Köpek Nasıl Yıkanır?

Hiç köpeğinizin yerde yuvarlanmasını, paltosunu yalamasını veya kürkünü çiğnemesini izlediniz mi? Bunlar temiz tutmanın yolları. Yine de bazen en iyi şekilde görünmek ve koklamak için sizden biraz yardıma ihtiyacı olacaktır. Ama endişelenme, yardım etmek için buradayız. Köpeğinizin kürkünü, derisini, tırnaklarını, dişlerini, kulaklarını ve pençelerini sağlıklı ve temiz tutmanın yolları için okumaya devam edin.

Köpeğinizi en az üç ayda bir yıkamanızı önerir, ancak bazıları dışarıda çok zaman geçirirse veya cilt problemleri varsa daha sık banyo gerektirebilir. İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı adımlar.

  1. Öncelikle, evcil hayvanınıza tüm ölü tüyleri ve paspasları temizlemek için iyice fırçalayın ve ardından onu yaklaşık üç ila dört inç ılık suyla doldurulmuş bir küvete veya lavaboya koyun.
  2. Ardından, evcil hayvanınızı tamamen ıslatmak için bir sprey hortumu, büyük bir plastik sürahi veya kırılmaz bir bardak kullanın.
  3. Doğrudan kulaklarına, gözlerine veya burnuna su püskürtmemeye veya dökmemeye özen gösterin.
  4. Şampuanla nazikçe masaj yapın, baştan sona çalışın ve gerektiği kadar durulayın ve tekrarlayın.
  5. Evcil hayvanınıza büyük bir havluyla iyice ovarak onu iyice kurulayın. Voila, temiz hayvan!

Shar Peis ve Pugs gibi yüz derisi veya kırışıklıkları olan köpeklerin özel bir ilgiye ihtiyacı olacaktır. Kir ve bakterilerin tahrişe ve enfeksiyona neden olmasını önlemek için kıvrımları nemli pamukla temizleyin. Her zaman kıvrımlar arasındaki alanları iyice kurulayın.

Bir Yavruya Banyo Yaptırmak

Bazı yavrular, banyo zamanının saçma sapan davranmak için mükemmel bir zaman olduğunu düşünür! Özellikle genç yavru köpekler her yerde kıpır kıpır ve zıplar ve banyo sırasında kıstırma eğilimindedir. Bu, evcil hayvanınıza benziyorsa, küvete yüzen bir oyuncak koyun, böylece ağzınızı açmak yerine ona odaklanabilsin.

Şampuan Seçmek

Evcil hayvanlar için formüle edilmiş bir şampuan kullanmak en iyisidir. İnsan şampuanları evcil hayvanlar için toksik değildir, ancak bazıları kokular veya evcil hayvanınızın cildini tahriş edebilecek başka maddeler içerebilir. Bazı içerikler farklı evcil hayvan türlerine uygulandığında zararlı olabileceğinden, hayvan türünüz için özel olarak formüle edilmiş bir ürün seçin. Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarını karşılayacak bir şampuan seçtiğinizden emin olmak için evcil hayvanınızın veterineriyle konuşmak her zaman akıllıca olacaktır.

Gözlerini ve Kulaklarını Koruyun

Şampuanlar ve sabunlar büyük tahriş edici olabileceğinden, veterinerinizden banyo sırasında kullanması için steril bir göz kayganlaştırıcısı isteyin – bu, evcil hayvanınızın gözlerini şampuandan korumaya yardımcı olacaktır. Durulama sırasında su akışını kontrol etmenize olanak tanıyan uzun hortumlu bir püskürtücü veya duş başlığı da kullanabilirsiniz. Yüzündeki kir veya kalıntıları nazikçe temizlemek için sadece ıslak bir bez kullanarak evcil hayvanınızın kafasını tamamen şampuanlamaktan kaçının.

Banyo bitene kadar her kulağa büyük pamuklu bir top koyarak evcil hayvanınızın kulaklarını da koruyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu