Köpek Yavruları Neden Kasalarına İşer?

Köpek yavruları sandıklarına işerken, köpek sahiplerinin kafası genellikle karışır. Sandıklar, yavruların çişlerini tutmalarına yardımcı olmak için değil mi? Bu bir dereceye kadar doğrudur, ancak köpek yavrularının onu tutmayı öğrenmesi zaman alır ve eğer kafeslerinde çok uzun süre kalırlarsa, sadece mesanelerini boşaltmaları gerekir. Veteriner, köpek yavrularının sandıklarına neden işediğinin nedenlerini paylaşıyor.

Köpek yavruları sandıklarına işerken, köpek sahiplerinin kafası genellikle karışır. Sandıklar, yavruların çişlerini tutmalarına yardımcı olmak için değil mi?

Köpek kasaları, köpek yavrusu ebeveynleri arasında sıcak bir konudur. Bazı şiddetli tartışmalara yol açma potansiyeline sahipler.

Bazı köpek yavrusu ebeveynleri sandığı bir işkence aracı olarak görüp bir ceza olarak görürken, diğerleri sandıkla birlikte gelen faydaları kabul eder – denetimsizken yavruların yıkıcı eğilimlerini sınırlamaktan tuvalet eğitimine yardımcı olmaya kadar.

Aslında, sözde denning içgüdüsü nedeniyle, tuvalet eğitimi sürecini sandık olmadan yönetmek zordur.

Denning İçgüdüsü Tanıtımı 

Denning içgüdüsü, köpeğin kapalı ve güvenli bir alanda uyumaya ve zaman geçirmeye yönelik doğal ve sezgisel eğilimidir. Sandık tam olarak bunu sağlayabilir. 

Köpekler genellikle temiz hayvanlardır ve uyudukları yere işememeyi veya kaka yapmamayı tercih ederler ve bu yüzden sandıklar eğitim sürecinin bir parçasıdır.

Bununla birlikte, bazı köpek yavruları bir nedenden dolayı sandıklarına işemeyi tercih ederler. Yavru köpeğinizle aynı sorunu yaşıyorsanız, okumaya devam edin, çünkü yavruların sandıklarına neden işediklerinin tüm olası nedenlerini gözden geçireceğiz.

Yavru Köpekler Neden Kasalarına İşerler?

Yavru köpeğinizin sandıkta neden işediğini belirlemek beklendiği kadar kolay olmayabilir. Aşağıda birkaç olası neden bulunmaktadır, ancak köpek yavrusu içine işemeye devam ederse, bunu veterinere söylemek iyi bir fikirdir.

Tıbbi Sağlık Sorunları

Aksi takdirde tuvalet eğitimi almış köpek yavrusu sandığına işemeye başlarsa, güvenilir veterinerinizle bir randevu ayarlayın.

 Yapılacaklar listenizdeki ilk iş tıbbi sebepleri ortadan kaldırmak olmalıdır. Ne de olsa, bir sağlık sorunu işemeyi tetiklediyse, yavrularınızı işediği için azarlamak istemezsiniz! Ayrıca, daha erken kontrol altına alabilecekken neden sorunun ilerlemesini riske atasın ki?

Yavru köpeklerde kafese işemenin en yaygın tıbbi nedeni idrar yolu enfeksiyonudur. İdrar yolu enfeksiyonları patojenik bakterilerin, sistemik bir sorunun veya taşların veya kristallerin sonucu olabilir.

Nedeni ne olursa olsun, köpek yavrusu çok sık idrara çıkma dürtüsü hissedecek ve sandıktan çıkana kadar tutmayacaktır. Genellikle, üriner enfeksiyonlu bir köpek yavrusu az miktarda idrar üretir, ancak çoğu zaman ve bazen idrar kanlı veya pembemsi olabilir. 

Aşırı aktif mesane ayrıca sandıkta işemenin olası bir tıbbi nedenidir. Ancak, daha yaşlı köpeklerde daha yaygındır. Bazı köpek yavruları erken yaşta kısırlaştırıldıklarında aşırı aktif mesane yaşayabilirler.

Kötü Tuvalet Eğitimi

Uygun olmayan şekilde ev temizliği yapan köpek yavruları, doğru ve yanlış tuvalet yerleri kavramını anlamakta güçlük çekerler. Ne zaman ve nerede lazımlık yapmaları gerektiğini anlamıyorlar.

Tuvalet eğitimi süreci zorludur ve tonlarca sabır ve özverili çalışma gerektirir. 

Bazı köpek ırklarında tuvalet eğitiminin özellikle zor olabileceği unutulmamalıdır. Ev kırma sürecini anlayamamalarıyla ünlü köpek ırklarının listesi şunları içerir:

 • Afgan Tazısı
 • Bichon Frise
 • Beagle’lar
 • Dachshund’lar
 • Dalmaçyalı
 • Jack Russell korkunç
 • Pomeranya
 • Boksör

Uzun Sandık Süreleri

Yavru köpeğinizi birkaç saat sandığa koyup çiş yapmamasını beklemek mantıksızdır. Yavruların küçük mesaneleri vardır ve sık sık idrara çıkmaları gerekir.

 İdrar yapmaktan kaçınma yeteneklerine dikkat etmek ve lazımlık aralarını buna göre planlamak en iyisidir.

Her köpek yavrusu farklıdır. Bununla birlikte, genel kural, yavruların yaşlarının her ayı için bir saat tutabilmeleridir. Örneğin, 2 aylık bir köpek yavrusu onu iki saat, 3 aylık bir köpek yavrusu ise üç saat tutabilir.

Bu nedenle, 2 aylık yavru köpeğinizi iki saatten fazla kafesinde bıraktıysanız, sandıkta çiş birikintisi beklememek mantıksız olur.

Geceleri uyku saatinde, yavru köpeğinizi lazımlık molası için uyandırmanız gerektiğini unutmayın – yavru köpeğinizin uyuyor olması mesanesinin çalışmadığı anlamına gelmez.

Uygunsuz Kasa Boyutlandırma

Bu alışılmadık bir bahane gibi gelebilir, ancak gerçek bir sorundur. Sandık yanlış boyuttaysa, yavru köpeğiniz sandığına işebilir.

Yani, sandığı bir lazımlık eğitim aracı olarak kullanma konsepti, köpeğin inleme içgüdüsünde ve yatağını kirletme konusundaki isteksizliğinde yatmaktadır. 

Sandık çok büyükse, köpek yavrusu bunu karışıklık hakkında endişelenmeden lazımlık yapmak için bir fırsat olarak görebilir – sandık hem banyo hem de yatak odası olarak kullanılabilecek kadar büyüktür.

Bu durumda, sandığı küçültmek hızlı ve basit bir çözüm sunacaktır, ancak ek bir sandık için yatırım yapmanız gerekeceğinden bütçeye uygun bir çözüm olmayacaktır.

Değirmen Köpekleri

Değirmenlerden kurtarılan, barınaklardan sahiplenilen ve evcil hayvan mağazalarından satın alınan köpek yavrularının sandıklarına işemeleri çok muhtemeldir. 

Bunun nedeni, bu köpek yavrularının küçük, kapalı yerlerde yaşamaları ve tüm günlük aktivitelerini tek bir yerde yapmaları – uyumak, yemek yemek, oynamak, işemek ve kaka yapmak.

Bu köpek yavruları söz konusu olduğunda, zaten alışkanlık kazanmış oldukları için lazımlık eğitimi gerçek bir meydan okuma olabilir.

Minik Köpekler

Son olarak, küçük köpekler arasında sandığa işemek çok daha yaygındır. Oyuncak köpeklerin kasalarını kirletmeye daha yatkın olmasının birkaç nedeni vardır:

 • Oyuncak köpeklerin evcil hayvan dükkanlarından ve köpek değirmeni durumlarından ve yaşam düzenlemelerinden gelme olasılığı daha yüksektir.
 • Oyuncak köpeklerin, tutma süresini çok kısaltan özellikle küçük mesaneleri vardır.
 • Oyuncak köpeklerin sandıklarının içine işeme alışkanlığı oluşturmaları daha olasıdır çünkü çişleri genellikle sahipleri tarafından fark edilmez – özellikle kalın bir yatak üzerinde madeni para büyüklüğünde bir su birikintisini tespit etmek kolay bir iş değildir.

Sonuç Düşünceleri 

Yavru köpeğiniz tuvalet eğitimli olarak sınıflandırıldıysa ve şimdi aniden kafesinin içinde hatalar yapmaya başladıysa, sorunun temeline inmek ve altında yatan nedenleri belirlemek çok önemlidir.

Soruna neyin sebep olduğunu bilmeden sorunu çözemezsiniz. Bu arada, bir hata yaptığı için yavru köpeğinizi azarlamayın veya cezalandırmayın. sen

Son olarak, bazı durumlarda, sandık işemekle uğraşmak çok zor görünüyorsa, profesyonel yardım istemekten çekinmeyin ve süreç boyunca size rehberlik etmesi için bir köpek davranışçısı veya eğitmeni işe alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu