Kedi Tuvalet Sorunları

Kedinizin kum tepsisinin dışında tuvalete gitmesinin nedenlerinden bazılarını keşfedin. Kedinize nasıl yardım edebileceğinizi ve neden onu cezalandırmamanız gerektiğini öğrenin.

Tuvalet Sorunları

Kediler tuvalet yaparken kendilerini özellikle savunmasız hissederler, bu nedenle kendilerini güvenli veya temiz hissetmiyorlarsa, çöp tepsilerini kullanmaktan kaçınabilirler. Kedinizi asla uygunsuz tuvalet için cezalandırmayın, çünkü bu sorunu daha da kötüleştirebilir. Kedinizin davranışının tıbbi bir nedeni olabileceğinden, davranışsal müdahaleleri denemeden önce veterinerinizle konuşun.

Kedim Neden Yanlış Yerde Tuvalet Yapıyor?

Kedinizin ‘yanlış’ yere tuvaletini yapmasının birçok nedeni vardır. Nedenlerini burada keşfedeceğiz ve kedinizi kum tepsisini kullanmaya teşvik etmek için önerilerde bulunacağız.

Davranışlarını değiştirmeye çalışmadan önce kedinizi daima veterinerinize kontrol ettirin. Veterineriniz ve buradaki tavsiye sorunu çözemezse, kalifiye bir davranışçı gerekebilir.

Kedinizin dışarı erişimi olsa bile, her zaman içeride çöp tepsileri sağlayın. Bazı kediler, özellikle mahalle kedileri onları korkutabileceğinden, evin içinde bir tepsi kullanırken kendilerini daha güvende hissederler. Kediniz kötü havalarda veya tuvalet alanı donmuşsa ve kazamıyorsa dışarıda tuvalete isteksiz olabilir.

Gizlilik ve Çöp Tepsisinin Nereye Yerleştirileceği

Kediler tuvalet yaparken savunmasız oldukları için sessiz ve özel bir yer bulmaya çalışırlar.

Kediniz dışarıda veya kum kabının yakınında bir olaydan dolayı üzülürse, atıklarını geçirmek için içeride sessiz bir köşe arayabilir.

Açık alanlar kedinizi savunmasız hissettirebilir, bu nedenle çöp tepsisini çamaşır makinesi gibi gürültülerden ve kapı, koridor ve kedi kanatları gibi rahatsızlıklardan uzak, sessiz bir yere koyun.

Çöp Tepsisi

Her kedi farklıdır, bu nedenle tüm kedilere uyacak özel bir tepsi yoktur. Kedilerin genellikle içeri girebilecekleri kadar büyük tam boyutlu tuvalet tepsilerine ihtiyaçları vardır. Yaşlı kediler, kolayca girip çıkabilmeleri için kenarları alçak olan tepsilere ihtiyaç duyar.

Gergin kediler kapüşonlu tepsileri takdir edebilir.

Kedi başına bir çöp tepsisi, artı bir tane daha sağlayın. Kedileriniz çöp tepsilerini kullanmıyorsa, ek tepsiler sağlamanız veya yerlerini değiştirmeniz gerekebilir. Çöp tepsilerini arka arkaya yerleştirmek yerine hem üst hem de alt kat olmak üzere çeşitli yerlere yerleştirin.

Çöp

Kediler genellikle yavruyken kullandıkları kumu tercih ederler. Birçok kedi, atalarının kullandığı malzemeye benzeyen ince, ağır, kum benzeri kumu sever. Bu, patilerinin altında yumuşak bir his verir ve kolayca kazmalarını sağlar.

Kedilerin çok hassas bir koku alma duyusu olduğu için kokulu yavrulardan kaçının.

Genellikle tercih edildiğinden 3 cm altlık sağlayın; kazmak için yeterince derin, ama çok derin değil.

Çöp Tepsisinin Temizlenmesi

Kediler ünlü temiz yaratıklardır ve kirli çöp tepsilerini kullanmazlar.
Topaklanan bir çöpünüz varsa, tortuları günde bir veya iki kez çıkarın ve tepsiyi haftada bir kez tamamen temizleyin.

Bazı kediler tepsiyi tekrar kullanmadan önce birikintilerin çıkarılmasını tercih ederken, diğer kediler idrar yapmak için bir tepsiyi ve dışkılamak için bir tepsiyi tercih eder.

Kapüşonlu tepsiler, kokuları içeri hapsedebilecekleri ve kedinizin keskin koku alma duyusunu güçlendirebilecekleri için çok temiz tutulmalıdır.

Kedi İdrarını Temizlemek

Kediniz evinizde idrar yaptıysa, bölgeyi iyice temizlemek güçlü kokuyu gidermeye yardımcı olur ve aynı yere tekrar idrar yapmasını engellemeye yardımcı olabilir.

Sıcak, %10’luk biyolojik çamaşır tozu çözeltisiyle ucuz ve etkili bir temizleyici yapabilirsiniz. Alanı iyice yıkayın, temiz suyla durulayın ve ardından alanın kurumasını bekleyin. Yüzey uygunsa, kalan tüm idrar izlerini temizlemek için temizledikten sonra cerrahi ispirtoyu kullanabilirsiniz. Bu temizleme yönteminin herhangi bir hasara neden olmayacağını kontrol etmek için önce küçük bir yama testi yapın.

Halı aşırı derecede emicidir ve idrar genellikle alt tabakaya ve altındaki zemine ıslanır. Alan uzun bir süre boyunca çok kirliyse, değiştirmeden önce halıyı kesmek ve altındaki beton veya döşeme tahtalarını temizlemek gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu