Köpekler İçin Zararlı Yiyecekler

Köpekler için Evcil Hayvan Güvenli Tatil Menüsü

İnsanlar için sofra artıkları ve tatil yiyecekleri evcil hayvanlar için iyi değildir. Köpekler için bu riskli yiyeceklerden kaçının.

Hindi doldurulmuş ve şans sen de olacaksın. Peki tüm bu lezzetli tatil yemek artıklarıyla ne yapacaksın? Baştan çıkarıcı olsa da, Fido ile paylaşma dürtüsüne teslim olmayın.

Damlayan yiyecekler, et suyu, soslar ve turşular hindi gibi görünüşte sağlıklı yiyecekleri köpeğiniz için tehlikeli hale getirebilir. Onlara özellikle evcil hayvanlar için yapılmış sağlıklı yiyecekler vermek en iyisidir. Bununla birlikte, tatil yayılımınızı paylaşırsanız, aşağıdaki maddelerden uzak durduğunuzdan emin olun.

Pişmiş Kemikler

Neden kötüler: Pişmiş kemikler parçalanabilir ve evcil hayvanınızın diş etlerine, boğazına veya bağırsak sistemine yerleşebilir. Köpeğinize bu köpek kemikleri ve ham deri gibi daha güvenli bir seçenek sunarak boğulma tehlikelerinden ve tehlikeli deliklerden kaçının .

Soğan, sarımsak, yeşil soğan ve frenk soğanı

Neden kötüler: Hem çiğ hem de pişmemiş olan bu yiyecekler, evcil hayvanınızın vücudundaki kırmızı kan hücrelerine zarar verebilecek bir madde olan tiyosülfat içerir; mide-bağırsak rahatsızlığı, nefes darlığı, ishal ve kusmaya da neden olabilirler.

Ksilitol

Neden kötü: Bu şeker ikamesi (sakız, nane şekeri, şekerleme ve unlu mamullerde bulunur) köpeklerde tehlikeli derecede düşük kan şekerine ve hatta karaciğer hasarına neden olabilir. Oldukça zehirlidir ve hatta ölümcül olabilir. Köpeğinize insanlar için yapılmış tatlılar vermemek en iyisidir; bunun yerine evcil hayvan dostu fırın seçeneklerinden bazılarına göz atın !

Çikolata

Neden kötü: Çikolata, diğer sorunların yanı sıra evcil hayvanlarda kalbin aşırı uyarılmasına neden olan teobromin içerir. Tatillerde popüler olan fırıncı çikolatası özellikle zehirlidir. Her tür çikolatayı köpeklerin erişemeyeceği yerlerde sakladığınızdan emin olun. Harika bir alternatif olarak, bu tatil ikramlarına göz atın.

Pişmemiş maya hamuru

Neden kötü: Zehirlidir ve evcil hayvanlarda karın ağrısı, şişkinlik, kusma, yönelim bozukluğu ve hatta depresyona neden olabilir. Bir köpeğin sindirim sistemi, pişmemiş hamurda bulunan alkolün daha fazla fermantasyonuna neden olur ve bu da etanol zehirlenmesini tetikleyebilir. Harika bir alternatif olarak, bu evcil hayvan unlu mamullerine göz atın.

Alkol

Neden kötü: etanol zehirlenmesi. Bir evcil hayvana asla alkol vermeyin. Alkol içeren içecekler veya yiyecekler toksisiteye neden olabilir ve bu da solunum depresyonu (yavaş nefes alma ve havanın akciğerlere yetersiz hareketi), kalp durması ve hatta ölüm gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kafein

Neden kötü: Evcil hayvanınızın büyüklüğüne ve ne kadar kafein aldığına bağlı olarak, kahve, soda, kafein hapları veya enerji içecekleri gibi maddeler hiperaktivite, huzursuzluk, kusma, yüksek kan basıncı, yüksek kalp atış hızı, nöbetler ve diğer tehlikeli semptomlara neden olabilir.

Macadamia fıstığı

Neden kötüler: Kas güçsüzlüğü, yönelim bozukluğu, depresyon, titreme ve karın ağrısı gibi ciddi reaksiyonlara neden olabilirler. Harika bir yedek olarak,  fıstık ezmesi ikramlarına bir göz atın!

Üzüm ve kuru üzüm

Neden kötüler: Kesin madde belirlenmemiş olsa da köpeklerde toksisiteye neden olurlar ve küçük miktarlar bile büyük sağlık sorunlarına neden olabilir. Komplikasyonlar kusma, ishal ve şiddetli gastrointestinal rahatsızlıktan böbrek yetmezliğine kadar çeşitlilik gösterir. Harika bir alternatif olarak, Meyveli ikramlardan birini deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu