Kedi Beslenme İpuçları

Yavru kedinizin, yetişkin kedinizin veya yaşlı kedinizin diyetini nasıl yapılandıracağınız hakkında daha fazla bilgi mi arıyorsunuz? Kedi dostunuzun sağlıklı kalmasına yardımcı olacak önemli beslenme ipuçları için okumaya devam edin.

Kedinizin İhtiyaç Duyduğu Besinler

Besinler, gıdalardan elde edilen ve bir hayvan tarafından enerji kaynağı olarak ve bakım ve büyüme için gerekli metabolik mekanizmanın bir parçası olarak kullanılan maddelerdir. Veterinerinizin özel ihtiyaçları, hastalıkla ilgili eksiklikleri veya talimatları dışında, evcil hayvanlarınız ihtiyaç duydukları tüm besinleri bu özel standartlar göz önünde bulundurularak formüle edilmiş yüksek kaliteli ticari evcil hayvan mamalarından alabilmelidir. İşte sağlıklı yaşam için temel olan altı temel besin sınıfı.

 • Su en önemli besindir. Yiyecekler, evcil hayvanınızın su ihtiyaçlarının bir kısmının karşılanmasına yardımcı olabilirken, evcil hayvanların her zaman için temiz temiz suya sahip olması gerekir. Su eksikliği ciddi hastalıklara ve hatta ölüme neden olabilir.
 • Proteinler hücreler, dokular, organlar, enzimler, hormonlar ve antikorlar için temel yapı taşlarıdır ve büyüme, bakım, üreme ve onarım için gereklidir. Proteinler çeşitli kaynaklardan elde edilebilir. Hayvan bazlı proteinler tam amino asit profillerine sahiptir. (Lütfen dikkat: Evcil hayvanınıza çiğ yumurta vermeyin.) Protein ayrıca sebzelerde, tahıllarda ve soyada bulunur, ancak bunlar eksik proteinler olarak kabul edilir.
 • Amino asitler, proteinlerin yapı taşlarıdır ve temel olan ve olmayan amino asitlere ayrılır:
 • Temel amino asitler, hayvan tarafından yeterli miktarlarda sentezlenemez ve diyetle verilmelidir. Temel amino asitler arasında arginin, metiyonin, histidin, fenilalanin, izolösin, treonin, lösin, triptofan, lisin, valin ve taurin * bulunur.
 • Esansiyel olmayan amino asitler evcil hayvanınız tarafından sentezlenebilir ve diyette gerekli değildir.
  Esansiyel amino asit taurin, evcil kediler için gereklidir. Taurin, göz ve kalp hastalığının yanı sıra üreme, fetal büyüme ve hayatta kalmanın önlenmesi için gereklidir. Bu temel amino asit, yalnızca et, yumurta ve balık gibi hayvansal kaynaklı yiyeceklerde bulunur.
 • Yağlar, gıda enerjisinin biçimlerinden en yoğun olduğu protein veya karbonhidrat iki katından daha fazla enerji ile hayvanınızı sağlar. Yağlar, hücrelerin yapısında çok önemlidir ve bazı hormonların üretimi için gereklidir. Yağda çözünen vitaminlerin emilimi ve kullanımı için gereklidirler. Yağlar vücut yalıtımı ve iç organların korunmasını sağlar. Bir kedi tarafından yeterli miktarda sentezlenemediğinden, bir evcil hayvanın diyetinde gerekli yağ asitleri sağlanmalıdır. Linoleik asit, kediler için gerekli bir yağ asididir. Bir omega-6 yağ asidi olan araşidonik asit, deri ve tüylerin bakımı, böbrek fonksiyonu ve üreme için kediler için de gereklidir.
 • Omega-6 ve omega-3 yağ asitleri iltihabı iyileştirmede hayati bir rol oynar. Bazı omega-6’nın omega-3 yağ asitleri ile değiştirilmesi, deride (alerjilere bağlı olarak), eklemlerde (artritten), bağırsaklarda (iltihaplı bağırsak hastalığından) veya hatta böbreklerde (iltihaplı bağırsak hastalığından) iltihaplanma reaksiyonunu azaltabilir ilerleyici böbrek yetmezliğinden).
 • Karbonhidratlar vücut dokuları için enerji sağlar, bağırsak sağlığında hayati bir rol oynar ve muhtemelen üreme için önemlidir. Minimum karbonhidrat gereksinimi olmamakla birlikte, kritik organlara (yani beyin) enerji sağlamak için gerekli minimum glikoz gereksinimi vardır. Lifler, ince bağırsaktaki bakteri popülasyonunun karışımını değiştiren ve kronik ishali yönetmeye yardımcı olabilecek karbonhidrat türleridir. Kedilerin liften en fazla faydayı elde etmesi için, lif kaynağı orta derecede fermente edilebilir olmalıdır. Lif içeriği yüksek yiyecekler, genç ve büyümekte olan kediler gibi enerji gereksinimi yüksek olan kediler için iyi değildir.
 • Vitaminler, enzim reaksiyonları için katalizördür. Normal metabolik işleyiş için kediler için küçük miktarlarda vitamin gereklidir. Çoğu vitamin vücutta sentezlenemez ve bu nedenle diyette çok önemlidir.
 • Tam ve dengeli bir diyetle beslenirken, veteriner hekim tarafından belirli bir eksiklik teşhis edilmedikçe vitamin veya mineral takviyesi verilmesi gereksizdir . Aşırı takviye, bazı önemli vitamin ve minerallerle zehirlenmeye neden olabilir!  
 • Mineraller, metabolize edilmeyen ve enerji vermeyen inorganik bileşiklerdir. Bu besinler hayvanlar tarafından sentezlenemez ve diyette sağlanmalıdır. Genel olarak, sıvı dengesini korumak ve birçok metabolik reaksiyona katılımları için kemiklerin ve dişlerin yapısal bileşenleri olarak mineraller en önemlisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu