Lepistes Tankındaki Su Çok Sıcaksa Ne Yapılmalıdır?

Su çok ısınırsa lepistesleriniz nefes alamayabilir. Bu, fark ettiğiniz anda düzeltmek isteyeceğiniz bir durumdur. Bazen yaz sıcağı düşmanca olabilir ve evinizin içindeki sıcaklık çok sıcaksa, akvaryumunuzun rahatsız edici derecede sıcak olma ihtimali yüksektir.

Su 27 derecenin üzerine çıkmaya başladığında, harekete geçme zamanı. Evinizde kontrollü ısıtma ve soğutma varsa, klimayı açın ki içerisi serinlesin. Pencerelerinizden içeri sızan güneş hoş görünebilir, ancak aynı zamanda tankınızdaki suyu da ısıtır. Güneşi dışarıda tutmak için tüm pencereleri panjurla kapatmaya çalışın.

Işıklar aslında kendileri oldukça fazla ısı sağlarlar, bu nedenle akvaryum ışıklarını ve tankınızın bulunduğu odanın içindeki ışıkları geçici olarak kapatmak iyi bir fikirdir. Su soğuyana kadar her şeyi mümkün olduğunca karanlık tutmaya çalışın.

Böylece ısı tankta hapsolmaz, kapağı çıkarmak iyi bir fikirdir. Balıklarınızdan herhangi birinin zıplama eğilimi varsa dikkatli olmalısınız. Bir kediniz varsa, ayrı bir odada tutulmalarını sağlayın. Bu, suyun tekrar oksijen taşıyabilmesi için ısının bir kısmının serbest kalmasına yardımcı olacaktır.

Artık kapağı kapattığınıza göre, lepistesleriniz için suyu daha hızlı soğutmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Soğuk hava üfleyen bir fanınız var mı? Akvaryumunuzun tepesine bakacak şekilde ayarlayın ve ortamları soğutmak için açın. Doğru yüksekliği elde etmek için bir sandalyeye veya tabureye koymanız gerekebilir.  

Suyu soğutmak için yapabileceğiniz başka bir şey de suyun üzerine yüzen buz paketleri koymak ve soğumaya bırakmaktır. Balıkları çok soğuk yaparak şok etmek istemezsiniz, bu nedenle doğrudan suya buz küpleri eklemeyin. Sadece yüzen buz paketlerini seçin.

Lepistesin Suyunu Soğutmak Tehlikeli mi?

Bir lepistesin suyunun sıcaklığını değiştirirken, bunu yavaş yapmak önemlidir. Hızlı sıcaklık değişimleri aslında balıklara yarardan çok zarar verebilir. Her şeyi olabildiğince güvenli tutmak için, suyun sıcaklığını her 8 veya 10 saatte bir sadece 2 derece F (1C) değiştirmelisiniz. 

Bu nedenle, özellikle sıcaklıklar değişmeye başladığında, akvaryumunuzdaki sıcaklığı izlemek çok önemlidir. Bir sıcak hava dalgasına hazırlıklı değilseniz, lepistesleriniz acı çekebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu