Köpek Yavruları Neden Dışarı Çıkmaktan Korkuyor?

Köpek yavruları, dış dünyanın onlar için çok fazla korkutucu bir yer olabileceği gerçeğinden dolayı dışarı çıkmaktan korkarlar. Tabii ki, bu yavruların yürüyüşe çıkmaktan ve hatta dışarı çıkmaktan çok korkabilecekleri düşünüldüğünde, bu büyük bir sorun olabilir. Bu yavruları anlamak, bu yavruların nasıl hissedebileceğine içeriden bir bakış atıyor. Korkularıyla mücadele etmek zaman, sabır ve çokça şefkat gerektirir.

Demek kalbini ve evini korkak bir köpek yavrusuna açtın: Bunu yaptığın için kalbini kutsa! Korkunç köpek yavruları kolay bir proje değildir, ancak bu zavallı yavrulara yardım etmek için mümkün olduğunca çok şey yapmak isteyen adanmış insanlar için çok ödüllendirici bir yolculuk olabilir. 

Çünkü kabul edelim: bu yavrular acı çekiyor ve dünyanın göründüğü gibi korkunç bir yer olmadığını öğrenmelerine yardımcı olmak için onları kanatlarının altına almana ihtiyaçları var. Ama neden dünyayı bu kadar korkutucu olarak algılıyorlar? Yavruların neden dışarı çıkmaktan korktuklarına dair bazı açıklamalar aşağıdadır.

Sosyalleşme Eksikliği

Pek çok yeni köpek yavrusu sahibi, köpek yavrularının yaklaşık 12 ila 16 hafta arasında kapanan bir sosyalleşme döneminden geçtiğinin farkında değildir. Saygın yetiştiriciler, yavrular bakımları altındayken sosyalleşme sürecini başlatacak, ancak daha sonra işi sürdürmek yeni sahiplerine kalmış. 

En kritik zaman, genellikle bir yavru köpeğin hayatının ilk üç ila dört ayı civarındadır; bu süre boyunca, onları (tehdit edici olmayan bir şekilde) normalde günlük hayatta karşılaşacakları uyaranlara maruz bırakmanın önemli olduğu bir zamandır. 

Şimdi, bu maruz kalma belirli bir denge gerektirir. Yavru köpekler, mümkün olduğu kadar çok (ve güvenli bir şekilde!) iç ve dış mekan uyaranlarına maruz bırakılmalıdır, ancak onları aynı anda çok fazla uyaranla (veya çok yoğun uyaranlarla) boğmadan, bu da onları aşırı uyarma, kafa karıştırma ve hatta potansiyel olarak korkutma riski taşır. yavru köpekler 

Çok az maruz kalma, bir köpek yavrusunun korkuyla büyümesine neden olabilir, çünkü diğer hayvanlarda olduğu gibi, bir köpek yavrusunun normal, tanıdık olmayan herhangi bir şeye karşı varsayılan tepkisi korkudur. Öte yandan, çok fazla uyarırsanız, köpek yavrusu endişeye yol açabilecek kaotik, öngörülemeyen bir ortamda büyütülme riskiyle karşı karşıya kalır. 

Dışarı çıkmaya korkan bir köpek yavrusu bu nedenle belirli uyaranlara maruz kalmamış olabilir ve bu nedenle tüm bu yeniliklere (bir çiftlikte büyüyen bir köpek yavrusu büyük bir şehre getirildiğini düşünün) korkuyla tepki verir veya çok fazla uyaranla bombalanmış olabilir. (ya da çok yoğun uyaranlar) tüm bilgileri özümsemek için çok az zaman.

Genetik eğilim 

Dışarı çıkmaktan korkan köpek yavruları söz konusu olduğunda, kritik sosyalleşme döneminde yalnızca köpek yavrusunun geçmiş deneyimlerini ve maruziyetlerini dikkate almak yanlış olur. Elbette, erkeklerin etrafında ürkek davranan bir köpek yavrusu, yetiştiricinin sosyalleşmesindeki eksiklikleri ortaya çıkarabilir, ancak genetik de bir rol oynayabilir!

Yavru köpeklere genellikle temiz sayfalar olarak doğarlar, ancak bu ifade, bir köpek yavrusunun genetik geçmişini görmezden geldiği için yanlıştır. 

Köpek yavrusu duygusal olarak dengesiz olan ebeveynlerden doğduysa, bu dengesizlik yavruya miras kalabilir, bu nedenle, bir köpek yavrusu ararken şüpheli yetiştiricileri ve evcil hayvan dükkanlarını (yavrularını genellikle yavru değirmenlerinden tedarik eden) atlamak neden önemlidir. Bu kaynaklar, ebeveynleri mizaç testinde başarısız olur ve endişeli annelerden doğan yavruların da endişeli olmaları muhtemeldir.

İlginçtir ki, bu araştırma tarafından desteklenen bir şeydir. Bir anne köpeğin stres yavrularını etkileyebilir  ve bu hormonal düzeyde karnında gerçekleşir. 

Temel olarak, hamile bir köpek stresli olduğunda, kan dolaşımına stres hormonları (kortizol, adrenalin ve norepinefrin gibi) salınır. Şimdi, eğer bu tür hormonların seviyesi belirli bir eşiğe ulaşırsa, bazıları plasentaya sızacak ve gelişmekte olan yavrulara erişecektir. Bu noktada olan şey, yavruların doğacakları dünyanın korkunç bir yer olduğunu “öğrenmeleri”dir. 

Düşünecek olursak, bu tür yavruların yoğun yolların tehlikelerinden, kötü niyetli ve saldırgan hayvanlardan ve tasmasız köpeklerden kurtulmak için bu ekstra “farkındalığa” ihtiyaç duydukları düşünüldüğünde, başıboş bir anneden doğan bir köpek yavrusu için uyarlanabilir bir işlevdir. . 

Ancak bu korku, uyumsuz hale gelir ve gereksiz strese neden olur, bu yavruları evlerimizde karşıladığımız ve onları korumak için tasma ve çitlerle güvenli bir ortamda büyüttüğümüz anda.

Korku Dönemleri  

Yavru köpeğiniz dışarı çıkmakta oldukça başarılıysa ve siz kapıdan çıkar çıkmaz ara veriyorsa, bir korku dönemi yaşıyor olabilirsiniz Yavrular, geliştikçe çeşitli korku dönemlerinden geçme eğilimindedir; bu, yeni korkuların ortaya çıkabileceği veya bazı korkuların daha da kötüleşebileceği zamanlar.

Korku dönemleri ne zaman gerçekleşir? İlk “korku dönemi” 8 ila 10 hafta arasında gerçekleşir. Bu yaştaki köpek yavruları travmatik deneyimlere karşı çok savunmasızdır ve tek bir korkutucu olay, yaşam boyu sürecek etkilere sahip olma riskiyle karşı karşıya kalabilir. 

6 ila 14 ay civarında, reaktivite seviyelerinin yükselmesine neden olabilecek, köpeğin defansif davranmasına ve muhtemelen daha koruyucu ve bölgesel hale gelmesine neden olabilecek başka bir korku dönemi bekleniyor. 

Bu yaşta köpek yavrusu muhtemelen havlayan, hamle yapan ve tasmasını çeken büyük bir köpeğe dönüştüğü için, bu korku dönemi daha büyük bir etkiye sahip olma eğilimindedir ve genellikle sahibini profesyonel yardım aramaya teşvik eder.

Dişli Meselesi 

Dikkate alınması gereken başka bir şey de, yavru köpeğin dışarı çıkmaktan gerçekten korkup korkmadığı veya köpeğin sadece şartlanmadığı bir koşum veya tasma takmaktan strese girip girmediğidir. Ayrıca, tasmanın veya koşum takımının açık hava korkusu üzerinde bileşik bir etki yapması ve iki korkunun birleşip iç içe geçmesine neden olması da mümkündür. 

 Bu, yavrular bir koşum veya tasma takmaya iyi alışmadıklarında olabilecek bir şeydir. 

Kısa süre sonra, dışarı çıkmadan hemen önce giyildiği için bu kıyafeti giyme korkusu/rahatsızlığı dış mekanlara genelleşir. Ya da tam tersi olabilir, köpek dışarıdan korkabilir, ancak daha sonra korku, dışarı çıkmayı öngördüğü için donanıma genelleşir.

Yavrular dışarıdayken olumlu ilişkiler yaratmak çok önemlidir.

Özetle:

Köpek yavruları esnek varlıklardır, bu nedenle doğru rehberlik ve destekle korkularını yenmelerine yardımcı olmak mümkündür. Kabuklarından çıkmalarına yardımcı olmak zaman ve sabır ister. Dışarı çıkmaktan korkan yavru köpeklere yardımcı olacak bazı ipuçları. 

 • Yavru köpeğinizin tetikleyicilerinin bir listesini derleyin. Belki de yavru köpeğiniz dışarıdaki seslerden, tasma ve tasma takmaktan ya da yanından geçen arabalardan korkuyordur.
 • Bir profesyonelin yardımıyla, karşı koşullandırmayı duyarsızlaştırma  ile birlikte nasıl uygulayacağınızı öğrenin  (korkutucu uyaranların daha az yoğun biçimlerde sunulduğu ve gerçekleşen harika şeylerin güvenilir tahmincileri haline geldiği davranış değiştirme protokolleri). 
 • Dışarıdan gelen seslerden korkmak için, yavru köpeğiniz hala içerideyken ve kendini güvende hissederken duyduğunda “şunu duy” yöntemini uygulayarak işe başlayabilirsiniz . 
 • Yavru köpeğiniz yürüme ekipmanından korkuyorsa, bebek adımlarında ve olumlu çağrışımlar kurarak , tasmasını ve tasmasını bebeğinizle tanıştırdığınızdan emin olun  . Benzer bir işlem, bir köpek yavrusu koşum takımına alıştırılırken kullanılabilir. 
 • Güvenliği düşünün. Yavru köpeğiniz korku içindeyse ve tasma veya koşum takımından geriye doğru çekilmeye ve geri çekilmeye meyilliyse martingale tasması gerekebilir. Yavru köpeğiniz için en iyi teçhizatı ve onu nasıl başarılı bir şekilde koşullandıracağınızı öğrenmek için zorlamadan bir köpek eğitmenine danışın. 
 • Yavru köpeğinizin gün boyunca onu dışarı çıkarmadan yürüyüş takımını giymesine izin verin. Onunla oynayın, ona mama yedirin, onu övün, giyerken ne kadar iyi göründüğünü söyleyin. Sonra çıkarın ve tüm eğlencenin aniden bitmesini sağlayın. Köpeğinizin teçhizatı harika şeylerle ilişkilendirmesini istiyorsunuz.
 •  Yavru köpeğinize, hafif bir baskı hissettiğinde her adım attığında ödül mamaları vererek, buna direnmek yerine, tasma baskısına nasıl boyun eğeceğini öğrettiğinizden emin olun. 
 • Birkaç küçük oturumda kapının yanında pozitif çağrışımlar oluşturun. Dışarıya açılan kapının yanında lezzetli ikramları besleyin. Sonra, bu konuda rahat olduğunda, kapıyı biraz açın ve lezzetli ikramlar verin, ardından kapıyı kapatın ve bir daha ikram etmeyin. Kapıyı biraz daha açın, ikramları besleyin ve ardından kapatın ve daha fazla ikram etmeyin. Ayrıca, gönüllü keşif davranışlarını (dışarı bakmak, başını dışarı çıkarmak, kapıya yaklaşmak) övdüğünüzden ve ödüllendirdiğinizden emin olun.
 • Yavru köpeğiniz dışarı çıktığında, içerideki kapıyı açık tutarak kendisini güvende hissetmesini sağlayın ve bunaldığında tekrar içeri girmesini sağlayın. Onunla dışarıda oturabilir ve ona ikramlar ve bolca övgü besleyebilirsiniz.
 • Dışarı çıktıktan sonra, çok yavaş başlayın, örneğin evinizin hemen önünde dolaşmaya devam edin, ikramları besleyin, ardından birkaç saniye sonra tekrar içeri dönün ve içeride daha fazla ikram yok. Yavaşça dışarıdaki süreyi ve gidebileceğiniz mesafeyi artırmaya başlayın. Köpeğiniz herhangi bir zamanda korkarsa veya ödül almazsa, eşiği aşmışsınızdır , çok ileri itmişsinizdir ve bu süreçte bir adım geri atmanız gerekir.
 • Çok hızlı ilerlemek yerine tedbirli olmak en iyisidir. Yavru köpeğinizin ihtiyaç duyduğu kadar yavaş, onun hızında ilerleyin ve belki de bundan biraz daha yavaş. Köpeklerimizin korkmasına izin verirsek, bu onların dünyanın aksiliklere neden olan korkunç bir yer olduğuna dair inançlarını daha da güçlendirecektir. Panik yaratan durumları en aza indirerek, davranış değişikliğine giden yolu açan önemli bir güvenlik ve güven temeli oluşturuyoruz. 
 • Yavru köpeğinizi özellikle gürültülü olduğunda yürümekten kaçının (trafiğin yoğun olduğu saatler, okul otobüsü geldiğinde, çöp günü vb.).
 • Eğitim (özellikle tıklama eğitimi, serbest şekillendirme) ve zihinsel uyarım (beyin oyunları/burun işleri, yiyecek arama) yoluyla yavru köpeğinizin evde güvenini artırmayı hedefleyin. Yavru köpeğinizi inisiyatif aldığında ve keşfedici davranışlarda bulunduğunda (basamaklardan veya dengesiz yüzeylerde yürümek, ters bir sandalyeye yaklaşmak, şemsiyeyi açmak, yaklaşmak vb.)
 • Bazı köpek yavruları, mutlu bir tavır sergileyen ve güvenle dışarı çıkan başka bir köpekle (tercihen bir oyun arkadaşı) birlikte yürürlerse biraz daha cesur olurlar. 
 • Yavru köpeğinizin kendine güveni üzerinde çalışırken ve kapıda olumlu çağrışımlar yaratırken, bir iç mekan lazımlık istasyonuna güvenmek zorunda kalabilirsiniz. Yavru köpeğinizin kendini güvende hissettiği merkezi bir konuma yerleştirilmiş çiş yastıklı bir oyun kalemiyle başlayın. Yavru köpeğiniz daha fazla güven kazandıkça, çiş pedleri veya köpek çöp kutusu ile oyun kalemini, dışarıdaki lazımlığa ve yürüyüşlere çıkmak için kullanacağınız kapıya daha yakın ve daha yakın hareket ettirebilirsiniz.
 • Davranış problemlerinde uzmanlaşmış, zorlamadan bağımsız bir köpek eğitmenine veya daha da iyisi, veteriner davranış uzmanı gibi oldukça itibarlı bir köpek davranışı uzmanına danışın. Bir veteriner davranış uzmanı, yavru köpeği değerlendirebilir ve yavru köpeğinizin özel durumuna göre ilaçların garanti edilip edilmediğini belirleyebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu