Kediler Neden Tırmalar ?

Kedilerin kaşınması ve bunu neden yaptıkları hakkında daha fazla bilgi edinin. Çizmek doğal bir davranış olsa da, mobilyalarınızı mahvetmelerini engelleyebilirsiniz.

Kaşınması Gereken Bir Kaşıntı

Kediler tırmalamayı sever. Pençelerini en iyi durumda tutar ve bölgelerini işaretlemeye yardımcı olur. Kedinizin kaşınma ihtiyacı ve onu değerli eşyalarınız yerine bir direği kaşımaya nasıl teşvik edebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kaşınma Nedenleri?

Kediler iki nedenden dolayı kaşınırlar:

  1. Pençelerini mükemmel durumda tutmak için.
  2. Diğer kedilerle iletişim kurmak ve kendilerine bir hatırlatma bırakmak. Pençe yastıkları arasındaki koku bezleri, kediler kaşındığında yüzeylerde kalan benzersiz bir koku üretir. Bu koku, çizik izleri ve atılan pençe kabuklarıyla birleştiğinde, kediniz için bir işaret ve bölgedeki diğer kedigiller için bir mesaj bırakır.

Kedim Neden İçeride Kaşınıyor?

Kedinizin pençelerini iyi durumda tutması gerekir, bu nedenle dışarıya sınırlı erişimleri varsa, evinizde tırmalamak zorunda kalacaklardır.

Kediniz pencere ve kapı gibi çatışma alanları da dahil olmak üzere evinizde birçok yeri tırmalıyorsa, kedinizin iletişim nedeniyle kaşınıyor olması ve bu alanlarda kendini güvensiz hissetmesi muhtemeldir. Tıpkı ilaçlamada olduğu gibi, iç mekanlarda kaşınmanın en yaygın nedeni başka bir kedinin varlığıdır.

Kedilerin kaşınmasının nedenleri zamanla değişebilir.

Bazı kediler, belirli nesneleri (örneğin kanepenizi) tırmalamanın daha fazla dikkat çekmek anlamına geldiğini öğrenir. Bu nedenle, kedinizi bir direği kaşıdığında övmek ve uygunsuz nesneleri kaşıdığında onu görmezden gelmek önemlidir.

Kedinizin Mobilyalarınızı Çizmesini Önleyin

Kediniz pençelerini korumak için içeride kaşınıyorsa şunları deneyebilirsiniz:

  • Öğeyi kalın, parlak plastik kaplama ile korumak.(bu çizilmeye karşı çekici değildir)
  • Kaşıdıkları alanın yanına bir tırmalama direği yerleştirmek.
  • Kullanım sırasında sallanmaması veya devrilmemesi için ağır, sabit tabanlı bir tırmalama direği seçmek. Kedinizin tam esnemeyle tırmalaması için yeterince uzun olmalıdır. Dikey örgü, kedinizin pençelerini aşağı doğru hareket ettirmesine yardımcı olur.
  • Kediniz yatay olarak kaşımayı tercih ediyorsa bir tırmalama pedi sağlamak. (örneğin halıları ve merdivenleri tırmalayan kediler)

Kediniz tırmalama direği veya altlığını kullanmaya başladıktan sonra, yavaş yavaş onları daha uygun bir yere taşıyabilir ve plastik örtüyü kaldırabilirsiniz. Kediler genellikle uyandıklarında kaşınırlar ve gerilirler, bu nedenle tırmalama direklerini yataklarının yanına yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Her kedinin, çatışmayı önlemek için farklı bir yere yerleştirilmiş kendi tırmalama direği olmalıdır. Bazı tırmalama direkleri kedi nanesi ile aşılanmıştır. Alternatif olarak, onları baştan çıkarmak için direğe kaliteli kedi nanesi sürmeyi deneyebilir veya direğe birkaç parça kedi maması koyabilirsiniz.

Gün boyunca kedinizle az ve sık oynamak, enerjilerini tırmalamaktan uzaklaştırmaya yardımcı olabilir.

Kaygı veya Stresin Neden Olduğu Kaşınma

Kediniz bölgesini işaretlemek için kaşınıyor mu? Bu, kedinizin endişelendiğinin veya bölgedeki veya evinizdeki başka bir kedi tarafından tehdit edildiğinin bir işareti olabilir.

Yukarıda önerilen tavsiyelere ek olarak, kedinizin mobilyalarınızı kaşımasını kalıcı olarak durdurmak için kedinizi endişelendiren şeyin ne olduğunu düşünmeniz gerekebilir. Daha güvenli ve daha az endişeli hissetmelerine yardımcı olmadan sadece başka bir tırmalama yüzeyi sağlamayın. Kaygılarının nedenini ortaya çıkarmak için nitelikli bir davranışçıdan yardıma ihtiyacınız olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu