Köpeğimin Havlamasını Nasıl Durdurabilirim?

Eğitmeninin ipuçlarıyla evcil hayvanınıza sessiz olmayı öğretin..

Size her zaman böyle görünmeyebilir, ancak köpekler havladığında bunu bir sebepten dolayı yaparlar. Uygunsuz havlamayı durdurmanın ilk adımı, köpeğinizin size ne anlatmaya çalıştığını bulmak ve ardından buna göre tepki vermektir:

“Beni fark et!”

Çoğu zaman köpeğiniz sizinle iletişim kurmaya çalışır ve bir tür yanıt bekler. Köpeğiniz dikkat çekmek için havlarsa ve siz okşayarak, besleyerek veya konuşarak yanıt verirseniz, köpek “İşe yaradı! Havlamak iyidir!”

Dikkat isteyen havlamayı durdurmak için çözüm basittir (ancak uygulamaya koymak sabır ister). Havlama durana kadar köpeğinize soğuk omuz verin. Evcil hayvanınız yerleştiğinde, aradığını düşündüğünüz kucaklamayı veya tedaviyi sağlayın.

Bir süreliğine, köpeğiniz dikkatinizi çekmek için daha fazla havlayabilir. Sonunda, sessiz olmanın dikkatinizi çekmenin daha iyi bir yolu olduğunu anlayacaklar.

“Çok Heyecanlıyım (ve bununla savaşamıyorum)!”

Pek çok köpek sevinçten veya sabırsızlıktan havlar – tıpkı yürüyüşe çıkmadan önce ayakkabılarınızı giymek için sonsuza kadar zaman harcadığınız zamanki gibi. Köpeğiniz size “Acele edin ve tasmayı alın!” veya “Acele et ve beni besle!” havla, gürültü durana kadar sakince ne yapıyorsan bırak.

“Git buradan!”

Köpekler endişelendiklerinde veya korktuklarında ses çıkarırlar. Ayrıca havlamanın tehditlerle baş etmenin harika bir yolu olduğunu düşünüyorlar. Köpek mantığı şuna benzer: Korkunç postacıya havladım ve postacı gitti; Belli ki, havlamam işe yaradı!

Köpeklerin insanlara, hayvanlara ve onları korkutan şeylere havlamasını engellemenin en iyi yolu, onları sosyalleştirmek ve tehdit olarak algıladıkları şeylere karşı duyarsızlaştırmak için her fırsatı değerlendirmektir.

“Sen başlattın!”

Köpeğiniz havladığında ve “Sessiz olun” diye bağırdığınızda – köpeğiniz de sizin de havladığınızı düşünür! Aslında, bu bazen çıkardıkları gürültüyü artırır. Köpeğiniz her havladığında üzülmemeye çalışın – sonuçta köpekler köpek olacaktır – havlama uygunsuzsa veya çok uzun sürerse onları sakince düzeltin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu