Köpeğimin Poposu Neden Dışarı Çıkıyor?

Bir köpeğin poposu dışarı çıktığında, bir şeylerin yanlış olduğunu bilirsiniz. Bir şeyin gerçekten yanlış olması gerektiğini anlamak için anatomi derecesine sahip olmak gerekmez. Bir köpeğin alt çıkıntısı küçük bir sorun gibi görünse de, bir an önce veterineri görmek en iyisidir. Yavru köpeklerde tedavi edilmediği takdirde rektal prolapsus komplikasyonlara neden olabilir.

Bir köpeğin dibinin dışarı çıkması, köpek sahipleri tarafından genellikle kabarık bir çörek veya köpeğin makatından sarkan bir doku parçası olarak tanımlanır. Bazı yaratıcı köpek sahipleri, bunu dışarı çıkan pembe top olarak tanımlar. Her durumda, çoğu köpek sahibi, yavrularında bir rektal prolapsus vakasını tarif ediyor. Veteriner, yavru köpeklerde rektal prolapsusu, altta yatan nedenleri ve tedavi seçeneklerini tartışıyor. 

Yavru Köpeklerde Rektal Sarkma 

Rektal prolapsus, bağırsakların rektal kısmının anüsten dışarı çıkması olarak tanımlanır. Bağırsak duvarının kaç tabakasının dışarı çıktığına bağlı olarak kısmi ve tam sarkma olabilir.

Durum doğuştan (doğumdan) veya edinilmiş olabilir. Edinilmişse, en yaygın neden aşırı ıkınmadır. Her yaştan köpeklerde ortaya çıkabilir, ancak doğumdan hemen sonra şiddetli ishal nöbetleri geçirdikten sonra genç yavru köpeklerde ve dişi köpeklerde en yaygın olanıdır. Rektal prolapsusun diğer nedenleri arasında bağırsak tıkanıklığı, mesane tıkanıklığı ve doğum sayılabilir.

Rektal prolapsus en sık olarak dört aylıktan küçük yavru köpeklerde ve kronik, şiddetli ishalden muzdarip küçük köpeklerde rapor edilir.

Genç köpek yavrularında makat sarkması genellikle lokal tahriş ve ishale bağlıdır, ancak daha yaşlı köpeklerde başka nedenleri olabilir. Köpeklerde rektal prolapsus genellikle aşağıdaki koşulların yanında ortaya çıkar.

Anal Kese Hastalığı

Anal kese hastalığı, köpeğin anal bölgesinde en sık görülen sağlık sorunudur. Anal bezlerden salgı, dışarı atılmak yerine keselerin içinde birikmeye başladığında ortaya çıkar. 

Zamanla, salgı enfekte olur ve anal kese hastalığına neden olur. Anal kese hastalığı tüm köpeklerde görülür ancak daha çok küçük ırk köpeklerde görülür.

Perine Fıtığı

Perine fıtığı, anüsün her iki tarafındaki zayıflamış kaslardan dışarı çıkan periton kaplı bir kesedir. 6 ila 8 yaş arasındaki kısırlaştırılmamış erkeklerde yaygındır. Collies, Kelpies, Dachshunds, Boxer, Boston Teriyer, Pekingese Dogs ve Welsh Corgis gibi belirli ırkların perine fıtığı geliştirme riski daha yüksektir.

Perianal Fistül

Perianal fistül, anal bölgede kronik kanamalı, ülserli ve enfeksiyonlu yaralarla kendini gösteren bir durumdur. Durumun kökeni bilinmemektedir ve yedi yaşından büyük köpeklerde yaygındır. Alman Çobanları, Retrieverleri ve Setterleri, perianal fistül geliştirme riski ortalamanın üzerindedir.

Perianal Tümörler

Perianal bölgedeki iyi huylu tümörler Samoyedler, Beagle’lar ve Cocker Spaniel’ler arasında yaygındır. Tümörlerin erkeklerde kadınlara göre üç ila on kat daha fazla görülme olasılığı vardır. Kısırlaştırılmamış yaşlı erkeklerde perianal tümör geliştirme riski en yüksektir.

Nadiren köpekler, perianal adenokarsinom olarak bilinen kötü huylu bir perianal tümör türü geliştirebilir. Bu tümörler yırtılmaya eğilimlidir ve yırtılırlarsa oldukça ağrılıdırlar ve hızla enfekte olabilirler.

Rektal ve Anorektal Darlıklar

Darlık, aşırı skar dokusu oluşumu nedeniyle daralma olarak tanımlanır. Rektal ve anorektal darlıklar, yabancı cisimlerin ve iltihapların neden olduğu travmaya bağlı olarak gelişir. Bu darlıklar özellikle Alman Çobanları, Kanişleri ve Beagle’larda yaygındır.

Yavru Köpeklerde Rektal Prolapsus Çeşitleri

İki tür rektal prolapsus vardır: kısmi ve tam. Her ikisine de daha yakından bakalım. 

· Kısmi (mukozal) rektal prolapsus – bu, sadece rektumun astarı (mukoza) sarktığında gerçekleşir. Bu gibi durumlarda anüsten çıkıntı yapan şişmiş, çörek şeklinde, kırmızı bir doku halkası olacaktır. Köpek ebeveynleri sıklıkla bu dokuyu hemoroid sanırlar.

· Komple rektal prolapsus – bu, rektum duvarının tüm katmanlarının sarkması durumunda gerçekleşir. Bu gibi durumlarda anüsten uzanan küçük veya büyük sosis şeklinde kırmızı doku parçası olacaktır.

Kısmi (mukozal) bir sarkmanın tam bir sarkmadan daha az şiddetli olduğunu söylemeye gerek yok.

Köpeklerde Rektal Prolapsus Teşhisi

Veteriner, fizik muayeneye dayanarak tanıyı kesin olarak koyabilir. Hasarın boyutunu ve kesin organ tutulumunu belirlemek için veteriner bir sonda yerleştirebilir.

Temel olarak, rektal prolapsus teşhisini belirlemek basittir. Bununla birlikte, altta yatan nedeni belirlemek daha karmaşık olabilir ve genellikle kan çalışması, ultrason ve radyografi gibi farklı tanı prosedürleri gerektirir.

Rektal Prolapsuslu Yavru Köpeklerin Tedavisi

Yavru köpeklerde rektum sarkması tedavisi, sarkmanın kısmi veya tam olmasına bağlıdır.

Kısmi prolapsus vakalarında temel strateji, altta yatan nedeni belirlemek ve onu yeterince ele almaktır. Veteriner, sarkmanın kendisini çözmek için lokal anestezik ve kayganlaştırıcı uygulayacak ve sarkan bağırsağı manuel olarak değiştirmeye çalışacaktır. 

Anestezinin rolü çok önemlidir, çünkü hasta ağrı nedeniyle zorlanırsa, veterinerin prolapsus rektumu yeniden konumlandırması zor olacaktır. Köpeğin acısını düşünmeden böyle bir işlem yapmanın ne kadar insanlık dışı olacağından bahsetmiyorum bile. Veteriner daha sonra birkaç gün boyunca dışkı yumuşatıcıları ve düşük kalıntılı bir diyet önerecektir.

Tam sarkma durumlarında, yeniden konumlandırma önemli ölçüde daha zahmetlidir. Bir kez daha, altta yatan nedenin tanımlanması ve yönetilmesi gerektiğini söylemeye gerek yok. Bu arada veteriner, yeri uyuşturmak ve güvenli ve ağrısız çalışma koşulları sağlamak için lokal anestezi veya epidural anestezi kullanacaktır. 

Sarkan kısım yeniden konumlandırıldığında, veteriner rektumu normal konumunda tutmak için geçici bir kese ipi dikişi yerleştirecektir. Dikiş genellikle birkaç gün kalır ve sonra alınır. 

Bu arada veteriner, dışkı yumuşatıcıları, düşük kalorili bir diyet ve şiddetli fiziksel aktiviteden veya zorlamaya neden olabilecek herhangi bir şeyden (heyecan, atlama, stres, kaygı dahil) kaçınmayı önerecektir.

Potansiyel Komplikasyonlar

Bazen, bağırsağın sarkan kısmı uzun süredir dışarı çıkıyorsa, doku kurur ve ölmeye başlar. Bunun nedeni, bu dokunun dışarı çıkmak yerine içeride kalması içindir. 

Bu gibi durumlarda, yeniden konumlandırmadan önce veteriner ölü dokuyu cerrahi olarak çıkarmak zorunda kalacaktır. Ölü (nekrotik) dokunun varlığı ciddi bir komplikasyon olarak kabul edilir.

Köpek Rektal Prolapsus Tedavisinin Maliyeti

Bir köpeğin prolapsus rektumunu tedavi etmenin maliyeti bölgeden bölgeye değişir. Genel olarak, 500 ila 2000 ABD Doları veya daha fazla arasında herhangi bir yere mal olabilir. Ancak ortalama maliyetin 700 ila 1.000 civarında olduğu tahmin edilmektedir, Türkiye’ye göre fiyatlar değişmektedir..

 Bununla birlikte, kesin fiyat, vakanın ciddiyetine, komplikasyonların varlığına (çıkarılacak ölü doku gibi), gerçek altta yatan nedene ve yaşadığınız bölgeye bağlıdır.

Rektal Prolapsuslu Köpekler İçin Prognoz

Hızlı tedavi gören köpekler için prognoz iyidir. Bununla birlikte, bir durum olarak rektal prolapsus’un tekrarlayan bir yapıya sahip olduğu ve genellikle cerrahi düzeltme gerektirdiği belirtilmelidir. Bununla birlikte, uygun yönetim ile kısa vadeli prognoz iyi ila mükemmel arasındadır.

Prognoz, komplikasyonları olan köpekler için korunur ve çıkarılması gereken nekrotik doku miktarına bağlıdır. Son olarak, prognoz ayrıca altta yatan nedenin doğasına da bağlıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu