Köpeklerde Diyabet Belirtileri ve Tedavisi

Diyabet, vücudun glikoz metabolizmasını düzgün bir şekilde düzenleyemediği anlamına gelen bir hastalıktır. Glikoz tipik olarak pankreasta oluşturulan bir hormon olan insülin tarafından metabolize edilir.

İki tip diyabet vardır; insülin direnci (daha çok kedilerde yaygın olan Tip 2 Diyabet ve köpeklerde en sık görülen insülin oluşturamama (Tip 1 Diyabet). Tip 1 diyabet, yeterince üretilememesinden kaynaklanır. insülin.

Tip 1 diyabette, pankreas ya iltihaplanma ya da köpeğin kendisine saldıran kendi bağışıklık sistemi tarafından hasar görür. Sonuç, organda geri döndürülemez bir insülin üreten hücre kıtlığıdır. Sonuç olarak, diyabetik köpeklerin remisyona girme olasılığı çok düşüktür.

Köpeklerde Diyabet Belirtileri

Köpeklerde en sık görülen diyabet semptomları, artan susama ve idrara çıkmadır. Bunun nedeni, glikozun köpeklerin kan dolaşımında çok yoğunlaşmasıdır. Daha fazla su içmek glikozun seyrelmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, böbrek veya karaciğer hastalığı veya Cushing Hastalığı gibi köpeğinizin normalden daha fazla içmesine neden olabilecek başka tıbbi durumlar da vardır . Veterineriniz diyabeti kontrol etmek için bazı testler yapacak; kanında ve idrarında normalden daha yüksek glikoz seviyeleri arayacaklar.

Köpeklerde Diyabet Tedavisi

Her iki diyabet türünde de tedavi, insülini hormon enjeksiyonları ile desteklemektir. İlk adım, köpeğinizin ne kadar insüline ihtiyacı olduğunu bulmaktır. Köpeğiniz hastaneye kaldırılacak ve ölçülü bir doz verilecek ve ardından cevabını değerlendirmek için düzenli aralıklarla kanı kontrol edilecektir. İhtiyaç duyduğu insülin miktarı hesaplandığında, onu evde tedavi etmeye devam edebilirsiniz. İnsülin enjeksiyonlarının nasıl yapılacağını öğrenmek zor değil ve iğneler o kadar iyi ki köpeğiniz onları zar zor fark edecek.

Köpeğinizin enerji ihtiyaçlarının sabit tutulması önemlidir. Bu, normalden daha fazla veya daha azı ne kadar insüline ihtiyaç duyduklarını etkileyeceği için aynı miktarda egzersiz yapıldığı anlamına gelir. Benzer şekilde, yiyecek alımları da hem miktar hem de zamanlaması açısından günden güne aynı olmalıdır. Bunu yapabilirseniz, kan şekerini normal sınırlar içinde tutmak daha kolay olacaktır.

Kilo kaybı, kan şekerini düzenlemeyi kolaylaştırabileceğinden, fazla kilolu köpekler sınırlı kalorili bir diyete sokulmalıdır. Progesteron hormonu kan şekeri seviyelerini yükseltebilir ve diyabetik bir köpeği stabilize etmeyi zorlaştırabilir, bu nedenle tüm dişiler kısırlaştırılmalıdır.  Veteriner hekiminiz tavsiye ederse, bu sürece yardımcı olabilecek bir dizi reçeteli köpek maması vardır.

Diyabetik köpeklerin çoğu gözlerinde katarakt geliştirir ve bu onların görüşlerini etkiler. Ancak birkaç uyarlamayla, yine de iyi bir yaşam kalitesine sahip olabilirler.

Köpeklerde Diyabetik Acil Durumları

Diyabetik köpeğinizde ortaya çıkabilecek iki acil durum vardır.

  • Hipoglisemi . Bu, kendisine çok fazla insülin verildiği veya tüm yemeğini yemediği için kan şekeri çok düştüğünde meydana gelir. Semptomlar titriyor ve halsizlik ve bazı köpeklerde nöbet bile var. Acil tedavi, diş etlerine biraz glikoz şurubu veya bal sürmektir, bu da kan şekerini hızla artıracaktır. Çoğu köpek bundan sonra hızla iyileşir, ancak yine de onları veterinerinize kontrol ettirmeye değer.
  • Diyabetik ketoasidoz . Yetersiz insülin, köpeğinizin enerji sağlamak için vücut yağını metabolize etmesine neden olur. Bu metabolizmanın yan ürünleri, keton cisimleri adı verilen kimyasallardır. Oje çıkarıcı gibi kendine özgü bir kokuları vardır. Etkilenen köpekler uyuşuktur, kusarlar ve yiyeceklerini yitirirler. Diyabetik ketoasidoz, genellikle köpeğinize diyabet teşhisi konmadan önce ortaya çıkar, çünkü pankreası yeterince insülin üretmez, ancak diyabeti iyi yönetilmezse ve insülin dozu çok düşükse de olabilir. Bu gerçek bir acil durumdur ve köpeğinizin acil veteriner tedavisine ihtiyacı vardır.

Köpeklerde şeker hastalığının tedavisi yoktur. Bununla birlikte, kararlı bir sahiple, hastalık iyi yönetilebilir. Bu, köpeğinizin en iyi arkadaşınızın normal günlük aktivitelerinin çoğundan zevk almasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu