Köpekler Neden Kendi Kusmalarını Yiyorlar?

Köpekler kendi kusmuklarını yediklerinde, köpek sahipleri genellikle bu davranıştan iğrenirler ve en iyi arkadaşlarının böylesine itici bir davranışta bulunmasını kabul edemezler. Daha da kötüsü, bazen köpekler kusmuklarını, hatta haneyi paylaşan diğer köpek ve kedilerin kusmuğunu yemeye bile hevesli görünüyorlar. Bu köpeklerin nesi var?

Birçok köpek kendi kusmunu yer ve bu davranış, herhangi bir insanın yapmak isteyeceği son şeyin kusarak yemek yemek olduğu düşünüldüğünde, insanlara pek mantıklı gelmeyebilir. Köpekler bu davranışa girdiklerinde tamamen farklı bir gezegene aitmiş gibi görünürler. Veteriner Dr. Ivana, köpeklerin neden bu uygulamaya katıldığını açıklıyor. 

“İğrenç” Bir Uygulama 

Tüm köpek ebeveynleri, köpeklerin günlük olarak birçok kötü şey yaptığını ilk elden bilir. Bununla birlikte, kendi kusmuğunu yemek, muhtemelen iğrenç köpek davranışları listesinin en başında yer alır. 

Bizim için, köpeğin taze ve hala ılık olan kusmuğu oldukça iğrençtir, ancak köpek için, özellikle kusmanın nedeni çok hızlı yemek yemekse, lezzetli yemeğin tadını çıkarmak için ikinci bir fırsattır.

Temel olarak, bu davranışı garip bulabiliriz, ancak köpek için kendi kusmuğunu yemesinin tamamen pratik nedenleri vardır. Bu nedenle, doğrudan yargılamak yerine, köpeklerimizin bu tuhaf fenomenin arkasındaki nedenlerini anlamaya çalışalım. 

Köpekler Neden Kendi Kusmalarını Yiyorlar?

İşte milyon dolarlık soru. Köpekler neden kendi kusmunu yerler? Köpekler konuşana kadar, sadece bazı eğitimli tahminlerde bulunabiliriz. Köpeklerin kendi kusmunu yemesinin birkaç nedeni olabilir, ancak bunlar en yaygın olanlarıdır.

Köpekler Dünyayı Burunlarından Algılar

Araştırmalar, köpeğin burnunun insanlardan 10.000 ila 100.000 kat daha güçlü olduğunu gösteriyor.’ Bu nedenle, köpeklerin dünyayı burunlarından algılayıp gördüklerini, biz ise gözlerimizle gördüklerini varsaymak güvenlidir.

 Yani, halıda taze bir kusmuk yığını olduğunda, pis bir pislik görürüz, ama köpeklerimiz mükemmel bir yemek kokusu alır. Her şey kriterler ve beklentilerle ilgili, değil mi?

Anne Köpekler Yavrularına Kusurlu Mama Verdiler

Köpekler buna alıştıkları için kusmuk ve kustuk yiyecekler yerler. Yani, diğer köpekler genellikle yiyecekleri kusarlar ve bu yiyecekleri genç yavrularına kusarlar. 

Bu, ağırlıklı olarak vahşi köpekler ve modern köpeğimizin vahşi ataları için geçerlidir. Temel olarak, anne köpek, avından eti çıkarır ve sonra yavrularının onu beklediği inine geri döner dönmez onu kusar. 

1995’te İsveç’te yapılan bir araştırma , modern evcil köpeklerin yaklaşık yüzde 60’ının yavrularını beslemek için yiyecekleri kustuğunu gösterdi.

Köpekler Fırsatçı Çöpçülerdir

Köpeğin vahşi ataları, kaynakların kıt olduğu zamanlarda hayatta kalmak zorundaydı. Bu nedenle, hayatta kalmak için bulabilecekleri her şeyi yemeyi öğrendiler. 

Modern köpekler bu hayatta kalan mirasa sadıktır ve hayatta kalmaları buna bağlı olmasa da hemen hemen her şeyi yemeye isteklidir.

Kusmuk Yemek ve Kusmuk Yemek – Hangisinin Tadı Daha İyi?

İkisi arasındaki farkı kısaca açıklayarak başlayalım. Dışarıdan bakıldığında, hem kusma hem de kusma benzer görünmektedir. Ancak içeride işler eskisi gibi değil. 

Yani yetersizlik, vücudun yutulan gıdayı mideye ulaşmadan önce reddettiği pasif bir süreçtir. 

Aksine kusma, yutulan gıdanın mideye ulaştıktan ve içeride bir süre kaldıktan sonra vücudun dışarı atıldığı aktif bir süreçtir.

Bu nedenle, yetersizlik ve kusma arasındaki yemek savaşında, konu tat olduğunda, yetersizlik kazanır. Neden? Midede vakit geçirmediği ve yutulduktan kısa bir süre sonra dışarı atıldığı için orijinal, hoş aromalarının çoğunu korur.

Köpeklerin Yetersizlik / Kusmalarını Yemeleri Güvenli mi?

Evet, kustuk gıda yenmeyen maddeler (taş, çubuk, kağıt) veya toksik maddeler içermediği sürece bir köpeğin kendi kusmasını yemesi tamamen güvenlidir.

 Ancak, kusma söz konusu olduğunda, işler o kadar basit değildir. Yani, köpeklerin kendi kusmuklarını yemelerine izin verilmemelidir, çünkü bunu yaparken, başlangıçta kusmayı tetikleyen aynı toksinleri de yiyebilirler (eğer toksin alımı söz konusuysa). 

Güvenlik açısından, kusmayı neyin tetiklediği bilinemeyeceğinden, köpeğin onu yemesine izin vermemek en iyisi olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu