Kedimde Neden Hala Pire Var?

Pireler, sıcak nemli bölgelerde, özellikle yüksek yoğunluklu yaşam alanlarında bir problemdir. Bir pire ürünü kullandığınızda sinir bozucu olabilir, ancak kediniz yine de pire kapar. Burada bunun neden olduğunu ve herkesi biraz rahatlatmak için neler yapabileceğinizi konuşuyoruz.

Geri çekilip onları düşünürsek, pireler büyüleyici parazitlerdir. Yaptıkları işte de çok başarılılar, bu da onları kontrol etmeyi elbette zorlaştırıyor. Evcil hayvanımıza aylık pire ürünü koyup unutabileceğimizi düşünmek güzel olurdu , ancak çevresel tedavi de önemlidir. Daha doğal bir yaklaşımın peşindeyseniz, evcil hayvanınız için neyin işe yarayıp neyin yaramayacağına dair birkaç tavsiyede bulunacağız.

NEDEN HALA PİRE GÖRÜYORUM?

Çoğu pire ürünü yetişkin pireleri öldürür ve daha canlı yumurta bırakmalarını engeller. Pire popülasyonunun sadece %5’i aslında evcil hayvanınızın üzerinde yaşıyor yani 5 pire görüyorsanız ortamda 95 pire daha yaşıyor demektir. Siz sadece buzdağının ucunu görüyorsunuz. Küçük yumurtalar, larvalar veya pupalar çevrede yaşar ve genellikle dinlenme alanları çevresinde yoğunlaşır. Bu, genellikle pire ürününüz tarafından öldürülen evcil hayvanınızın üzerindeki pirelerin yerini alacak çok sayıda yeni pire olduğu anlamına gelir. Ek olarak, birçok ürünün her bir pireyi öldürmesi saatler veya günler alır, bu nedenle ürün çalışıyor olsa bile evcil hayvanınızın üzerinde 20 pire görebilirsiniz. Pire yaşam evrelerinin bu videosunu izleyin .

PİRE YAŞAM DÖNGÜSÜ NASIL İŞLİYOR?

Kedinizin üzerine bir pire sıçradıktan sonra, pire kanla beslenmeye ve yumurtlamaya başlar. Bir dişi pire günde 50’ye kadar yumurta bırakabilir, bu nedenle çok kısa bir zaman diliminde bir pireden yüzlercesine çıkabilmenize şaşmamalı ve pire ilaçları ile geç kalmak neden büyük bir sorun olabilir.

Yumurtalar evcil hayvanınızdan düşer ve 1-10 gün içinde yumurtadan çıkar (sıcak ve nemli ise daha hızlı). Yumurtadan çıkan larvalar, organik maddelerle (pire dışkısı dahil) beslendikleri karanlık bir yere hareket eder (genellikle aşağıya, döşeme tahtaları arasındaki boşluklara, toprakta, malç altında, halı veya yatak takımlarının derinliklerinde veya mobilyaların altında). 5-11 gün sonra larvalar pupa olur, etraflarında kendilerini koruyan ve vakumlama veya pire bombası ile hedeflenmelerini zorlaştıran yapışkan bir koza oluştururlar. 7-10 gün sonra, pireler titreşimlere, karbondioksite veya ısıya tepki olarak yumurtadan çıkar ve kan unu aramaya başlar. Eğer yumurtadan çıkmak için herhangi bir uyarı yoksa bu tam gelişmiş pireler yıllarca kozalarında kalabilirler. Bu nedenle bazı durumlarda boş bir mülke taşınabilir ve bir anda büyük bir pire ortaya çıkabilirsiniz.

Çoğu durumda, insanları ısırmak pire için son çaredir; bizi ısırmaktansa evcil hayvanlarımızla yaşamayı tercih ederler. Sıcak nemli koşullarda pire döngüsü çok hızlıdır ve her şey 2 hafta içinde tamamlanır. Kuru, soğuk veya çok sıcak havalarda yavaşlar veya tamamen durur.

PIRELER ZARAR VERİR Mİ?

Genellikle çoğu kedi az sayıda pireyi tolere edebilir, bu nedenle birkaç pire görmek her zaman alarm nedeni değildir. Bir pire ürünü kullanıyorsanız, büyük olasılıkla bu pireler yavaş yavaş zehirleniyor ve dışarı çıkıyorlar. Pire ısırıklarına alerjisi olan kediler için ise durum farklı. Pire tükürüğü alerjileri kedilerde çok yaygındır. Bu talihsiz evcil hayvanlar, özellikle kuyruk tabanı çevresinde kaşınma ve çiğneme eğilimindedir ve genellikle oldukça kötü sıcak noktalar veya cilt enfeksiyonları geliştirir .

Pire alerjisi olan evcil hayvanlarda sadece bir pire ısırığı onları 2 hafta boyunca kaşındırabilir. Bir pire öldürülmeden önce 400 defaya kadar ısırabilir, bu nedenle tek bir pire bile büyük rahatsızlığa neden olabilir. Bu kediler, hem çevresel hem de sık topikal veya oral uygulama açısından gerçekten katı pire kontrolüne ihtiyaç duyarlar. Çok küçük kedi yavrularında, çok sayıda pire, kanlarıyla beslenen pirelerden de kansızlığa neden olabilir. Pireler ayrıca bazı kan yoluyla bulaşan hastalıkları ve tenyayı da yayar.

Pire ÜRÜN TÜRLERİ

Pire şampuanları ve tozları çok etkisizdir ve zaman ve para kaybıdır. Etkiler, yalnızca madde ceketin içinde kaldığı sürece devam eder, bu nedenle bir veya birkaç gün elde edeceğiniz tek şey budur. Ne yazık ki pire kontrolü gerçekten ödediğinizin karşılığını aldığınız şeylerden biridir. Bazı topikal veya oral pire ürünleri pahalı olabilir, ancak bunları doğru bir şekilde ve yıl boyunca iyi bir çevre kontrolü ile birlikte kullanırsanız, profesyonel bir haşere yok edici kullanmanın zorluk ve masrafından ve cilt problemlerinden kaynaklanan maliyetli veteriner faturalarından kurtulursunuz.

Daha önce de belirtildiği gibi, pire ürünleri çoğunlukla anında çalışmaz. Mevcut tek kovucu tarzı ürünler, Permoxin gibi  Pyrethrim bazlıdır  ve bunlar kediler için çok toksiktir. Diğer tüm ürünler için ( Frontline Plus , Advantage, Advocate, Comfortis ve Revolution) pireler, toksini yutmak için evcil hayvanınızı ısırmalı veya toksini evcil hayvanınızın derisiyle temasından absorbe etmelidir, böylece pire alerjisi olan bir evcil hayvanın sıklıkla nasıl etkileneceğini görebilirsiniz. Çevrede çok sayıda yeni ortaya çıkan pire varsa bir sorundur. Bu kediler için amaç çevresel pire sayılarını azaltmak VE kedinizi tedavi etmektir.

Nitenpyram’lı ürünler (Capstar gibi ) çoğu üst düzey üründen daha hızlı öldürme hızına sahiptir, bu nedenle evcil hayvanınızda çok sayıda yetişkin pire görüyorsanız, onlara bir Capstar tableti verin. Diğer tüm pire ürünleriyle birlikte kullanılabilir, ancak etkileri yalnızca 24 saat sürer, bu nedenle onu tek pire tedavisi şekliniz olarak kullanmak pratik değildir. En yeni pire ürününe Comfortis denir. Bu aylık pire tableti saatler içinde çalışmaya başlar, bu nedenle şu anda mevcut olan en hızlı etkili aylık pire tedavisidir. Comfortis’i denemek isteyip istemediğinizi veterinerinize sorun.

SIK BANYO

Frontline Plus ciltteki yağ (yağlı) bezlerde depolanır, bu nedenle sık banyo yapmak veya yüzmek (haftadan fazla) onu ciltten uzaklaştırabilir ve daha az etkili olduğu anlamına gelir. Banyodan hemen sonra uygulamamanız çok önemlidir ve kullandıktan sonra kedinizi 48 saat banyo yaptıramazsınız. Frontline Plus, kullanılan toksinin kediniz tarafından önemli ölçüde emilmemesi avantajına sahiptir, bu nedenle evcil hayvanınızda toksin kullanmak konusunda isteksizseniz, Frontline Plus iyi bir uzlaşma olabilir.

DİRENÇ SORUNLARI

Bu ürünlerin üreticilerine göre pire ilaçlarına karşı gerçek bir direnç bildirilmemiştir. Yine de belirli durumlarda daha iyi çalışan ürünler kesinlikle var. Özellikle Frontline üreticileri, Avustralya’nın her yerinden pire örnekleri almak da dahil olmak üzere konuyla ilgili kapsamlı araştırmalar yaptılar. Hiçbir direnç sorunu bulamadılar, ancak çoğu ürün arızasının genellikle yanlış uygulama veya eşzamanlı çevresel kontrol eksikliğinden kaynaklandığını bildirdiler.

ÇEVRE İÇİ NASIL TEDAVİ EDİLİR

İlk önce evcil hayvanınızın zamanının çoğunu nerede geçirdiğine bakın. Özellikle bu alanı hedefleyin. Evcil hayvanınızı yumurtadan çıkaracak ve çoğaltacak yumurtalardan ve larvalardan kurtulmak için evin içinde bir pire bombası kullanın. Ayrıca dolapların, kanepelerin ve yatakların altını işlemek için elde tutulan bir sprey de alabilirsiniz . Bir pire bombası 9 ay boyunca çalışmaya devam edecek.

Pire bombası atmaya hevesli değilseniz, her 3 günde bir sık ​​sık süpürmeyi düşünün. Ayrıca pire bombasından önce süpürün ve bu larvaların hareketli olduğunu unutmayın, bu nedenle mobilyaların altını süpürmeniz gerekecek. Evcil hayvanların uyku alanlarına özellikle dikkat edin. Pire kozaları yapışkan olduğu için endüstriyel güçte bir vakuma sahip olmadıkça pireleri vakumlamanız gerekmez, ancak vakumun titreşimleri pireleri kozalarından çıkmaya teşvik eder ve pupaları koruyan bu kozalardır. Vakumlama ayrıca larvaların beslendiği zemindeki pire dışkısı ve diğer organik maddelerden de kurtulur.

Borik asit bazlı Pire Avcıları adlı bir toz da kullanabilirsiniz . Halılara serpilebilir veya döşeme tahtalarınızdaki boşluklara süpürülebilir ve pire yumurtalarını ve larvaları öldürme işlevi görür. Olgunlaşmamış pire yaşam evrelerini kontrol etmeye yardımcı olmak için bir pire bombasına benzer şekilde çalışacaktır.

DIŞ TEDAVİ

Açık havada tedavi daha karmaşıktır. İdeal olarak tüm hayvanlar pire kontrolünde olmalı ve sokak kedileri bahçenizden uzak tutulmalıdır. Olgunlaşmamış pire yaşam evreleri, kuruma, aşırı sıcak, soğuk ve doğrudan güneş ışığının etkilerine karşı hassastır. Nemli, sıcak ve tercihen karanlık bir ortamı severler. Yaprakları süpürün, çimleri kısa tutun, malç kullanımını sınırlayın, avlunun sıcak ve karanlık ve dış etkenlerden korunan alanlarını çitle çevirin (evin veya verandanın altı ve evin yan tarafı gibi).

Tuz (havuz tuzu gibi), olgunlaşmamış pireleri öldürmek için bir kurutucu veya kurutucu madde olarak işlev görmesi için bazı dış mekanlara serpilebilir. Kedinizin cildini tahriş edebilir ve bitkiler için pek iyi değildir, bu nedenle mümkünse bölgeyi kapatmanız gerekir. Bahçenizi pire için tedavi edecek özel haşere şirketleri de var. Tüm profesyonel haşere spreyleri pireleri tedavi etmez ve her zaman kediler için güvenli olduklarından emin olun.

PET YATAK

Evcil hayvan yataklarının tamamının çamaşır makinesinde sıcak devirde (10 dakikadan fazla 60ºC/140F üzerinde) yıkanabileceğinden emin olun. Pireler bir şilte veya köpüğe gireceğinden, sadece yatağın örtüsünü yıkamak yeterli değildir. Kedinizin yatak olarak dışarıdaki eski bir kanepeye erişimi varsa, orada ne yaşayabileceğini düşünün ve temizlenmesi daha kolay bir yatak alın.

Kediniz toprakta, malçta veya gölgeli bir ağacın altında uyumayı seviyorsa, bunlar bir pire yuvası için harika alanlar olabilir. Belki sakin kalmaya çalışıyordur ve  onun yerine güzel ve havalı bir yatak düşünebilirsiniz  . Malç ve yaprak gibi organik maddelerden kurtulmak için kiri mümkün olduğunca süpürün.

DOĞAL ÇÖZÜMLER

Bazen evcil hayvanlarımızı korumanın daha ‘doğal’ bir yolunu ararken, internette her türlü tuhaf ve harika tavsiyelerde bulunulur. Bir şeyin ‘doğal’ olması daha güvenli olduğu anlamına gelmez. Köpekler ve kediler insanlardan çok farklıdır ve bizim için güvenli olan şeyler (üzüm, çikolata ve parasetamol gibi) evcil hayvanlarımıza zarar verebilir. Kayıtlı pire ürünleri, güvenlik konusunda yıllarca süren araştırmalara ve çok sıkı üretim kontrollerine sahiptir. Doğal ilaçlar genellikle tamamen zararsız olsa da, kedilerin bakım yaparken madde yutma eğilimi vardır, bu nedenle yeni bir şey denerken buna karşı dikkatli olun. Birçok yönden, kanıtlanmış bir ürün, internette yayınlanan ve hiçbir araştırma ve güvenlik verisi olmayan ‘doğal’ bir ilaçtan çok daha güvenlidir.

Ortamdaki pire için en iyi doğal çare, yatakları haftada bir kez çamaşır makinesinde sıcak devirde yıkamak ve birkaç günde bir vakumlamaktır. Ardından, komşunuza kedileri için bir Avantaj satın almak anlamına gelse bile, avluya ve yakındaki diğer hayvanlara müdahale edin! Yukarıda bahsedilen borik asit tozları, pire bombası kullanmaktan çekiniyorsanız, ortamdaki pireleri öldürmek için de harikadır. Ayrıca yukarıdaki diğer çevresel pire kontrol seçeneklerine bakın.

KAÇINILMASI GEREKEN DOĞAL PİRE ÜRÜNLERİ

Sarımsak, yaygın bir pire ilacıdır ve soğanla birlikte kediler için çok zehirli olabilir. Uçucu yağlar ve özellikle çay ağacı yağı, yutulduğunda çok zehirlidir, bu nedenle evcil hayvanlar için güvenli değildir. Çay ağacı, %1’den daha az konsantrasyonda kullanıldığında hayvanlarda güvenli kabul edilir, ancak bu, tüm iddia edilen kullanımları için tamamen etkisizdir. O kokulu yağ demliklerinin içindekileri içmeye meyilli değiliz, ancak evcil hayvanlarınız genellikle kendilerini temizler, bu nedenle üzerine püskürttüğünüz her şeyin yutulması için güvenli olması gerekir. Citronella özellikle evcil hayvanlarımız için saldırgandır, bu yüzden ağaç kabuğu tasmalarında bir ceza olarak kullanılır (buna başlamama gerek yok), bu yüzden her yerine püskürtmek özellikle acımasız görünüyor. Benzer şekilde limon spreyleri de pire kovucu olarak tamamen yararsızdır.

Pireler çok zeki parazitler olmaya adapte olmuşlardır, bu yüzden evcil hayvanınızı ayda bir tedavi etmek sadece bir mesele değildir. Bu kan emicilerle gerçekten mücadele etmek için, yeniden istilayı azaltmak için çevredeki tüm bu gizli pireleri öldürmeniz gerekir. Umarız bu makale evcil hayvanlarınız için bazı çözümler bulmanıza yardımcı olmuştur. Evcil hayvanınıza pire tedavisi konusunda başka özel sorularınız varsa, lütfen Love That Pet forumuna bir soru gönderin. Bazen küçük bir dedektiflik çalışmasıyla, bu yaz evcil hayvanınızı rahat ettirmek için büyük miktarda toksik kimyasal gerektirmeyen bir çözüm bulunabilir.

HATIRLANMASI GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Pire ilacı işe yaramıyormuş gibi görünebilir çünkü hiçbir şey pireleri anında öldürmez
  • Çevreyi pire bombaları ve düzenli vakumlama ile tedavi edin
  • Evcil hayvan yataklarını haftalık olarak sıcak döngüde yıkayın
  • Çimleri kısa tutun ve bahçeleri süpürün
  • Evcil hayvanınızı haftalıktan fazla yıkarsanız pire ürünleri çalışmayabilir.
  • Tüm evcil hayvanlara, hatta mümkünse serbest dolaşan kedilere bile davranın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu