Köpekler Neden Evde Kaka Yapar?

Yavru köpekler, henüz tam olarak lazımlık eğitimi almadıkları için evde sık sık kaka yaparlar. Tıpkı bebeklerde olduğu gibi, tamamen lazımlık eğitimi almış olarak kabul edilmeleri için yeterli mesane ve bağırsak kontrolü elde etmeleri biraz zaman alır. Bunun da ötesinde, yavruların evde kaka yapmasının birkaç başka olası nedeni vardır, bu nedenle, muhtemelen veterinerinizin yardımıyla, araştırmacı şapkanızı takmanız ve birkaç olası farklılığı göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

Lazımlık Eğitimi Eksikliği 

Yavru köpeklerin evde kaka yapmasının en yaygın nedenlerinden biri, fazla bağırsak kontrolüne sahip olmamalarıdır. Bu, yavru köpekler anal sfinkterlerinin gönüllü kontrolünü daha iyi öğrendikçe olgunlukla gelen bir şeydir. 

Bu genç arkadaşlara olan şey, dürtü ile dışkılama eylemi arasındaki sürenin çok kısa olmasıdır. Bir an köpek yavrusu kaka yapması gerektiğini düşünürken, bir sonraki an kaka çoktan dışarı atılmıştır! Tada!

Yavru köpeğinizin lazımlık yapması gereken en ince işaretleri fark ettiğinizde, köpeğinizi aktif olarak denetlemek ve dışarı çıkarmak için orada olmadığınız sürece, yavru köpeğiniz büyük olasılıkla halınızda ve zeminde ortadan kalkacaktır. 

Neyse ki, yavrular olgunlaştıkça daha iyi mesane ve bağırsak kontrolü elde ederler. Genel olarak, yavrular 4 ila 5 aylık olduklarında ve çoğu köpek yavruları 6 ila 9 aylık olduklarında tamamen lazımlık eğitimi aldığında (veya buna çok yakın olduğunda!) işler düzelmeye başlar.

Gastrokolik Refleksini Görmezden Gelmek

Akılda tutulması gereken bir şey, yavruların fizyolojik olarak ” gastrokolik refleks ” olarak bilinen şeye eğilimli olmalarıdır . Hayır, bu bir hastalık değil, tüm yavruların maruz kaldığı doğal bir fenomendir. 

Burada olan şey, köpek yavrusu yemek yedikten hemen sonra, gastrokolik refleks, köpek yavrusu kolonunun ve rektumunun artan hareketliliğini tetikler. Kısa süre sonra rektum dışkı ile dolar ve dış anal sfinkterin çizgili kasıyla birlikte iç anal sfinkterin düz kasının gevşemesine yol açar, diye açıklıyor veteriner Dr. Katherine A. Houpt kitapta: ” Veterinerler için Evcil Hayvan Davranışı ve Hayvan Bilimciler.”

Yavru köpek hemen yemeğe çıkarılmazsa, bu refleks sayesinde evde bir kaza meydana gelme olasılığı yüksektir. 

Dikkat Dağıtıcılarına Maruz Kalma 

Yavrular dışarı çıkarıldığında, çok fazla dikkat dağıtıcı olabilir ve köpek yavrusu kendini kaptırabilir. Belki köpek yavrusu bir kelebeği kovalamaya başlar ya da burnu ilginç bir koku alır. Belki komşu köpeğiyle oynamaya bile başlar!

Dikkat dağıtma türünden bağımsız olarak, yavrularınız bir kez dışarıda lazımlık yapma dürtüsünü unutabilir, ancak içeri döndüğünde işlerin tekrar sıkıcı ve sıkıcı hale geldiğini hatırlamak için.

Bu, köpek yavrusu genellikle içeri girdikten sonra hemen önlerine kaka yaptığını düşünerek hüsrana uğramış köpek sahiplerine yol açar. “Gerçekten mi? Dışarıda geçirdiğin onca zaman içinde, annenin en sevdiği halının üstüne kaka yapmak zorunda kaldın mı? Kötü köpek yavrusu!”

Bir Korku Meselesi   

Bazen, dikkat dağıtıcı şeylerden daha fazlası, korkulu uyaranlar veya durumlar ana suçludur. Belki de yavru köpeğiniz dışarıda güvende hissetmiyor, bu yüzden elinden geldiğince tutmaya çalışıyor, sadece kendini daha güvende hissettiği yere kakasını yapıyor.

Bu, avluda korkutucu olarak algılanan seslerin varlığı nedeniyle olabilir. Bir demiryolu yakınında yaşıyorsanız, trenin geçişi yavru köpeğinizi ürkütmüş veya komşu köpeğin havlamasından korkmuş olabilir. 

Bazen, görünmez çitler kullanan köpek sahipleri, bu çitlerin bahçede olmakla olumsuz ilişkilere neden olabileceğini ve daha güvenli olduğu için verandaya veya hatta içeriye kaka yapmaya karar veren köpeklere yol açabileceğini anlayamaz. 

Bazı durumlarda, köpek sahibi onlarla birlikte olduğu için kaka yapmayı bile reddedebilir. Bu, köpek sahipleri, yavrularını evin içine kaka yaptıkları için cezalandırdığında olabilir. Etkilenen köpek yavruları kısa süre sonra sahiplerinin önünde lazımlığa gitmekten korkmayı öğrenirler ve bu nedenle sadece bir kez içeriye geri dönerler ve bu da  yavruların  kanepelerin arkasında ve yatakların altında gizlice işemek veya kaka yapmak için saklanmasına yol açar . 

Tıbbi problemler evdeki köpek pisliklerine katkıda bulunabilir

Tıbbi olarak devam eden bir şey

 Bazı tıbbi durumlar, yavruların onu tutamamasına yol açan bir aciliyet hissine neden olabilir. Uygunsuz dışkılamaya yol açabilecek tıbbi durumlar arasında ishal, bağırsak parazitlerinin varlığı, yetersiz sindirim, emilim bozukluğu ve kolit sayılabilir. 

Diyet bile bir rol oynayabilir. Yakın zamanda yapılan ani bir diyet değişikliği, yumuşak dışkı ve ishale yol açabilir ve böylece sofra artıklarını besleyebilir. 

Beslenen gıdanın içeriği de katkıda bulunan bir faktör olabilir. Veteriner Dr. Wayne L. Hunthausen’e göre, yüksek lifli diyetler, artan dışkı hacmine ve daha sık dışkılama ihtiyacına neden oldukları için evde uygunsuz dışkılamaya katkıda bulunabilir . 

Özetle:

Görüldüğü gibi yavruların evde kaka yapmasının birçok farklı nedeni vardır. Bununla ilgili neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız, bu ipuçlarını ve fikirleri göz önünde bulundurun. 

  • Yavru köpeğinizi sabah ilk iş olarak ve gün boyunca birkaç kez dışarı çıkarın. Yemekten sonra mide-kolik refleksini göz önünde bulundurarak onu dışarı çıkarmayı unutmayın.
  • Yavru köpeğinizi bir programa göre besleyin. Belirli bir zamanda beslenen şeyin, tahmin edilebileceği gibi, belirli bir zamanda da çıkması muhtemeldir. 
  • Yavru köpeğinizin evin tamamını dolaşmasına izin vermeyin. Küçük bir köpek yavrusu için tüm eviniz bir köşk gibidir ve kapıya ya da belirlenmiş lazımlık alanına giden yolu bulması onun için zor olacaktır. 
  • Yavru köpeğinizi denetleyemiyorsanız, önce lazımlığa gittiğinden emin olun ve sonra onu bir sandıkta tutun, ancak tutabileceğinden daha uzun süre tutmayın. Tutabileceğinden daha uzun süre ayrılmanız gerekiyorsa, yavru köpeğinizi, bir tarafında çiş pedleri ve karşı tarafında yatağı/açık sandığı olan bir egzersiz kalemi gibi daha uzun bir kapalı alanda tutun. 
  • Nature’s Miracle gibi kokuları nötralize eden etkili bir ürünle kirli alanlardaki dışkı kokularını giderin. Önceki kazaların koku alma izleri, yavruların aynı bölgeleri tekrar tekrar kirletmesine neden olabilir.
  • Yavru köpeğiniz alanı iyice temizlemenize rağmen aynı alana kaka yapıyorsa, üstüne mobilya veya başka hacimli şeyler koyarak bölgeye erişimi engellemeyi düşünün. 
  • Yavru köpeğiniz bir kaza geçirdiğinde cezaya dayalı teknikleri kullanmaktan kaçının. Bu, varlığınızda lazımlıktan korkan yavrulara yol açabilir.
  • Övgü ve lezzetli ikramlarla dış mekan eliminasyonunu güçlendirin.
  • Yavru köpeğinize işaret ettiğinde çişini ve kakasını öğretin . Bu, lazımlık eğitim sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir ve yavrularınız bir yetişkin olduğunda kullanışlı olabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu