Köpeğimi Pirelerden Nasıl Korurum?

Pireler

Pireler (Siphonaptera), adından da anlaşılacağı gibi, şüphelenmeyen hayvanlardan kan emen genç parazitlerdir. Pirelerin kanatları yoktur, ancak arka bacakları bir köpeğe kolayca atlamak için yeterli güce sahiptir. Ev sahibi hayvanında güvenli ve rahat bir yere yerleştikten sonra pireler, kendilerini parçalayarak ve ev sahibinin kanını emerek besler ve hatıra olarak kaşıntılı ısırıkları geride bırakır. Pireler ayrıca hızla çoğalır ve günde 30’a kadar yumurta bırakır ve bu da sonunda daha fazla pireye dönüşür.
Köpeğiniz istila edildikten sonra, pireler zıplayabilir ve halınızda veya mobilyanızda, diğer evcil hayvanlarınızda ve hatta sizin üzerinizde temizlik yapabilir.

Köpeğimin Pirelenmesini Nasıl Engellerim?

Evcil hayvan ebeveynlerinin pireleri uzak tutmak için yapabilecekleri birkaç şey vardır:

Köpeğinize aylık etkisi olan bir pire önleyici verin Bu ürünler, köpeğinize zaten girmiş olabilecek pireleri öldürür ve yenilerini yuva kurmaktan uzaklaştırır.

Pire tasmaları alternatif bir tedavidir, ancak bu tasmalar yavrularınızın başının ve boynunun etrafındaki pireleri öldürürken, daha uzak bölgelerde o kadar etkili olmayabileceklerini unutmayın.
Bir evcil hayvanın normal tasmasından sarkan pire madalyonları, işlenmiş diskleri önermez; İçtikleri zaman yanlışlıkla yavrularınızın su kabına kayabilirler, böylece suya kimyasallar ekleyebilirler.

Her yerde koruma için pire spreyi veya tozu etkili olabilir. Ancak seçtiğiniz ürünün evcil hayvanlarda kullanılmak üzere formüle edildiğinden emin olun. Ev için yapılmış pire spreyini evcil hayvanınızın üzerinde KULLANMAYIN – çok güçlüdür!
Köpekler için pire spreyi ve tozu alıp kullanın.

Daha sıcak aylarda, bahçenizdeki köpek koşusu veya köpek kulübesi gibi evcil hayvanınızın sık sık ziyaret ettiği alanları düzenli olarak hortumla yıkayın.

Köpeğinizin takılmayı sevdiği yerlere ekstra dikkat ederek evinizi sık sık süpürün. Canlı pireleri veya yumurtadan çıkan yumurtaları öldürmek için elektrikli süpürge torbasına bir pire tasması ekleyin.
Köpekler için pire tasmalarından alıp kullanın.

Pirelerin evcil hayvanınıza bulaşmış olabileceği ipuçlarını arayın: gerçek böcekler, “pire kiri” (pirelerin küçük, kıvırcık siyah pislikleri için kibar bir terim) veya pire yumurtaları (biraz kepek gibi görünebilir).

Bir Pire İstilasından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Köpeğinizi yıkayın. Özel olarak formüle edilmiş pire şampuanı canlı böcekleri öldürecektir. Köpeğiniz banyodan çıktıktan sonra şampuanın çalışmaya başladığını unutmayın. Diğer bir seçenek de pire daldırmadır – durulamadığınız topikal bir çözüm. Evcil hayvanlar potansiyel olarak kimyasalı kendilerini yalayarak alabilirler; bazı uzmanlar pire sosu önermiyor. Kullanmadan önce veterinerinizle konuşun.

Köpeğinizde sadece bir pire tedavisi kullanın. Bu tedavilerdeki kimyasallar güçlüdür, ayrıca farklı ürünlerdeki kimyasallar her zaman karışmaz ve köpeğinizi hasta edebilir. Ürünleri her zaman belirtildiği şekilde kullanın. Yavru köpeklerde pire şampuanı veya diğer kimyasal tedavileri kullanmadan önce veterinerinize danışın, bazı bileşenler çok güçlü olabilir ve hastalığa neden olabilir.
Köpekler için bit şampuanı satın alarak kullanın.

Yuvayı temizle. Evinizi iyice süpürün ve köpeğinizin yatak takımlarını, battaniyelerini ve yumuşak oyuncaklarını sıcak suda yıkayın.
Gerekirse bir sisleyici kullanın. Pire yumurtaları esnektir ve bazen ilk tedavilere dayanabilir. Bir pire istilasının tekrar oluşabileceğini ve evinizi birkaç kez tedavi etmeniz gerekebileceğini anlamak önemlidir. Eviniz için özel olarak üretilmiş pire öldürücü spreyler ve sisleyicileri kullanın. Bu ürünler dikkatli kullanılmalıdır: Paket üzerindeki tüm talimatlara uyun ve sisleyici kullanımdayken hiçbir hayvanı veya insanı içeride bırakmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu