplumbağaların hayatta kalabilmeleri için, yutmadan önce yemeklerini çiğnemelerine, ısırmalarına ve parçalamalarına yardımcı olan kuşlar gibi gagaları veya çeneleri vardır. Bu gagalar keskindir ve kaplumbağanın ömrü boyunca büyümeye devam eder. Ayrıca kaplumbağalar sivri gagalarını kendilerini yırtıcılardan korumak için de kullanırlar.

Bir kaplumbağanın ağzına bakarak neyle beslendiğini anlayabilirsiniz. Kaplumbağanın türüne bağlı olarak, yemelerine yardımcı olan güçlü ve tuhaf şekilli gagaları vardır. Kaplumbağalar etçil, otçul, omnivor veya deniz kaplumbağası olmalarına bağlı olarak keskin gagalara veya düz gagalara sahip olabilirler.

Etçil kaplumbağalar, çok fazla etle beslenirken avlarını delmelerine, kabuklarını ezmelerine ve öldürmelerine izin veren azgın çengelli bir gagaya sahiptir. Misk kaplumbağası, etçil kaplumbağaların bir örneğidir. Etçil kaplumbağaların aksine, otobur kaplumbağaların (örneğin nehir kaplumbağaları) bitkileri, meyveleri ve sebzeleri kesmek ve ezmek için geniş, düz gagaları vardır. Kenarları boyunca tırtıklı küçük çıkıntılara sahip sert, kısa gagaları ve yemeklerini yemek için diş gibi davranan sivri uçları vardır.

Omnivor kaplumbağalar için (ör. cooterlar, boyalı kaplumbağalar ve harita kaplumbağaları), hem et hem de bitki yemelerine yardımcı olmak için etçil ve otçul gagaların bir kombinasyonu olan gagaları vardır. Omnivor gagaları sağlam ve sivridir ancak etçil kaplumbağalarınki kadar sivri değildir ve otçul bir kaplumbağaya çok benzer.

Deniz kaplumbağaları dillerini kullanarak avlarını yutarlar. Deniz kaplumbağaları genellikle etoburdur ve genellikle dillerini kullanarak küçük balıklar ve böcekler gibi küçük avları su altına çekerler ve onları ağızlarına çekerler, sonra çenelerini kapatırlar ve avı kolaylıkla yutarlar. Avları arasında yengeç, deniz kestanesi ve deniz tarağı bulunur. Deri sırtlı ve yeşil kaplumbağalar gibi deniz kaplumbağalarının ağızlarında, denizanalarını sokmadan beslenmelerini sağlayan sivri uçlar bulunur .

Bazı kaplumbağalar – yumuşak kabuklu kaplumbağaların dikenli yumuşak kabuklu kaplumbağalar ve Florida yumuşak kabuklu kaplumbağalar gibi keskin gagalar yerine yumuşak dudakları da vardır. Bu kaplumbağalar avlarını böyle ağızlarına alırlar ve avlarını bütün olarak yutarlar.

Referanslar:

  1. TurtlePets.com. (4 Mart 2020). Kaplumbağaların ve kaplumbağaların dişleri var mı? Bilmen gereken her şey! Erişim tarihi: 4 Mart 2021. 
  2. Giraud, V. (23 Mayıs 2019). Kaplumbağa dişleri? Dünya Kaplumbağa Günü için diş fırçalama gerçekleri. Erişim tarihi: 4 Mart 2021. 
  3. UCSB Bilim Hattı. (15 Ekim 2001). Kaplumbağaların dişleri var mı? Sadece bazı tiplerin dişleri mi var? Eğer öyleyse, bizimki gibi dişler mi dökülür? Erişim tarihi: 4 Mart 2021. 
  4.  Keefe, A. (10 Nisan 2018). Kaplumbağaların Dişleri Var mı? Cevap Karmaşık. Erişim tarihi: 5 Mart 2021. 
  5. Yates, B. (26 Ekim 2020). Kaplumbağaların dişleri var mı? Erişim tarihi: 5 Mart 2021.
  6. Jal Jeev. (n). Kaplumbağaların Dişleri Var mı? [Kaplumbağalar Yiyeceklerini Nasıl Çiğner?]. Erişim tarihi: 5 Mart 2021. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu