Köpek Diş Bakımı

Köpeğinizin dişlerini düzenli olarak fırçalamak, sağlıklı bir diyet ve bol miktarda çiğneme oyuncağı, ağzını sağlıklı tutmak için uzun bir yol kat edebilir. Bakteri ve plak oluşturan yiyecekler, bir köpeğin dişlerinde birikmeye neden olabilir. Bu, tartar halinde sertleşerek potansiyel olarak diş eti iltihabına, diş etlerinin çekilmesine ve diş kaybına neden olabilir. Pek çok köpek, dört yaşına geldiklerinde diş eti hastalığı belirtileri gösterir çünkü uygun ağız bakımı sağlanmamaktadır.

Köpeğinize düzenli ev kontrolleri verin ve göz kamaştırıcı bir gülümsemeyle çok memnun bir köpeğiniz olacak. Haftada iki ila üç kez fırçalamanızı öneririz.

 • Öncelikle, evcil hayvanınızın dişlerini fırçalama fikrine alışmasını isteyeceksiniz. Bunu yapmak için, dişlerine ve diş etlerine geçmeden önce, birkaç hafta boyunca günde bir veya iki kez 30 ila 60 saniye boyunca parmağınızla dudaklarına dairesel hareketlerle nazikçe masaj yaparak başlayın.
 • Birkaç seanstan sonra veya köpeğiniz rahat göründüğünde, tadına alışması için dudaklarına biraz köpek formülü diş macunu sürün.
 • Daha sonra, özellikle kediler veya köpekler için tasarlanmış bir diş fırçasını tanıtın – insan diş fırçalarından daha küçük olacak ve daha yumuşak kıllara sahip olacaktır. Parmağınızın üzerine takabileceğiniz diş fırçaları da mevcuttur ve evcil hayvanınızın diş etlerine güzel bir masaj yapmanıza olanak sağlar.
 • Fırçayı veya gazlı bezle sarılı parmağınızı dişlere 45 derecelik bir açıyla yerleştirin ve küçük, dairesel hareketlerle temizleyin. Her seferinde köpeğinizin ağzının bir bölgesi üzerinde çalışın ve gerektiği gibi dudağını kaldırın. Dişin yanağa temas eden tarafı genellikle en fazla tartara sahiptir ve aşağı doğru son bir vuruş yapmak onu çıkarmaya yardımcı olabilir.
 • Köpeğiniz dişlerinin iç yüzeylerinin temizlenmesine direnirse, onunla savaşmayın – orada sadece az miktarda tartar birikir. Tekniği öğrendikten sonra, haftada iki veya üç kez fırçalamaya gidin.

Diş Macunu Seçmek

Köpeğin midesini tahriş edebilecek insan diş macunu kullanmayın. Bunun yerine, veterinerinizden özellikle köpekler için yapılmış diş macunu isteyin veya karbonat ve sudan bir macun yapın.

Ağız Kokusu

Köpeğinizin nefesi zambak tarlası değilse sorun değil. Normal köpek nefesi özellikle taze kokmaz. Ağız kokusu veya ağız kokusu, bir ağız sorununun ilk belirtisi olabilir ve dişler arasına sıkışan yiyecek parçacıklarından büyüyen bakterilerden veya diş eti enfeksiyonundan kaynaklanır. Bazı köpekler – özellikle küçük olanlar – özellikle plak ve tartara eğilimlidir. Plak suçluysa, evcil hayvanınız profesyonel bir temizlik gerektirebilir ve evde düzenli fırçalamak harika bir çözümdür.

Kalıcı ağız kokusu, evcil hayvanınızın sindirim sorunları veya diş eti iltihabı gibi bir diş eti rahatsızlığı olduğunu ve bir veteriner tarafından muayene edilmesi gerektiğini gösterebilir. Evcil hayvanınızın nefesi özellikle rahatsız ediciyse ve iştahsızlık, kusma veya aşırı içme veya idrar yapma eşlik ediyorsa, köpeğinizi veterinere götürmek iyi bir fikirdir.

Ağız Hastalıklarının Belirtileri

Haftada bir evcil hayvanınızın dudaklarını kaldırın ve diş etlerini ve dişlerini inceleyin. Diş etleri pembe olmalı, beyaz veya kırmızı olmamalı ve hiçbir şişlik belirtisi göstermemelidir. Kahverengimsi tartar içermeyen dişleri temiz olmalıdır. Önceden bir veteriner muayenesi, köpeğinizin diş etlerinin iltihaplanıp iltihaplanmadığını öğrenmek için yardımcı olabilir.

Ağız kokusu, aşırı salya, gevşek dişler, iltihaplı diş etleri, diş etlerindeki tümörler veya dil altında kistler, köpeğinizin ağzında veya gastrointestinal sisteminde bir sorun olabileceğinin işaretleridir ve bir veteriner tarafından kontrol edilmelidir. 

Bu yaygın ağız problemlerine aşina olmak, evcil hayvanınızın bir veterinere gitme zamanının gelip gelmediğini belirlemenize yardımcı olacaktır:

 • Periodontal hastalık , diş kaybına ve enfeksiyonun vücudun geri kalanına yayılmasına neden olabilen ağrılı bir diş eti enfeksiyonudur. Belirtiler gevşek dişler, ağız kokusu, diş ağrısı, hapşırma ve burun akıntısıdır.
 • Diş eti iltihabı , esas olarak diş eti çizgisinin üstünde ve altında plak, tartar ve hastalık üreten bakterilerin birikmesinden kaynaklanan bir diş eti iltihabıdır. Belirtiler arasında kanama, kırmızı, şişmiş diş etleri ve ağız kokusu bulunur. Düzenli diş temizliği ile geri dönüşümlüdür.
 • Şişmiş diş etleri , tartar oluştuğunda ve dişler arasına yiyecek sıkıştığında gelişir. Köpeğinizin dişlerini evde düzenli olarak fırçalamak ve veterinerde yıllık temizlik yaptırmak, tartar ve diş eti iltihabını önleyebilir.
 • Çoğalan diş eti hastalığı , diş eti dişlerin üzerinde büyüdüğünde ortaya çıkar ve diş eti enfeksiyonunu önlemek için tedavi edilmesi gerekir. Boksörler ve boğa güreşçileri için ortak olan kalıtsal bir durum, antibiyotiklerle tedavi edilebilir.
 • Ağız tümörleri diş etlerinde yumrular şeklinde görünür. Bazıları kötü huyludur ve cerrahi olarak çıkarılması gerekir.
 • Tükürük kistleri dilin altında büyük, içi sıvı dolu kabarcıklar gibi görünür, ancak çene köşelerinin yakınında da gelişebilir. Drenaj gerektirirler ve hasarlı tükürük bezi çıkarılmalıdır.
 • Köpek gençlik dişleri , bir köpeğin köpek yavrusu olarak gençlik hastalığına sahip olması durumunda ortaya çıkabilir. Yetişkin dişler aşınmış görünebilir ve sıklıkla çürüyebilir. Hasar kalıcı olduğu için çürük dişler mutlaka veteriner hekim tarafından alınmalıdır.

Diş Sorunlarını

Önlemenin Diğer Yolları Köpek dişlerinizi sağlıklı tutmak için özel olarak formüle edilmiş pooch tedavilerinizi verin ve veterinerinizden plak ve tartar oluşumunu yavaşlatabilecek özel olarak formüle edilmiş bir kuru mama isteyin.

Çiğneme oyuncakları, köpeğinizin dişlerini kuvvetlendirirken doğal çiğneme arzusunu tatmin etmenin de harika bir yoludur. Çiğneme oyuncağını kemirmek, diş etlerine masaj yapmaya ve yumuşak tartarı kazıyarak dişleri temiz tutmaya yardımcı olabilir, ayrıca köpeğinizin genel stres seviyesini azaltır ve can sıkıntısını önler. Veterinerinizden toksin içermeyen ham deri, naylon ve kauçuk çiğneme oyuncakları önermesini isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu