Köpekler Neden Çubuk Yiyor?

Çoğu köpek, köpek sahiplerini şaşkına çeviren ve bu davranışın neyle ilgili olduğunu merak eden çubukları yer. Bazı garip köpek davranışlarının altında yatan nedenleri anlamaya çalışırken, davranışın gerçekleştiği bağlamı ve buna başka işaretlerin eşlik edip etmediğini dikkatlice değerlendirmeye yardımcı olur.

Köpekler çubuk yediğinde, köpek sahipleri genellikle bu davranıştan endişe duyarlar. Belki de köpeklerinin çubuğun bazı kısımlarını boğmasından, onları çiğnerken kendilerine zarar vermelerinden veya sindirim sistemi boyunca bir yere sıkışabilecek parçaları yutmalarından endişe duyuyorlar. Veterinerler köpeklerin neden çubuk yediğini ve bu davranışı azaltmak için neler yapılabileceğini paylaşıyor. 

Köpekler ve Çubuklar Nedir? 

Köpekler, çiğnenebilir ürünler söz konusu olduğunda düşük standartları ile tanınırlar. Aslında, bir köpeğe sahip olana kadar dünyanın ne kadarının yenilebilir olduğunu görmeye başlayacaksınız. 

Güçlü dişler ve çiğneme eğilimleriyle birleşen düşük standartlar, köpekleri hemen hemen her şeyi çiğnemeye ve yemeye istekli hale getirir – ağaç çubuklarını çiğneyen köpek yavrularından çam iğnesi , ağaç kabuğu veya kum yiyen köpeklere kadar . Bazı köpekler de taş yerler!

Köpekler özellikle tahta çubukları çiğnemeyi ve yemeyi severler. Ve dürüst olmak gerekirse, çoğu zaman ağızlarında güzel bir tahta çubukla kumsallarda veya tarlalarda koşan köpekleri tasvir ederiz. Ama neden bu? 

Köpeğin tahta bir sopayı kemirme dürtüsü nereden geliyor? Köpekler tahta çubukların tadından hoşlanır mı? Tahta çubuklar tehlikeli midir? Ve son olarak, tahta çubukları yemek engellenebilir mi? Bunların hepsi harika sorular!

Peki Köpekler Neden Çubuk Çiğner?

Açıkça söylemek gerekirse, köpekler çubukları çiğniyor ve hatta yapabildikleri için tahta çubukları bile yemeyi başarıyorlar. Köpekler çiğnemeyi ve yemek yemeyi sever ve tahta çubuklar hazır olduğu için – neden onlara ziyafet çekmiyorsunuz?

Bununla birlikte, köpeklerin tahta çubukları yemesinin birkaç somut nedeni vardır ve genellikle üç ana grupta sınıflandırılabilirler: doğal veya içgüdüsel, psikolojik ve fiziksel.

Genetik Kablolama Meselesi

Modern köpeğin vahşi atası, düşmanca ortamlarda yaşadı ve kaynakların kıt olduğu zamanlarda hayatta kalmak zorunda kaldı. Bu nedenle, vahşi ata genellikle tahta çubukları ve ağaç kabuğunu çiğniyor ve yiyordu. Modern evcil köpeklerimizin mamaları seramik mama kaplarında servis edilse de, vahşi miraslarına hala sadıktırlar.

Olumlu Güçlendirilmiş Bir Özellik

Köpeklerimizi parka sık sık tahta çubuklar atarız ve sadece eğlenceli bir oyun olduğu için köpeklerimize onları geri getirmelerini söyleriz. Köpek tahta sopayı aldığında, geri almayı övüyoruz. Bu şekilde köpeğimizin oyunlar, eğlenceli zaman ve tahta çubuklar arasında bir bağlantı olduğu anlayışını pekiştiriyoruz. Böylece tahta çubuklar ekstra çekici hale gelir. 

Köpeğin Diş Çıkarma Aşaması

Diş çıkarma aşamasında, genç köpek yavruları, tahta çubuklar da dahil olmak üzere hemen hemen her şeyi yiyebilir. Çubuklar, tahriş olmuş diş etlerini nazikçe çizerek ağrıyı hafifleten sert bir dokuya sahiptir.

Bir Can sıkıntısı

Sıkılmış bir köpeğin hayal gücü ve yaratıcılığının sınırı yoktur. Sıkılmış bir köpek kendini eğlendirmek ve meşgul etmek için her şeyi yapar. Çoğu zaman, bu aslında yenilebilir olmayan bir şeyi, örneğin tahta çubukları çiğnemeyi içerir. Tahta çubukların tadı harika (köpek terimleriyle) sadece eğlenceye katkıda bulunur.

Ayrılık Kaygısını Azaltmak

Ayrılık kaygısı olan köpekler, genellikle tekrarlayan görevleri yerine getirirken veya kalıplaşmış davranışlarda bulunurken rahatlık bulurlar. Halihazırda bilinen ve olumlu sonucu olan bir şeye odaklanmak rahatlatıcıdır ve iyi bir başa çıkma mekanizması olarak hizmet eder. 

Bazı köpekler için, tahta çubukları yemek ve çiğnemek, ayrılık kaygısıyla baş etmenin iyi bir yoludur.

Pica’nın Bir Sonucu

Pika, tahta çubuklar da dahil olmak üzere yenilebilir olmayan öğeleri yemekle kendini gösteren, kökeni bilinmeyen bir sağlık durumudur. Pikalı bir köpek, kesinlikle ahşap ürünleri yemeye veya farklı malzemelerden elde edilen öğeleri birleştirmeye yönlendirilebilir. Beslenme eksikliklerinin pika gelişimine katkıda bulunan bir faktör olabileceğine inanılmaktadır.

Artan İştah Konusu

İştah artışı (polifaji) normal olarak büyüyen yavrularda, hamile veya emziren dişilerde, soğuk havalarda ve köpeklerin egzersizi artırdığı veya düşük kalorili diyetlerle beslendiği zaman ortaya çıkar.

Polifaji, özellikle kortikosteroid ilaçlar, antikonvülsanlar, antihistaminikler ve progesteron olmak üzere çeşitli ilaç türlerinin kullanımı ile de ilişkilidir.

Polifaji ayrıca beyin hasarı, aşırı aktif tiroid bezi, şeker diyabeti ve megaözofagus dahil olmak üzere sindirim sistemini etkileyen çeşitli durumlar ve pankreas ve bağırsak bozuklukları dahil olmak üzere çeşitli tıbbi durumlarla ilişkilidir.

Çubuk Yiyen Köpeklerin Tehlikeleri 

Tahta çubukları yemek ve çiğnemek kabul edilebilir bir köpek davranışı mıdır? Ne yazık ki bu sorunun cevabı hayır. Tahta çubukları çiğnemek ve yemek oldukça tehlikeli olabileceğinden kabul edilemez – köpekler tahta çubukları yememelidir.

Yani, köpeklerin tahta çubukları yememesinin nedeni, tahta çubukların parçalanmaya meyilli olması ve kıymıkların potansiyel olarak önemli hasara neden olabilmesidir.

Örneğin, boğazda bir kıymık kalırsa, köpeğin nefes almasını engeller ve solunursa, düşerek akciğerlere girerek aspirasyon pnömonisine neden olabilir. Her iki komplikasyon da yaşamı tehdit edici olarak kabul edilir ve acil veteriner müdahalesi gerektirir.

Köpek, solumak yerine kıymığı yutarsa, sindirim sistemi duvarını delebilir ve sonunda yaşamı tehdit eden karın iltihabına yol açan bir dizi olayı tetikleyebilir. 

Alternatif olarak, köpek daha büyük bir tahta çubuğu veya birkaç kıymığı yutarsa, mide-bağırsak tıkanıklığına neden olabilir ve çıkarılması için cerrahi müdahale gerektirebilir.

Son olarak, bazı ağaçların köpekler için toksik potansiyele sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Örneğin, siyah ceviz veya kiraz, porsuk ve kırmızı akçaağaçtan gelen tahta çubuklar köpekler için son derece zehirlidir.

Bir Köpeğin Tahta Çubukları Yemesini Nasıl Durdurursunuz?

Sevgili köpeklerimiz bir şeye kafa yorarsa onları durdurmak zordur. İnatçı, inatçı ve çılgınca sevimliler, bu yüzden onları kontrol etmekte zorlanıyoruz. Bununla birlikte, yenmeyen veya tehlikeli şeyleri yemek ve çiğnemek söz konusu olduğunda, hiçbir istisna olmamalıdır. Tahta çubukları çiğnemeyi ve yemeyi önlemenin bazı yararlı ve basit yolları şunlardır:

  •  Tahta sopayla getirme oynayarak alışkanlığı olumlu yönde pekiştirmeyin.
  • Köpeğinizin bol miktarda baştan çıkarıcı, çiğneme oyuncağı olduğundan emin olun.
  • Başka hiçbir şey işe yaramazsa köpeğinizi itaat sınıfına kaydedin. Sorunu kendi başınıza çözemeyeceğinizi kabul etmek ve profesyonel yardım istemek kesinlikle kabul edilebilir – bu yüzden köpek eğitmenleri ve köpek davranışçıları yaptıklarını yaparlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu