Kedi Nasıl Yıkanır?

Yerleşik bakım araçlarıyla (dil ve dişler), titiz kediniz kendi saç bakımı ihtiyaçlarını karşılayacak donanıma sahiptir. Ancak çok kirliyse ya da yapışkan ya da kötü kokan bir şeye girerse, ona banyo yaptırmanız gerekebilir. Minimum stres ve maksimum verimlilik sağlamak için bu adımları izleyin.

 1. Kediniz en yumuşak haldeyken banyo planlayın. Bir kedi dansçısı veya başka bir oyuncakla yapılacak bir oyun seansı, en hareketli kedigilleri bile yormaya yardımcı olabilir.
 2. Kendi güvenliğiniz için, banyodan önce pençelerini düzeltmenizi öneririz.
 3. Kedinize gevşek tüyleri ve paspasları temizlemek için iyice fırçalayın.
 4. Suyu dışarıda tutmak için kulaklarına yavaşça biraz pamuk yerleştirin.
 5. Kedinizin kaymaması için lavaboya veya küvete lastik bir banyo paspası yerleştirin . Üç ila dört inç ılık (sıcak değil, lütfen!) Suyla doldurun.
 6. Doğrudan kulaklarına, gözlerine ve burnuna püskürtmemeye dikkat ederek evcil hayvanınızı iyice ıslatmak için elde tutulan bir sprey hortumu kullanın . Püskürtme hortumunuz yoksa, plastik bir sürahi veya kırılmaz bardak harika çalışır.
 7. Evcil hayvanınıza, tek parça kedi şampuanı (insan şampuanı cildini kurutabilir) solüsyonu ile beş ölçek su ile baştan sona saç uzama yönünde nazikçe masaj yapın . Yüz, kulak ve gözlerden uzak durmaya özen gösterin.
 8. Kedinizin şampuanı bir sprey hortumu veya sürahi ile iyice durulayın ; yine, suyun ılık olduğundan emin olun. Cildi tahriş edebileceğinden ve kir için mıknatıs görevi görebileceğinden tüm kalıntıların temizlenmesine özen gösterin.
 9. Evcil hayvanınızın yüzünü dikkatlice silmek için bir bez kullanın. Yüzü çok kirli olmadığı sürece sade su iyidir – bu durumda, kulaklarının ve gözlerinin çevresinde çok dikkatli olan ekstra seyreltilmiş bir şampuan çözeltisi kullanmanızı öneririz.
 10. Kedinizi büyük bir havluya sarın ve hava akımlarından uzak, ılık bir yerde kurulayın . Kediniz gürültüyü önemsemiyorsa, en düşük ısı ayarında bir fön makinesi kullanabilirsiniz. Evcil hayvanınızın uzun tüyleri varsa, geniş dişli bir tarakla tüylerini dikkatlice açmanız gerekebilir.
 11. Başarılı bir banyo seansı için kedinizi sonsuz övgü ve en sevdiği ikramla ödüllendirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu