Köpek Yavruları Neden Hıçkırır?

Birçok köpek yavrusu hıçkırık alır ve olabildiğince sevimlidirler, yeni köpek yavrusu sahiplerinin, yetişkin köpeklere kıyasla bu kadar sık ​​meydana gelmelerine neyin neden olduğunu merak etmelerine neden olabilirler. Peki, yavruların hıçkırıklarının nesi var ve hepsinden önemlisi, sıklıklarını azaltmak için ne yapılabilir?

Köpek yavruları hıçkırdığında, bu genellikle birçok köpek sahibinde kıkırdama uyandırır, ancak yavru köpekler neden ilk etapta hıçkırır? Bu komik sese ne sebep oluyor? Veteriner, yavru köpeklerdeki hıçkırıkları ve olası nedenlerini tartışıyor. 

Daha Yakından Bir Görüş 

Bir köpek yavrusundan daha sevimli bir şey var mı? Evet, var – hıçkırıkları olan bir köpek yavrusu! Bekle, ama hıçkırık insani bir şey değil mi? Tıpkı insanlar gibi, köpek yavruları, yetişkin köpekler ve diğer birçok memeli türü hıçkırık geliştirebilir.

Çoğu zaman, hıçkırıklar kendi kendini sınırlar, geçicidir ve hatta faydalıdır. Bununla birlikte, kalıcılarsa, sık sık ortaya çıkıyorlarsa veya daha endişe verici başka semptomlar eşlik ediyorsa, dikkatli olmak ve bir veteriner ziyareti planlamak iyi bir fikir olabilir.

Hıçkırıklar nelerdir ve neden oluşurlar? Diyafram (göğüs ile karın bölgesini ayıran kas) istemsiz olarak kasıldığında hıçkırık oluşur. 

Diyaframın daralması, glottisin (nefes borusunun kapağı) ani bir şekilde kapanmasına neden olur. Ani kapanış, o iyi bilinen “hic” sesi üreten şeydir. 

Hıçkırık ne zaman gelişir? Çoğu zaman, köpek yavrusu şu durumlarda hıçkırık oluşur:

  •  Fazla havanın yutulmasına neden olan çok hızlı yemek veya içmek
  •  Çok yorgun, çok stresli veya çok heyecanlı
  • Soğuk bir ortamda uzun süre kalmak. 

Yavru Köpekler Neden Hıçkırır?

Hıçkırık neden gelişir? Bilim adamları, bu tuhaf fenomeni tetikleyen kesin neden üzerinde anlaşamıyorlar. Hıçkırıkların yavrunun fetal gelişiminden bir kalıntı olduğuna dair popüler bir teori var. 

Yavruların rahimde kaldıkları süre boyunca hıçkırık yaşadıkları bilinen bir gerçektir. Bu teori, bu erken gelişim evrelerinde, hıçkırıkların solunum kaslarını ve onların düzgün işleyişini test etmenin bir yolu olarak hizmet ettiğini öne sürer – “nefes alma sürecini test sürüşü” gibi bir şey.

Bir başka popüler teori, hıçkırıkların yavruların gazları ortadan kaldırma yolu olduğunu ve böylece üzgün ve tahriş olmuş bir mideyi rahatlattığını öne sürüyor.

Yavru köpeklerin yetişkin köpeklere göre hıçkırıklara daha yatkın olduğu bilinen bir gerçektir. Hıçkırıkların fetal gelişim aşamasından arta kalanlar olduğu yukarıda açıklanan teori, hıçkırıkların yavru köpekler arasında neden daha yaygın olduğunu açıklayabilir.

Son zamanlarda, veteriner hekimler yeni bir teoriyi destekliyorlar – yavrular, yetişkin köpeklere göre hıçkırık almaya daha yatkındır, çünkü yüksek enerjili, güçlü oyun seanslarına katılma olasılıkları daha yüksektir. Yavru fiziksel olarak aktif olduğunda, hızla nefes almaya başlar ve bu olağandışı nefes alma şekli hıçkırıkları tetikler. Bu teori, hiperaktif yavruların, sakin ve huysuz yavrulardan daha sık hıçkırık çektiğini öne süren istatistiklerle desteklenmektedir.

Yavru büyüdükçe hıçkırık olaylarını aşar. Yani, zamanla, köpek yavruları daha az sıklıkta hıçkırık yaşar ve sonunda çok nadir durumlarda veya hiç hıçkırık olmaz. 

Yavru Köpeklerde Hıçkırık Nasıl Durdurulur?

Bu sevimli ama rahatsız edici derecede rahatsız edici hıçkırıkları durdurmanın birkaç etkili yolu var. Bunlar en popüler yaklaşımlardır:

• Yavru köpeğinize bir kaşık dolusu akçaağaç şurubu, karo şurubu veya bal verin. Bu şekerli ve lezzetli yiyecekler boğazı kaplayarak ve hıçkırıklarla bağlantılı tahrişi yatıştırarak yardımcı olur. Her yaştan köpek tatlı şeylerden hoşlandığından, yukarıda sıralanan ikramlardan birini sunmak iyi bir oyalama görevi görecektir. Yavru köpeğin dikkati dağıldığında sakinleşecek ve nefes alması yavaşlayacak, böylece hıçkırıkları tetiklediğine inanılan solunum düzenini düzeltecektir. 

• Alternatif olarak, bal veya şurup yoksa, bir kase tatlı su verin. Sadece yavru köpeğin yavaş ve sakin bir şekilde içtiğinden emin olun – açgözlü bir şekilde içerken çok fazla hava yutmak zaten kötü olan durumu daha da kötüleştirecektir.

• Yavru köpeğinizin düzensiz nefes alma şeklini kontrol altında tutun. Köpeğinizin yavaşlamasına ve sakin kalmasına neden olan her şeyi yapın – sırt üstü yatmaktan ve rahatlatıcı karın ovmalarından göğsüne masaj yaparak yumuşak bir yürüyüşe çıkmaya kadar.

• Yavaş besleme kabı kullanın. Yavru köpeklerde hıçkırıkların en yaygın nedenlerinden biri mamayı yutmaktır. Oluşumlarını önlemek için yavru köpeğinizin yavaş yemesini sağlayın. Bunu başarmanın bir yolu, özel olarak tasarlanmış yavaş besleme kaseleri kullanmaktır. Aynı kavram su için de geçerlidir.

Bununla birlikte, hıçkıran bir yavruyu yönetirken ne yapılmaması gerektiği hakkında bir iki kelime söylemenin zamanı geldi. Yavruyu korkutmanın veya dilini dışarı çekmenin hıçkırıkları ortadan kaldıracağına dair yaygın yanlış kanılar vardır. Sadece bu yaklaşımlar verimsiz olmakla kalmaz, aynı zamanda yavruyu gerçek hıçkırıklıktan daha rahatsız etme olasılığı da vardır.

Köpek Hıçkırıkları Ne Zaman Endişe Verir?

Yavru köpeklerde hıçkırık ne zaman sağlık sorununa dönüşür? Aşağıdaki durumlarda hıçkırık hafife alınmamalıdır:

• 30, hatta 60 dakikadan fazla sürdüklerinde

• Özellikle yetişkin köpeklerde çok sık (günlük veya hatta günde birkaç kez) ortaya çıktıklarında

• Aşağıdakilerden herhangi birinin eşlik ettiği durumlarda:

– Yorucu egzersiz ve fiziksel aktivite ile ilişkili olmayan solunum sorunları (hapşırma, ters hapşırma, öksürme ve ağır nefes alma gibi).

-Kusma, ishal veya kabızlık ve iştahsızlık gibi gastrointestinal semptomlar.

Yavrunuzun yaşadığı şey yukarıda açıklanan senaryolardan herhangi birine uyuyorsa, bir veteriner ziyareti garanti edilir.

Gerçekten Bir Hıçkırık mı?

Çoğu zaman hıçkırık tersten hapşırma ile karıştırılır. Köpeklerde ters hapşırma , normal hapşırmanın tersi olan süreçtir – tıbbi terim kendini açıklayıcıdır. Basitçe söylemek gerekirse, köpek havayı çok hızlı ve kontrolsüz bir şekilde soluduğunda ters hapşırma meydana gelir.

Hıçkırık ve ters hapşırma arasında ayrım yapmak, özellikle ilk kez köpek yavrusu ebeveynleri için zor olabilir. Sevgili tüylü bebeğinizin bir hıçkırık nöbeti mi yoksa tersten hapşırma nöbeti mi geçirdiğinden emin değilseniz, olayı kaydetmek için akıllı telefonunuzu kullanın ve ardından güvenilir veterinerinize danışın.

Sonuç Düşünceleri

Hıçkırıklar sadece normal değildir – aslında yardımcıdırlar ve hatta hafifletirler. Yavrular arasında yetişkin köpeklerden daha yaygın olan hıçkırıklar geçicidir ve genellikle kendi kendini sınırlayan bir durumdur.

Bununla birlikte, bazen hıçkırıklı bir yavruyu gözlemlerken, göründüğünden daha fazlası olabilir. Sevgili yavrunuz özellikle uzun veya sık hıçkırık atakları geçiriyorsa veya ek belirti ve semptomlar yaşıyorsa, veterinerin ofisine gitmeniz ve yavrularınızı iyice muayene ettirmeniz şiddetle tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu