Kuşumu Neyle Beslemeliyim?

Tüylü arkadaşınızın dengeli beslendiğinden emin olun.

Tek bir mükemmel diyet yoktur ve kuşlar yemek konusunda çok seçicidir (ve dağınıktır!). Kuşlar genellikle favorilerini seçer ve geri kalanını bırakır, bu da en iyi beslenmeyi sağlamayı zorlaştırabilir. Şüpheye düştüğünüzde, siz ve kuşunuz için mükemmel çözüme geçiş konusunda veterinerinizle konuşun.

Kuşlar gün boyunca yemeklerini toplamayı sevdikleri için, kuşunuzun kasesinin her zaman yaklaşık dörtte üçünün taze yiyecekle dolu olduğundan emin olun.

Tohumlar ve Kuruyemişler

Kuş Tohumu ile kuşunuzu beslemek için bariz bir seçim gibi görünüyor. Ama bilin bakalım, veteriner hekimler kuş tohumunun yağ bakımından çok yüksek olduğunu ve çoğu kuş için sağlıklı bir ana yemek olamayacağını söylüyor. Aslında bu besi kombinasyonunun çok fazlası sağlık sorunlarına ve uygunsuz davranışlara yol açabilir. Bunu minimumda tutmak en iyisidir.

Peletler

Peletlerin beslenme açısından eksiksiz olması amaçlanmıştır. Her lokma besin doludur ve kuşunuzun yalnızca en sevdiklerini seçip seçmesine izin vermez. Peletler ayrıca yemek tabağında çeşitlilik sağlamaya yardımcı olan çeşitli şekil, renk ve boyutlarda gelir.

Sebzeler

Kuşunuzun diyetinde taze sebzeler bulunmalıdır. Çoğu kuş koyu, yapraklı yeşillikleri, kabakları, brokolileri, kabakları, rendelenmiş havuçları, bezelyeleri, maydanozları, salatalıkları ve marulları sever. Onlar için zararlı olan avokado, soğan ve sarımsaktan kaçının.

Meyve ve Lif

Bu, kuşunuzun titremesini sağlayan lezzetli şeydir, ancak aşırıya kaçmayın – kuşunuzun beslenmesinin küçük bir yüzdesi meyve, tahıllar ve baklagillerden gelmelidir.

Favori meyveler arasında papaya, muz, kavun, mango, portakal, kivi ve elma bulunur. Servis ettiğiniz meyvelerin tohumlarını çıkarmaya çalışın.

Haftada bir kez kuşunuza sade, pişmiş kahverengi pirinç, pişmiş makarna, pişmiş fasulye, pişmiş arpa veya pişmiş yulaftan küçük bir porsiyon verin.

Kuşunuzun meyve, sebze veya diğer şekerlemeleri yemesi dört saatten fazla sürerse, artıkları kafesten çıkarın ve bir dahaki sefere daha az servis yapmayı deneyin.

Önerilen Pet Kuş Diyet Oranları

Kuş TipiPeletler (%)Taze yiyecekler (%)Tohumlar / fındık (%)
Kanarya15-252550-60
Kanarya kanatlı Muhabbet Kuşu / Arı Arısı602515
Sultan papağanı602515
Conure80-85Eki.150-5
Güvercin15-252550-60
Muhabbet Kuşu / Muhabbet Kuşu15-252550-60
Toplum Finch15-252550-60
Zebra fincanı15-252550-60

Kuşunuzun ne tür bir diyet uygulaması gerektiği ile ilgili sorularınız varsa, lütfen veterinerinize danışın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu