Köpek Tırnak Bakımı

Genel bir kural olarak, bir köpeğin tırnakları, yürürken hemen yere değdiğinde kesilmelidir. Evcil hayvanınızın tırnakları yere çıtırdıyorsa veya takılıyorsa, düzeltme zamanı. Yavaş yaşayan köpekler için bu, haftalık pedikür anlamına gelebilirken, kaba şehir kaldırımlarını takip eden şehirli köpekler, kupürler arasında daha uzun sürebilir.

Köpeğiniz için Tırnak Makası Bulma

Köpekler için iki temel tırnak makası türü vardır: makas tipi ve giyotin tipi. İkisi de eşit derecede iyi çalışır, bu nedenle en rahat olduğunuz tasarımı seçin.

Köpeğiniz her iki tür kesme makinesini de dayanılmaz bulursa, alternatif bir araç, tırnakları zımparalayan elektrikli bir alet olan bir tırnak öğütücüsüdür. Bunlar mükemmel kontrol sağlar, ancak makaslardan daha uzun sürer ve bazı insanlar (ve köpekler) ürettikleri sesleri ve titreşimleri rahatsız eder. Köpeğiniz için hangi tür tırnak düzelticilerin en iyisi olduğu ve bunları nasıl doğru şekilde kullanacağınız konusunda veterinerinize veya bakım uzmanınıza danışın.

Hassas Ayakları Olan Köpeklere Yardım Etmek

Bazı köpekler ayaklarının birbirine değmesinden hoşlanmaz, bu nedenle, köpeğinizi tırnaklarını kesmeden önce alıştırmak her zaman iyi bir fikirdir – ideal olarak bu, yavru olduğunda başlamalıdır. Elinizi bacak boyunca yukarı ve aşağı doğru ovun ve ardından her bir parmağınıza hafifçe bastırın ve ona çok övgü ve ikramlar verdiğinizden emin olun! Günlük ayak masajından sonraki bir veya iki hafta içinde, köpeğiniz bir tırnak törpüsü ile daha rahat hissetmelidir.

Yavru pedikürüne başlamadan önce, köpeğinizi güçlü bir egzersizle yorun ve onu tutmanıza yardımcı olacak bir asistan alın.

Köpeğinizin Tırnaklarını Nasıl Kesersiniz?

  1. Kir ve döküntü olup olmadığını incelemek için köpeğinizin ayaklarının her birini yayarak başlayın.
  2. Köpeğinizin ayak parmağını tutun ve sıkıca ama nazikçe tutun. Düzelticinizi, tırnağı yandan yana değil, yukarıdan aşağıya hafif bir açıyla kesecek şekilde tutun ve her bir tırnağın ucunu kesmek için düzelticinin açıklığından çok küçük bir uzunlukta çivi sokun. Çivinin mevcut eğriliğini korumak için keskin bir açıyla kırpmayın.
  3. Kesilen yüzeyde bir dairenin başlangıcı – hala tırnak renginde – görünene kadar her geçişte biraz çivi kesin. Daire, çiviye giren bir damara yaklaştığınızı gösterir, bu yüzden o çiviyi durdurup bir sonrakine geçme zamanı.
  4. Köpeğinizin siyah tırnakları varsa, ancak, çabuk farkedilemez, bu yüzden ekstra dikkatli olun. Yanlışlıkla hızlı bir şekilde keserseniz, kanayabilir, bu durumda kanamayı durdurmak için biraz mısır tozu veya mısır nişastası uygulayabilirsiniz.
  5. Tırnaklar kesildikten sonra, pürüzlü kenarları düzeltmek için bir zımpara tahtası kullanın.

Köpeğinizin Tırnaklarını Hızlı Kesmek İçin Ne Yapmalı?

Hızlı vurursanız, köpeğiniz muhtemelen havlayacak ve hatta mücadele edebilir. Bu seansı bitirmek için iyi bir zamandır – ancak kanayan tırnak ucuna yapışmaz toz veya mısır nişastası uygulamadan önce değil. Pudra yapıştığından emin olmak için yaraya bastırırken biraz baskı uygulayın. Kanama birkaç dakikadan fazla devam ederse, lütfen köpeğinizi pıhtılaşma bozuklukları açısından kontrol edebilecek olan veterinerinize haber verin.

Korkunç Köpeklere Yardım Etmek

Bazı köpekler, tırnak kesme ile karşı karşıya kaldıklarında korkulu veya saldırgan davranışlar sergilerler. Nefes nefese kalma, salya salya akması, titreme, sızlanma, donma, korkma, kuyruğun kıvrılması, hırıltı, hırlama veya çatlama gibi rahatsızlık belirtilerini dikkatlice izleyin. En sabırlı ve aşamalı tanıtımlarda bile, korkularının üstesinden gelemeyen köpekler var.

Köpeğiniz bu kategoriye girerse, onu boyun eğmeye zorlamayın. Veterinerinin veya profesyonel bir kuaförün işi yapmak için daha şanslı olup olmadığına bakın – değilse, bir Sertifikalı Uygulamalı Hayvan Davranışçısı (CAAB), bir veteriner davranış uzmanı (Dip ACVB) veya Sertifikalı Profesyonel Köpek Eğitmeni ile randevu almak iyi bir fikirdir. (CPDT) eldeki altta yatan sorunlar üzerinde çalışmak için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu