Lepistesler Dövüşürmü?

Balıkları bir akvaryumda barındırmak hassas bir dengeleme eylemidir. Tankın koşullarını olabildiğince mükemmele yakın tutmazsanız, sakinler agresif davranmaya başlayabilir. Lepistesler kavga eder mi diye merak ediyor olabilirsiniz. Peki öğrenmek için okumaya devam edin!

Ayrıca lepisteslerin birbirlerine zorbalık yapmasını nasıl engelleyeceğinizi de öğreneceksiniz!

Lepistesler Dövüşür mü?

Lepistesler yaygın inanışın aksine savaşırlar. Bununla birlikte, onlar kavga ederken, genellikle kavga etmenin ve zorbalığın arkasında bir neden vardır ve bunu durdurmanın birçok yolu vardır!

Yani lepisteslerinizin kavga ettiğini düşünüyorsanız ama emin değilseniz, delirmiyorsunuz demektir! Olmuş olma ihtimalleri. Ve eğer savaşmayı bırakmak istiyorsan, önce bunun neden olduğunu anlamalısın.

Lepistesler Neden Birbirleriyle Kavga Edip Zorbalık Yapar?

Lepisteslerin birbirleriyle kavga etmelerinin ve birbirlerine zorbalık yapmalarının birçok nedeni vardır ve kesin nedeni veya nedenleri saptayarak kavga ve zorbalığın olmasını durdurabilirsiniz.

İşte en yaygın nedenler.

Yeni Balık Tanka Girdiğinde

Tanka yeni bir lepistes eklediğinizde veya bazı durumlarda yeni bir balık eklediğinizde kavga olabilir. Tanktaki lepistesler, tanktaki diğer balıklara üstünlük sağlamak için savaşmaya başlayacak.

Ve eğer yeni eklenen balık ürkek ise, o zaman kendileri de zorbalığa uğrayabilirler.

Bununla birlikte, daha nadir olmakla birlikte, tanka eklenen yeni bir lepistes de tanktaki diğer balıklar üzerinde hakimiyetlerini sağlamak için savaşmaya ve zorbalık yapmaya başlayabilir.

Rekabet

Kavga ve zorbalığın ortaya çıkmasının en yaygın nedenlerinden biri rekabettir. Erkekler, dişilerle çiftleşme hakkı için sürekli rekabet halindedir. Ve bunu, güzel renklerini erkekler için gözdağı ve dişiler için tavus kuşu olarak göstererek yaparlar.

Ancak bazı lepistesler, tanktaki diğer lepisteslerle savaşarak ve onlara tanktaki gerçek baskın erkek olduklarını göstererek onları korkutacaktır.

Yetersiz Dişi

Kavga ve zorbalığın ortaya çıkmasının bir başka nedeni de tankta yeterince dişi olmamasıdır. Çok fazla erkek varsa, hepsi tankta ne kadar küçük dişiler olduğu için savaşmaya başlayacaklar.

Her Zaman Yiyecek Bolluğu Vardır

Lepisteslerinize bakıyorsanız, her zaman bol miktarda yiyeceğe sahip olacaklardır. Doğada, durum böyle değil. Aslında, onları sağlıklı tutmak için yiyecek bulma eylemi bile zamanlarının çoğunu alır.

Lepisteslerinizin sürekli bir besin kaynağı olduğundan, onu aramak için çok zaman harcamak zorunda kalmazlar. Ve bu meşguliyet olmadan, yapılacak diğer tek şey, eşler için rekabet etmektir.

Ancak bu, onları çok fazla beslemeyi bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Lepisteslerinizi beslemek onları sağlıklı ve güçlü tutacaktır. Ve aniden yiyecek kaynaklarını keserseniz, kıtlığı fark ettiklerinde saldırganlık da artacaktır.

Dişi Lepistesler Kavga Eder mi?

O kadar yaygın olmasa da dişi lepistesler de fırsat buldukça kavga ederler. Ancak, genellikle erkeklerin kavga ettiği zamanki kadar kötü değildir ve normalde kavga etmekten çok tacizdir.

Dişi Lepistesler Neden Kavga Eder?

Kadın saldırganlığının arkasında genellikle erkek saldırganlığından farklı güdüler vardır. Ve aslında, çoğu zaman bu tür saldırganlığın nedeni erkeklerdir.

Tankta Erkekler Var

Tankta erkekler olduğunda dişilerin savaşma olasılığı daha yüksektir, ancak bu düşündüğünüz nedenden dolayı değil. Dişi lepistesler sosyaldir ve okulun her bir üyesiyle bağ kurmak ve bir hiyerarşi kurmak için zaman harcarlar.

Bununla birlikte, erkekler tanktayken, genellikle dişi lepistesleri taciz ederler, bu da onların her bir balıkla ihtiyaç duydukları kadar zaman geçirememeleri ile sonuçlanır.

Bu olduğunda, onlar da bağ kurmazlar ve genellikle birbirlerine karşı saldırganlaşır ve kavga ederler.

Tankta bir erkek varken saldırgan davranmalarının bir başka nedeni de yanlış yerleştirilmiş saldırganlıktır. Erkeklerin onları taciz etme şeklinden o kadar sinirleniyorlar ki, sonunda tanktaki diğer dişilerden çıkarıyorlar.

Bir Kadın Hamile Olduğunda

Dişi lepisteslerin kavgaya veya zorbalığa uğramasının bir başka nedeni de içlerinden birinin hamile olmasıdır. Bir dişi hamileyken, özellikle beslenme zamanı söz konusu olduğunda, daha agresif hale gelebilir.

Bu durumda, ihtiyacı olan yiyeceği almak için tanktaki diğer balıklarla savaşabilir.

Bazen tanktaki baskın dişi, hamile kalan diğer dişilere de saldırır.

Lepisteslerinizin Kavga Ettiğini Nasıl Anlayabilirsiniz?

Lepisteslerinizin kavga edip etmediğini veya bunun doğal çiftleşme modellerinin bir parçası olup olmadığını bilmek zor olabilir. Ancak, özellikle her zaman tankı izlemediğinizde, savaşıp savaşmadıklarını anlamanın bazı yolları burada.

Hasarlı/Yıpranmış Yüzgeçler

Zorbalığın yaygın bir işareti, yıpranmış yüzgeçler veya bir şekilde zarar görmüş yüzgeçlerdir. Bunun nedeni lepisteslerin ve diğer balıkların düşmanlarının yüzgeçlerini kıstırma eğiliminde olmalarıdır.

Ancak, dikkatli olun, zorbalık veya kavgadan kaynaklanabileceği gibi, yüzgeç çürümesi gibi hastalıklardan da kaynaklanabilir .

Balık Saklanacak

Normalde bir balık zorbalığa uğradığında, tanktaki diğer balıklardan izole ve saklanarak daha fazla zaman harcarlar. Bu nedenle, tankınızın içine bakarsanız, lepisteslerin savaştığını veya saklanmak için çok daha fazla zaman harcadıklarını fark edebilirsiniz.

Normalde bitkilerde veya süs eşyalarında bulunur, ancak saklandıkları tankın herhangi bir parçası olabilir.

Bir Balık Öldü

Tankınızda ölü bir balık fark ederseniz, yanlış bir şey olmadığından emin olmak için tüm su parametrelerini kontrol etmelisiniz.

Ancak, su parametrelerinin tamamı temizse ve bir balık öldüyse, buna zorbalık neden olmuş olabilir. Ölü balıkları incelerken, yüzgeçlerinde ve kuyruğunda, genellikle zorbalığın açık bir işareti olan herhangi bir hasar olup olmadığına bakın.

Kovalamak

Lepistes kovalamanın bazı seviyeleri normal olsa da (özellikle bir erkek bir dişiyi kovaladığında), sürekli kovalama kesinlikle değildir.

Bir erkek sürekli diğer erkekleri kovalıyorsa veya bir dişi sürekli tacize uğruyorsa, bu çiftleşme davranışından çok zorbalık ve kavga olabilir.

Lepistesler Neden Zorbalık Yapar?

Kendi aralarında kavga eden lepisteslerin yanı sıra, ara sıra tankınızdaki diğer balıklara da zorbalık yapan tuhaf lepistesler olabilir.

İşte bir lepistesin diğer balıklara zorbalık yapmasının birkaç nedeni.

Uzun Akan Kuyruklar ve Yüzgeçler

Bazı balıklar, uzun akan kuyrukları ve uzun yüzgeçleri olan diğer balıkların peşinden gitmeyi sever. Yıpranıp mahvoluncaya kadar onları sürekli ısıracak ve taciz edecekler. Bunu, içlerinde saldırgan bir çizgileri olduğu için veya diğer balıkları bir rakip veya tehdit olarak gördükleri için yapabilirler.

Durum ne olursa olsun, uzun kuyruklar ve yüzgeçler genellikle lepisteslerin zorbalığının büyük bir nedenidir.

Hasta bir balık

Ayrıca, okullarından biri hasta olduğunda lepisteslerin zorba olmaya başladığını fark edebilirsiniz. Ortalarında hasta bir balık olduğunda, diğer lepistesler için bir tehdit oluştururlar. Böylece, onları diğerlerinden uzaklaştırmak ve kendi başlarına tutmak için onları taciz etmeye ve taciz etmeye başlayacaklar.

Küçük Bir Gruptalar

Diğer bir sebep de lepisteslerinizin küçük bir grup içinde olmasıdır. 3-4 kişilik gruplar halinde olduklarında, bir lepistes, onlara zorbalık ederek veya onlarla kavga ederek diğerleri üzerinde üstünlük kurmaya çalışabilir.

Birkaç lepistes yerine çok sayıda lepistes barındırmanın iyi bir fikir olmasının ana nedeni budur.

Lepisteslerin Zorbalık ve Dövüşmesi Nasıl Durdurulur

Lepisteslerin zorbalık yapmasını ve birbirleriyle kavga etmesini engellemenin ve zorbalığa uğrayan lepistesleri korumanın birçok yolu vardır. Bunu yapmanız çok önemlidir, aksi takdirde tankınızda ölü bir lepistes olabilir.

İşte lepistes zorbalığını ve kavgasını durdurmanın farklı yolları!

Daha Büyük Gruplar Tutun

Yapabileceğiniz bir şey lepistesleri daha büyük gruplar halinde tutmaktır. Lepistesleri büyük gruplar halinde tuttuğunuzda, saldırganlık daha eşit bir şekilde yayılacaktır, böylece hiçbir balık zorbalığa uğramaz veya zorba olmaz.

Onları büyük gruplar halinde tutuyorsanız, tankın da onlar için yeterince büyük olduğundan emin olun.

Erkeklerden Daha Fazla Dişi Tutun

Tankta erkeklere kıyasla ne kadar çok dişi varsa, saldırganlığın ortaya çıkma olasılığı o kadar az olur. Erkekler herhangi bir dişiyi bu kadar rahatsız etmeyecek ve aynı zamanda dikkat çekmek için çok fazla rekabet etmelerine gerek kalmayacak.

Erkek ve dişileri bir arada tutarken her 3 dişi için 1 erkek oranını korumalısınız. Bu şekilde, bir tank dolusu bebeklerle sonuçlanmadan çatışma miktarını sınırlayacaksınız.

Bol Gizleme Alanı Sağlayın

Ayrıca bol miktarda saklanma alanı ve görüş alanlarında da boşluklar sağlamalısınız. Bunu yapmak için tankınızı bitki ve süs eşyaları ile doldurun. Driftwood ve insan yapımı mağaralar, anubias, java eğrelti otu, su mercimeği ve betta soğanları gibi bitkilerin yanı sıra harika seçeneklerdir.

Bu şekilde, zorbalığa veya tacize uğrayan lepistesin yüzerek uzaklaşması ve güvende kalması daha kolay olacaktır.

Onları Yeterince Besleyin

Lepisteslerinizi yeterince beslediğinizden emin olun. Bol miktarda yiyecek almaya alışkındırlar ve eğer almazlarsa, kıtlıktan dolayı agresif davranmaya başlayabilirler.

Lepisteslerinizi günde birkaç kez birkaç dakika beslemelisiniz. Onlara yiyebilecekleri kadar yiyecek vermek. Bundan sonra, yemedikleri yiyecekleri çıkarın.

Suyu Test Et

Tankınızdaki su koşulları kötüyse, lepistesleriniz strese girecek ve bu da daha agresif hareket etmelerine neden olabilir. Hepsinin kontrol altında olduğundan emin olmak için tankın pH, amonyak ve sıcaklığına özellikle dikkat edin. Onlarla ilgili yanlış bir şeyler olması en muhtemel olanlardır.

Tank Boyutunu Arttırın

Ayrıca tankın, içinde tuttuğunuz lepistes sayısı için doğru boyutta olduğundan emin olmalısınız. Yeterince büyük değilse, kendi alanları veya dinlenecek yerleri olmadığı için daha agresif hale gelecekler.

Her lepistesin yaklaşık 2,5 galon suya ihtiyacı vardır ve lepisteslerin 10 galonun altındaki tanklarda tutulması önerilmez. Bu nedenle, tankınız çok küçükse, daha büyük bir tanka yatırım yapmayı düşünmelisiniz.

Sabit Saldırganları Kaldır

Tankınızda sürekli agresif davranan bir lepistes varsa, onları tanktan çıkarmalı ve başka bir tanka yerleştirmelisiniz. Bunu yapamıyorsanız, onları evcil hayvan dükkanına geri vermeyi veya onlardan başka bir ev bulmayı düşünmelisiniz. Bazı balıklar doğal olarak agresiftir ve bunu durdurmak için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.

Bazen saldırganı tanka geri eklemeden önce sadece birkaç gün çıkarmanız gerekir ve daha iyi davranmaya başlarlar.

Çiftleşmediklerinden Emin Olun

Bazen çiftleşme davranışı zorbalıkla karıştırılabilir. Herhangi bir şey yapmadan önce lepisteslerinizin sadece çiftleşmeye çalışmakla kalmayıp gerçekten kavga ettiğinden veya zorbalık yaptığından emin olun.

Zorbalığa Uğramış Lepisteslerle Ne Yapmalısınız?

Zorbalığa uğrayan lepistesiniz yaralanma veya hastalık belirtileri göstermeye başladıysa, onları kendi başlarına başka bir tanka taşımalısınız. Bu şekilde sağlıklarını izleyebilir ve gerekirse iyileşmelerine de yardımcı olabilirsiniz.

Bunun dışında, daha önce belirtildiği gibi diğer tek seçenek saldırganı kaldırmaktır. Kurbanı çıkarırsanız, saldırganın onun yerine zorbalık yapmaya başlamak için başka bir balık bulması muhtemeldir.

Özet

Onlar için doğru koşullar sağlanmadığında lepisteslerin kavga etmesi ve birbirleriyle zorbalık yapması yaygındır. Ancak bununla birlikte, neyse ki, bunun olmasını engellemenin birçok yolu var!

Lepistesler harika balıklardır ve bakmak için zaman ayırmaya değer, bu yüzden bu makalenin sizi ertelemesine izin vermeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu