Kedilerdeki Hastalık Belirtilerini Tespit Etmek

Kedinizin sağlığı konusunda endişeli misiniz? Yaygın kedi hastalıklarıyla ilgili kılavuzumuza bir göz atın.

Hastalık Belirtilerini Tespit Etmek

Kediler, hastalığın erken belirtilerini gizlemede çok iyi olacak şekilde evrimleşmişlerdir ve genellikle sahipleri kedilerinin hasta olduğunu fark etmezler. Düzenli veteriner kontrolleri, hastalığın erken belirtilerini belirlemeye yardımcı olacaktır.

Pire ve solucan istilası yaygındır, bu nedenle evcil hayvanınıza göz kulak olmanız ve rutin önleyici tedaviler kullanmanız gerekir. Kedinizi aşılatmak bazı hastalıkları önlemelidir – daha fazla bilgi için veterinerinizle konuşun.

Feline Immunodeficiency Virus ve Feline Lösemi Virüsü gibi diğer virüsler kedilerde hastalığa neden olabilir ve bireysel vaka bazında tedavi edilmeleri gerekir. Daha fazla bilgiyi çevrimiçi kılavuzumuzdan veya veterinerinizle konuşarak öğrenebilirsiniz.

Kedi gribi, kedilerin üst solunum yollarını etkileyen ve yaşamı tehdit edebilen yaygın bir hastalıktır. Bazıları tedavi edilebilen bir virüs ve/veya bakteri kombinasyonundan kaynaklanabilir. Diğer semptomların yanı sıra hapşırma, göz akıntısı ve yüksek ateşe dikkat edin.

Toksoplazmoz, bir parazitin neden olduğu bir hastalıktır ve kedilerde ortaya çıkabilir. Toksoplazmoz hakkında daha fazla bilgi edinmek için buradaki çevrimiçi kılavuzumuza bakın .

Veteriner Bakımı

Sağlıklı kedilerin bile veterineri ziyaret etmesi gerekir. Yaygın hastalıkların erken belirtilerini belirlemeye yardımcı olmak ve aynı zamanda hastalıkları önlemeye yardımcı olmak için tüm kedilerin yılda en az bir kez veteriner kontrolünden geçmesi tavsiye edilir.

Kedinizde öksürme ve hapşırmadan gözlerde akıntı, kusma, ishal veya davranış veya yeme ve içme alışkanlıklarındaki değişikliklere kadar olağandışı belirtiler fark ettiyseniz, bunu veterinerinize bildirmeniz önemlidir. Veteriner bulma hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu