Köpeklerin Kusmalarını Yemeleri Nasıl Önlenir?

Köpekler son derece yiyecek motivelidir ve eğer kusarlarsa veya kusarlarsa, onu yemeye hemen başlarlar. Bu nedenle hızlı hareket etmeniz gerekiyor. Ancak, bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır. Genel olarak konuşursak, köpeğinizin kendi yetersizliğini veya kusmasını yemesini önlemek istiyorsanız, şunları yapabilirsiniz:

  • Köpeğinizden daha hızlı olun ve ziyafete başlamadan önce pisliği temizleyin. Alternatif olarak, temizlik sırasında köpeğinizi başka bir odaya koyabilir ve ardından kusma/kusma giderildikten sonra geri gelmesine izin verebilirsiniz.
  • Köpeğinizi “bırak” komutuna uyması için eğitin. Köpeğinize bu komutu öğretmek, sadece kusmayı önlemek için değil, birçok durumda faydalı olabilir. Ancak köpeğinize komutları öğretirken profesyonel yardım almanız ve profesyonel bir köpek eğitmeni tutmanız gerekebilir.

Yetersizlik/Kusmanın Altta yatan Nedeni Önemli mi?

Evet, altta yatan neden yeme kısmından çok daha ciddi olabilir. Genel olarak konuşursak, köpek çok hızlı bir şey yediğinde yetersizlik oluşur. 

Bunun yerine kusma genellikle tıbbi bir sorunla veya yutulan gıda bir şekilde uygunsuz olduğunda – yenmeyen maddeler, toksinler içerdiğinde veya basitçe bozulduğunda tetiklenir.

Bununla birlikte, tekrar tekrar veya sıklıkla kusan/kusan bir köpeğin bir veteriner tarafından kapsamlı bir şekilde muayene edilmesi gerekir. Veteriner altta yatan nedeni belirleyecek ve uygun yönetim yaklaşımları veya tedavileri önerecektir.

Sonuç Olarak;

Sonuç olarak, köpeklerin kendi kusmunu yemesi bize ne kadar tuhaf gelse de, bu köpeklerimiz için tamamen doğal ve hatta pratik bir davranıştır. Bu nedenle, köpeğinizin kendi kuyusunda ziyafet çektiğini fark ederseniz, mide bulantısı hissetmenize izin verilir, ancak endişelenmeyin – kusmuk yemek tamamen normal bir köpek davranışıdır ve bu nedenle köpeğiniz deli veya zihinsel olarak garip değildir.

Bununla birlikte, köpeğin ilk etapta kusmasının nedeni daha fazla araştırmaya değer olabilir. Köpeğiniz aşırı iştahlı bir yiyici olduğu için kusarsa ve tüm yemeğini bir ağız dolusu ile doldurmayı seviyorsa , köpeğinizin hızlı yemesini engellemenin yollarını aramalısınız, örneğin yavaş beslenen kaseler kullanmak ve sadece yeme hızını kontrol etmek için yöntemler. 

Öte yandan, kusma nedeninin temeline inemezseniz, veteriner ofisinden bir randevu alın. Bazen köpeğinizin kusmasının arkasında tıbbi bir sorun olabilir.

 Son olarak, köpeğiniz kusmaya ek olarak başka hastalık belirtileri de gösteriyorsa, gelecekteki gelişmeleri beklemeyin ve mümkün olan en kısa sürede veteriner hekime başvurun. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu