Köpek Yavruları Neden Kuyruklarını Kovalar?

Köpeklerde Kuyruk Kovalama 

Kuyruk için zorlu, eğlenceli ve bitmeyen kovalamaca – daha komik bir şey var mı?

Yavru köpeğiniz oyuncaklarıyla oynuyordu ve aniden kuyruğu için dönmeye başladı. Döngü baş döndürücünün ötesinde, ancak yavru köpeğiniz kararlı – bu sefer sonunda kuyruğunu yakalayacak. Ancak sonunda yorulur ve pes eder. Daha sonra bir şans daha verecek.

Bir köpek yavrusu ebeveyniyseniz, bu senaryo tanıdıktan daha fazla olabilir. Yavru köpeğiniz kaç kez kuyruğunu yakalamaya çalıştı? Birçoğu sanırım. Ama kaç kez kuyruk kovalama davranışının normal köpek yavrusu davranışı olup olmadığını merak ettiniz? Yoksa dahası var mı?

Cevabı bilmek istiyorsanız, doğru satırları okuyorsunuz. Bu makale size köpek yavruları ve onların aşk kuyruğunu kovalama eğilimleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacak.

Köpeklerde Kuyruk Kovalama Otizm Belirtisi midir?

Yavru köpeklerde kuyruk kovalamanın, çocuklarda otizmin köpeklerdeki karşılığı olduğuna dair yaygın bir yanlış inanış vardır. Ve tıpkı otizm aşılarla popüler olarak bağlantılı olduğu gibi, bazı köpek ebeveynleri de kuyruk takibini yavrularının aşılarıyla ilişkilendirir. Bütün bu kavram saçma.

Köpekleri evcilleştirdiğimizden beri onları insanlaştırmaya çalışıyoruz. Otizm ve kuyruk peşinde koşma arasındaki karşılaştırma mükemmel bir örnektir. Ancak, tamamen yanlıştır.

Köpekler otizmden bile muzdarip değildir. Bu nedenle, kuyruk kovalama hiçbir koşulda yavru köpeklerde otistik bir davranış olarak tanımlanamaz.

Biliyor musun? Boğa Teriyerleri yüksek derecede akrabadır ve bazıları, neredeyse türe özgü, tekrarlayan kuyruk kovalama davranışı sergiler. Bu, bu cinsi rahatsız eden en ciddi davranış sorunlarından biridir. 

Köpek Yavruları Neden Kuyruklarını Kovalar? Gerçek Nedenler

Otizm listeden çıkarken, kuyruk kovalama davranışının ardındaki gerçek nedenlere dalmanın zamanı geldi. 

Bazı nedenler normaldir ve “köpek maması yapan köpekler” kategorisi altında sınıflandırılabilirken, diğerleri bazılarının daha ciddi olduğunu gösteren kırmızı bayraklardır. İşte yavruların kuyruklarını kovalamalarının en önemli nedenleri.

Can Sıkıntısı

Yaratıcılık can sıkıntısından doğar, değil mi? Hepimizin bildiği gibi, canı sıkılan bir köpek yavrusu yaratıcı bir köpek yavrusudur ve eğlence seçeneklerini kendi başına bulmaya isteklidir. Peki, kendi kuyruğunu kovalamaktan daha eğlenceli ne olabilir?

Dürüst olmak gerekirse, kuyruk peşinde koşmak can sıkıntısıyla başa çıkmanın gerçekten iyi huylu bir şeklidir. Bazı köpek yavruları çiğneme ayakkabılarını ve mobilyaları tercih eder. Temel olarak, yavru köpeğiniz yıkıcı olmak yerine kuyruğunu kovalamayı seçerse mutlu olmalısınız.

Masum Oyunculuk

Yavruların dünyayı ağızlarından deneyimlediği bir sır değil. Hemen hemen her şeyi ağızlarına götürmeye isteklidirler. Ve kuyruk, her zaman mevcut olmadığı için bu anlamda oldukça ilginçtir – yavru köpeğinizin zevkini öğrenmeden önce onu kovalamak için çaba sarf etmesi gerekir.

Yavru köpeğiniz, oyunculuğu nedeniyle kuyruğunu kovalıyorsa, daha sonra bu alışkanlığını bırakması muhtemeldir.

Dikkat Arayan Davranış

Yavru köpeğinizin dikkatinizi çekmek için yapmayacağı pek fazla şey yoktur. Ve onun kuyruk kovalama seanslarını izlemekten ne kadar hoşlandığınızı bildiğinden, bu davranış iyi bir dikkat çekme yöntemi gibi görünebilir.

Davranışı teşvik etmeseniz bile, yine de kınayacaksınız. Azarlamak da bir ilgi biçimidir, bu nedenle her iki durumda da yavru köpeğiniz istediğini elde etmiştir.

Pireler ve Keneler

Pire ve keneler tarafından istila edilen yavruların kuyruklarını kovalamaları çok olasıdır. Davranışın arkasındaki mekanizma gerçekten basittir.

Parazitler yavru köpeğinizi kaşındırır. Köpeğin anal bezlerinin kokusu gibi dış parazitler göz önüne alındığında, büyük olasılıkla kuyruk bölgesinde yoğunlaşacaklar.

Aylık bir önlem, yavru köpeğinizin dış parazitlerden uzak kalmasını sağlamanın iyi bir yoludur. Kaşıntıya neden olmanın yanı sıra bulaşıcı hastalıkları ve diğer parazitleri de bulaştırabilirler.

Yavru köpeklerde kuyruk kovalama ve tırmalama dış veya iç parazitlerin belirtisi olabilir.

Bağırsak Parazitleri

Bağırsak parazitleri veya solucanları, yavru köpekler arasında yaygın bir sorundur. Tek gereken, gecikmiş bir solucan temizleme tedavisi ve solucanlı bir köpek yavrusu var.

 Kulağa ne kadar iğrenç gelse de, bazı solucanlar aslında köpeğin altından sürünerek çıkabilir. Açıkçası, bu emekleme rahatsız edicidir ve yavru köpeğiniz kuyruğunu takip ederek tahrişi hafifletmeye çalışabilir.

Etkilenen Anal Bezler

Etkilenen anal bezler, yavru köpekler de dahil olmak üzere her yaştan köpekler arasında giderek daha sık görülen bir sorun haline geliyor. Anal bezlerin tıkanması oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Yavru köpeğiniz, etkilenen anal bezlerden kaynaklanan rahatsızlığı azaltmak için kuyruğunu kovalıyor olabilir.

Kaygı

Kuyruk peşinde koşmak bir endişe belirtisi olabilir. Endişeli köpek yavruları, tekrarlayan davranışlarda rahatlık bulur. Bunun nedeni, tekrarlayan davranışların tutarlı bir model sunması ve kaygıyı gidermenin en iyi yolunun tutarlılık olmasıdır.

Yavru köpeğiniz kaygı nedeniyle kuyruğunu kovalıyorsa, kaygının kaynağını bulmak önemlidir – misafir ağırlamak, yüksek sesli müzik, çalışma saatlerindeki değişiklikler, havai fişekler, gök gürültülü fırtınalar…

Yüksek Kolestorol

Bu gerçekten garip bir neden gibi görünüyor, ancak yakın tarihli bir araştırmaya göre, araştırmaya dahil edilen tüm kuyruk kovalayan köpeklerin ortak bir yanı vardı – önemli ölçüde daha yüksek kolesterol seviyeleri.

Bu bulgunun önemi henüz belirlenmemiştir. Bununla birlikte, korelasyonu biraz daha kazmak için yeterince ilginç.

Sonuç Düşünceleri

Biri yavru köpek dediğinde, ilk gördüğümüz şey kuyruk sallamadır. Otomatik olarak hayal ettiğimiz bir sonraki şey kuyruk peşinde koşmak. 

Kuyruk kovalama kavramını bizim için bu kadar komik yapan şeyin ne olduğundan emin değilim, ama görünüşe göre yavrularımızın gerçek kovalamaca yaptıkları gibi aynı coşkuyla kuyruklarını kovaladıklarını izliyoruz.

Ancak, eğlence ve eğlenceden daha çok kuyruk peşinde koşmak var. Yani, bazen kuyruğu kovalamak tamamen normal bir köpek yavrusu ve genel olarak köpek davranışı iken, diğer zamanlarda altta yatan bir sorunun işareti olabilir.

Kuyruk kovalamanın meydana geldiği koşullar ve davranışa eşlik eden ve onu takip eden vücut işaretleri, kökeni hakkında iyi bir fikir verebilir. 

Yavru köpeğiniz aniden kuyruğunu kovalamakla aşırı ilgilenmeye başlarsa, güvenilir veterinerinizi arayın ve bir randevu ayarlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu