Köpek Cilt Problemleri

Köpeğinizin cildi genel sağlığının bir göstergesidir, bu nedenle onu en iyi şekilde tutmak önemlidir. Bir cilt sorunu ortaya çıktığında, köpeğiniz aşırı kaşınma, çiğneme ve / veya yalama ile yanıt verebilir. Dış parazitler, enfeksiyonlar, alerjiler, metabolik sorunlar ve stres veya bunların bir kombinasyonu dahil olmak üzere çok çeşitli nedenler sorumlu tutulabilir.

Koku

Öncelikle evcil hayvanınızın kulaklarını ve dişlerini kontrol edin, çünkü bunlar genellikle evcil hayvanlarda kokuya neden olan bakterilerin kaynağıdır. Köpeğinizi rutin olarak yıkayarak temiz tutmak, kokuyu durdurmak için gereken tek şey olabilir.

Köpekler için parfümler, etiket talimatlarına göre kullanıldıklarında çoğu evcil hayvan için toksik endişe oluşturmaz. Bununla birlikte, deri alerjisi olan köpeklerde deri tahrişi gelişebilir ve burun alerjisi olanlar kokudan etkilenebilir. Pooch kolonya kullanmak istiyorsanız, yalnızca belirtildiği gibi uygulayın ve evcil hayvanın herhangi bir alerji öyküsü varsa bir veterinere danışın.

 • Tımar işi sonuçsuz kalırsa ve köpeğiniz sürekli olarak kokuyorsa, altta yatan bir neden veya enfeksiyon olup olmadığını kontrol etmek için lütfen veterinerinize danışın.

Diğer Cilt Sorunları

 • Deriyi tırmalamak, yalamak veya çiğnemek
 • Kabuklar
 • Kızarıklık veya iltihap
 • Sıcak noktalar (kaşınmanın yoğun olduğu belirli bir alan)
 • Yüzde ve pençelerde yuvarlak, pullu lekeler
 • Kuru, pul pul veya başka şekilde tahriş olmuş cilt
 • Saç dökülmesi, kel yamalar
 • Döküntüler
 • Lezyonlar
 • Kan veya irin drenajı
 • Şişlikler, topaklar veya ciltte renk değişikliği
 • Yüzün mobilyaya veya halıya sürtünmesi

Cilt Sorunlarının Nedenleri

Aşağıdakilerden biri köpeğinizin cildinde bir anormalliğe neden olabilir ve bir veteriner tarafından araştırılmalıdır.

Pireler

Bu sinir bozucu böceklerin ısırıkları ve dışkıları köpeğinizin cildini tahriş edebilir ve bazı evcil hayvanlar, bir ısırıktan sonra tükürüğe alerjik bir tepki verebilir. Bazı köpekler ayrıca pire tedavisi ürünlerine karşı hassas olabilir; örneğin bazı pire tasmaları boyun çevresinde kızarıklık ve tahrişe neden olabilir.

Saçkıran

Bu oldukça bulaşıcı mantar enfeksiyonu iltihaplanma, pullu lekeler ve saç dökülmesine neden olabilir. Diğer evcil hayvanların ve evdeki insanların enfekte olmasını önlemek için hemen tedavi etmek isteyeceksiniz.

Mevsimsel veya Gıda Alerjileri

Köpeğinizin kaşınması polen, yabani otlar, toz, akarlar, ağaçlar, küf veya çimen gibi yaygın maddelerden kaynaklanan alerjenlere olan duyarlılığından kaynaklanıyor olabilir. İnsanlar gibi birçok köpek de kışın kuru ve pul pul bir cilde sahip olur. Pek çok köpek, sığır eti, tavuk, buğday, mısır veya soya gibi köpek mamalarındaki ortak bileşenlere karşı alerji geliştirir. Dolgu maddeleri ve renklendiriciler bile köpeğinizin bağışıklık sistemi tarafından yabancı olarak görülebilir ve kaşıntı ve kızarıklıklara neden olabilir.

Deri Enfeksiyonları

Köpekler, başka bir cilt bozukluğunun varlığından dolayı cilt hasar gördüğünde tahriş edici bakteri veya maya enfeksiyonları geliştirebilir.

Sarcoptic Mange

Sarcoptes scabei akarından kaynaklanan enfeksiyonun neden olduğu bu cilt hastalığı, alerjik bir yanıta benzer şekilde aşırı kaşıntı ve cilt iltihabına neden olur.

Bakım Ürünleri

Bazı şampuanlar ve bakım ürünleri köpeğinizin cildini tahriş edebilir. Yalnızca köpeklerde kullanılması amaçlanan bakım ürünlerini kullandığınızdan emin olun.

Stres veya Can Sıkıntısı

Bir köpek birçok nedenden ötürü derisini (özellikle bacaklarını) aşırı derecede yalayabilir. Bazıları, aktivite veya zihinsel uyarılma için yeterli fırsat verilmediğinde yalar.

Metabolik veya Hormonal Problemler

Bazı yaygın hormonal problemler cilt renginde, kaplama kıvamında, kalınlığında ve dağılımında değişikliğe neden olabilir.

Veterinerin Ne Zaman Görüleceğini Bilmek!

Evcil hayvanınızın derisinde veya saçında herhangi bir anormallik fark ettiğinizde veya evcil hayvanınız kürkündeki alanları aşırı derecede kaşımaya, yalamaya ve / veya ısırmaya başlarsa, veterinerinizle bir muayene planlamalısınız.

Veterineriniz, köpeğinizin semptomlarının nedenini bulmak için deri biyopsisi, saçkıran testi, saç ve cildin parazit veya enfeksiyon varlığı açısından mikroskobik muayenesi ve köpeğinizin genel sağlığını değerlendirmek için kan testleri yapmak için teşhis testleri yapabilir.

Uyuz

Mange, birkaç küçük akar türünün neden olduğu bir deri hastalığıdır, eşlik eden köpeklerde bulunan yaygın dış parazitler. Bazı uyuz akarları, köpeğinizin derisinin ve kıl köklerinin normal sakinleridir, bazıları ise değildir. Çoğu köpek, akarlarıyla uyum içinde yaşarken, hiçbir zaman herhangi bir sonuca maruz kalmazken, akarlar ürerlerse hafif ila şiddetli cilt enfeksiyonlarına neden olabilir.

İki tür uyuz vardır: “Sarcoptic” uyuz ve “demodektik” uyuz. Sarkoptik uyuz ( Sarcoptes scabei ), köpek uyuzu olarak da bilinir ve oval şekilli, açık renkli ve mikroskobik akarlardan kaynaklanır. Bu tür bir yönetim, ana bilgisayarlar arasında kolayca aktarılır.

Normal olarak anneleri tarafından yetiştirilen tüm köpeklerin derilerinde, yaşamın ilk birkaç gününde anneden yavruya geçen demodektik uyuz ( Demodex canis ) akarları bulunur. Köpekleri etkileyen üç tür demodektik idare vardır:

 • Lokalize vakalar, akarlar bir veya iki küçük, kapalı alanda çoğaldığında ortaya çıkar. Bu, genellikle köpeğin yüzünde benekli bir görünüm oluşturan izole pullu kel yamalar ile sonuçlanır. Bu, 18 aylıktan küçük köpek ve köpeklerin yaygın bir rahatsızlığı olarak kabul edilir. Vakaların yaklaşık% 90’ı herhangi bir tedavi olmaksızın iyileşir.
 • Genelleştirilmiş vakalar, aksine, köpeğin cildinin daha geniş bir alanını etkiler. İkincil bakteriyel enfeksiyonlar bunu çok kaşıntılı ve genellikle kokulu bir cilt hastalığı yapar. Bu tür uyuz aynı zamanda bağışıklık sistemi, kalıtsal problem, endokrin problemi veya diğer altta yatan sağlık sorununun bir işareti olabilir. Tedavi, köpeğin hastalığı geliştirdiği yaşa bağlıdır.
 • Uyuzun en dirençli formlarından biri olan demodektik pododermatit , ayakla sınırlıdır ve buna bakteriyel enfeksiyonlar eşlik eder. Bu akarların yerini tespit etmek ve doğru tanı koymak için genellikle derin biyopsiler gerekir. 

Köpeklerde Uyuzun Genel Belirtileri

 • Demodektik uyuz , saç dökülmesine, kel lekelere, kabuklanmaya ve yaralara neden olma eğilimindedir ve eşlik eden bakteriyel enfeksiyonlar, kaşıntılı ve rahatsız edici bir hastalığa neden olabilir.
 • Sarkoptik uyuşukluk, genellikle maruziyetten bir hafta sonra ortaya çıkan semptomlarla birlikte, huzursuzluk ve çılgınca kaşınmaya neden olma eğilimindedir. Ayrıca saç dökülmesine, kızarıklığa, vücutta yaralara ve kabuklanmalara neden olabilir. En sık etkilenen bölgeler bir köpeğin kulakları, dirsekleri, yüzü ve bacaklarıdır, ancak hızla tüm vücuda yayılabilir.
 • Demodex akarları bir köpekten diğerine aktarılabilir , ancak köpek sağlıklı olduğu sürece, akarlar sadece köpeğin doğal akar popülasyonuna katkıda bulunur ve cilt hastalığı sonucu olmaz. En ağır vakalara sahip köpeklerin izole edilmesinin hala gereksiz olduğu hissediliyor. Nadir durumlarda, köpekten köpeğe bulaşma mümkündür. Akarların insanlara veya kedilere bulaşması çok nadirdir.
 • Sarkoptik uyuz tespit edildiğinde, durumun diğer evcil hayvanlara ve insanlara yayılmasını önlemek için köpek tipik olarak izole edilir . İnsanlara geçtiğinde, sarkoptik uyuz, sivrisinek ısırıklarına benzer şekilde kırmızı şişliklere neden olur.

Uyuz Tedavisi Köpeğinizi, fizik muayene yapacak, deri kazıntılarını analiz edecek ve uyuz akarlarının varlığını mikroskopla doğrulamaya çalışacak bir veterinere götürün. Bir köpeğin derisinin derinliklerine gömülmüşlerse uyuz akarlarını tespit etmek zor olabilir, bu nedenle veterineriniz kesin tanı koymak için klinik belirtilere veya evcil hayvanınızın geçmişine güvenebilir.

Uyuz türüne ve cins köpeğe bağlı olarak, ilaç enjeksiyon, şampuan veya daldırma yoluyla ağızdan veya topikal olarak verilebilir. Bazı enfekte köpekler ayrıca ikincil deri enfeksiyonları için özel tedavi gerektirebilir. Tedaviye iki haftada bir cilt sıyrıkları eşlik etmelidir.

Lütfen unutmayın: Birçok cilt bakımı köpekler için toksik olabilir, bu nedenle herhangi bir uyuz tedavisi programına başlamadan önce veterinerinize danışın.


Uyuzun Önlenmesi Köpeğinize sarkoptik uyuz teşhisi konduysa, yatağını ve tasmasını iyice temizlemeniz veya değiştirmeniz ve temas halindeki tüm hayvanları tedavi etmeniz gerekir. Bir komşunun köpeğinin enfekte olabileceğinden şüpheleniyorsanız, hastalığı uzak tutmak için evcil hayvanlarınızı uzak tutun. Akarların ortadan kaldırıldığından emin olmak için köpeğinizi deri sıyrıklarında önerildiği şekilde periyodik olarak veterinere götürdüğünüzden emin olun.

Sıcak Noktalar

Sıcak noktalar, genellikle bir köpeğin kafasında, kalçasında veya göğüs bölgesinde bulunan ve köpek için oldukça acı verici olabilen kırmızı, nemli, sıcak ve tahriş olmuş lezyonlardır. Cildi tahriş eden ve bir köpeğin kendini kaşımasına veya yalamasına neden olan herhangi bir şey, alerjik reaksiyonlar, böcek, akar veya pire ısırıkları, kötü tımar, altta yatan kulak veya cilt enfeksiyonları ve stres veya can sıkıntısının neden olduğu sürekli yalama ve çiğneme dahil olmak üzere bir sıcak noktayı başlatabilir.

Düzenli olarak bakılmayan ve keçeleşmiş, kirli kürklü köpeklerde olduğu gibi, yüzen veya yağmura maruz kalan köpekler de sıcak noktalar geliştirebilir. Ek olarak, kalça displazisi veya anal kese hastalığı olan köpekler, arka uçlarında cildi yalamaya başlayabilir. Kalın kaplamalı, uzun tüylü ırklar en çok etkilenir.

Sıcak noktalar genellikle kısa bir süre içinde endişe verici bir oranda büyür çünkü köpekler etkilenen bölgeleri yalama, çiğneme ve çizme eğilimindedir ve bu da cildi daha da tahriş eder.

Sıcak Noktaları Tedavi Etme

Evcil hayvanınızın derisinde herhangi bir anormallik fark ettiğinizde veya evcil hayvanınız kürkündeki alanları aşırı derecede kaşımaya, yalamaya ve / veya ısırmaya başlarsa, veterinerinizi muayene için ziyaret etmelisiniz. Veterineriniz, sıcak noktaların nedenini belirlemeye çalışacaktır. Pire alerjisi, anal bez enfeksiyonu veya stres olsun, altta yatan sorunla ilgilenilmesi gerekir. Veteriner hekiminiz, köpeğinizi daha rahat hale getirmek ve sıcak noktaların iyileşmesine izin vermek için gereken bakımı ve ilaçları yazacaktır. Bu, köpeğinizin mevcut lezyonları ısırmasını ve yalamasını önlemek için bir Elizabeth tasması kullanımını içerebilir.

Tedavi ayrıca şunları içerebilir:

 • Hava ve ilacın yaraya ulaşmasını sağlayan lezyonu çevreleyen kılların tıraş edilmesi
 • Sıcak bölgeyi tahriş edici olmayan bir solüsyonla temizlemek
 • Antibiyotikler ve ağrı kesiciler
 • Parazitleri önlemek ve tedavi etmek için ilaç
 • Sağlıklı cilt ve tüylerin korunmasına yardımcı olmak için dengeli beslenme
 • Esansiyel yağ asitleri içeren besin takviyesi
 • Kaşıntıyı kontrol etmek için kortikosteroidler veya antihistaminikler
 • Gıda alerjileri için hipoalerjenik diyet

Sıcak Noktaların Önlenmesi  

Köpeğinizin düzenli olarak bakıldığından emin olun ve özellikle sıcak aylarda evcil hayvanınızın saçını kısa tutmayı tercih edebilirsiniz. Veterinerinizin önerdiği sıkı bir pire kontrol programını izleyin.

Can sıkıntısını ve stresi uzak tutmak için, köpeğinizin insan ailesi veya köpek arkadaşlarıyla yeterli egzersiz ve oyun zamanı aldığından emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu