Kediler Neden Çok Uyur ?

Kedinizin neden günde bu kadar çok uyuduğunu veya kedinizin uyku alışkanlıklarından endişe ettiğini mi merak ediyorsunuz? Rehberimizde davranışları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kedi Uykuları

Eğer bir kedi sahibiyseniz, böğürtleninizin uyumayı sevmesi sizi şaşırtmayacaktır. Evcil kediler günde 12-18 saat uyurlar ve çoğu zaman kıvrılmak için en garip yeri bulurlar – bu ister radyatörün yanında, ister yeni bir çamaşır yığını olsun!

Kediler Neden Çok Uyur?

Ortalama olarak, kediler günde yaklaşık 16 saat uyuyarak geçirirler.

Kediler gün boyunca aralıklı olarak dinlenir veya uyurlar ve genellikle sıcak, rahat ve güvenli bir yerde uyumayı tercih ederler.

Bir kedinin uyku ihtiyacı evrimin, beslenme alışkanlıklarının ve fizyolojisinin bir sonucudur. Vahşi doğada, kediler yemek yemek için avlanmak zorundadır ve avı takip etmek ve kovalamak çok fazla enerji yakar.

Uyku, enerji kaynaklarının yenilenmesini sağlar – bir avcı için hayati önem taşır.

Kedim Nerede Uyumalı?

Kediler, yerleştikleri yer sıcak ve rahat olduğu sürece genellikle istedikleri yerde kestirirler. Radyatör için eski tip yataklar veya hamaklar gibi çeşitli kedi yatakları mevcuttur ya da yan tarafında yumuşak bir battaniye bulunan bir karton kutu sağlayabilirsiniz. Eve hoş geldin rehberimizde kedinize ne sağlamanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Kedilerin genellikle tercih ettikleri uyku alanını döndürdüklerini ve uyurken rahatsız edilmemeleri gerektiğini göreceksiniz. Bir kedi sahibinin kucağında uyuyakaldığında, genellikle kedinin uyuduğunu fark etmez ve onları okşamaya devam eder. Çoğu kedi neler olduğunun farkında olacaktır, ancak bazıları uykulu ve yönünü şaşırmış olabilir ve algılanan bir tehdide karşı savunmacı tepki verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu