Kedim Neden Agresif ?

Kediniz agresifse, bunun bir nedeni olabilir. Rehberimizde kedilerde agresif davranışları düzeltme hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kediniz agresif mi?

Kediler insanlara karşı nadiren saldırgandır, ancak kendi sınırları vardır ve bir kedinin saldırgan olmasının birkaç nedeni vardır. Kedi saldırganlığıyla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Saldırganlık Türleri

Kediniz agresifse, veterinerinizden tavsiye isteyin. Saldırganlıklarının tıbbi bir nedeni olabilir. Değilse, veterinerinizden nitelikli bir davranışçı önermesini isteyin.

Kediniz birkaç nedenden dolayı agresifleşebilir. Saldırganlığın nedenlerini anlayarak kedinizin sakin, güvenli ve daha az agresif hissetmesine yardımcı olabilirsiniz.

Saldırganlık türleri şunları içerir:

Savunma/korku saldırganlığı: Kediniz genellikle bir tehdit olduğunu düşündüğü her şeyden kaçar, ancak kaçamazlarsa veya daha önce kaçmanın işe yaramadığını öğrenmişse kendilerini savunabilirler.

Oyun ve sevişme saldırganlığı: Kediler genellikle kısa ama sık etkileşimleri tercih eder ki bu, kedi görgü kurallarında normaldir. Buna karşılık, insanlar genellikle daha az sıklıkta ancak daha yoğun bir şekilde etkileşime girer. Bu, bazı kediler için biraz fazla olabilir ve birçoğunun ne kadar sevişebileceğinin bir sınırı vardır.

Bölgesel saldırganlık: genellikle iki kedi tartışmalı bir yerde karşılaştığında veya bir kedi başka bir kedinin bölgesinden geçtiğinde ortaya çıkar.

Ağrı kaynaklı saldırganlık: Acı çeken kedilerin tolerans seviyeleri daha düşüktür ve bu nedenle saldırgan olma olasılıkları daha yüksektir.

Saldırganlığın Nedenleri

Kediler şu durumlarda daha agresif olabilirler:

  • Uyarılmadan, temel kaynaklara erişim veya avlanma içgüdüleri için bir çıkış olmadan içeride tutulur.
  • Genç olması.
  • Sahibi tarafından yanlış anlaşılması.
  • Kısırlaştırılmamış olması.

Saldırganlıkla Başa Çıkmak

Kediniz agresifleşirse, ilk adımınız her zaman veterinerinizi ziyaret etmek olmalıdır. Veterineriniz kedinizin sağlığını kontrol edebilir ve sağlıkla ilgili nedenleri ekarte edebilir. Sebep bir sağlık sorunu değilse, veterineriniz bir davranışçı önerebilir.

Ev ortamında kedinizin saldırganlığına neden olan bir şey varsa, saldırganlığın yaygın nedenlerini de göz önünde bulundurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu