Lepistesler İçin İdeal pH Seviyesi Nedir?

Canlı doğası ve renkli yüzgeçleri, lepistesleri popüler bir tatlı su balığı seçimi yapar. Ancak, küçük vücutlarına rağmen, çok fazla bakım gerektirirler. Onlara önemli bir yaşam alanı sağlamak için doğal yaşam alanlarını taklit etmeniz gerekecektir. Tankta uygun bir lepistes pH seviyesini korumanın işe yarayacağı yer burasıdır.  

Suları gerekli pH seviyelerine ne kadar yakınsa, lepistesin gelişmesi o kadar kolay olur. Lepisteslerle ilgilenirken uygun pH seviyelerini korumak hakkında bilmeniz gereken her şey burada.  

Lepistesler İçin İdeal pH Seviyesi Nedir? 

Lepistesler, su sertliği yaklaşık 8 ila 12 dGH olan doğal ortamlarının tam bir kopyasını tercih ederler. Optimum lepistes pH seviyesi 6,8 – 7,8 arasında olmalıdır. Ancak, su sertliği ve pH seviyelerinin birbirine bağlı olduğunu unutmayın; sertlik ne kadar yüksek olursa, seviyeler o kadar büyük olur.  

Neden Tankta Uygun Lepistes pH Seviyesini Korumam Gerekiyor? 

Lepistesler, herhangi bir çevresel değişikliğe hızla uyum sağlar. Ancak, gerçekten rahat olmaları için kendilerini evlerinde hissetmeleri gerekir. Bununla birlikte, geniş pH seviyeleri ile başa çıkabildikleri kadar, onların da sınırları vardır.  

Sonunda, sabit pH dalgalanmaları ve rahatsız edici yaşam alanı, lepistesler için sağlıksız bir ortam yaratacak ve bu da temel vücut işlevleri üzerinde ciddi bir etkiye sahip olacaktır. İşte tam da bu noktada ideal lepistes pH seviyesi devreye girer. 

pH Düzeylerini Nasıl Test Edebilirim? 

Akvaryumunuzun gerekli lepistes pH seviyesine sahip olduğundan emin olmak için suyu test etmek çok önemlidir. Bunun için hemen hemen her evcil hayvan mağazasında veya Amazon’da satın alınabilecek bir pH test kitine ihtiyacınız olacak . Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı seçenek var, ancak ne seçerseniz seçin, yine de yeterli okumalar alacaksınız.  

En popüler seçenek, suya batırıldığında pH seviyelerindeki herhangi bir değişikliği algılamak için kullanılan şeritlerdir.  

pH Düzeylerini Ne Zaman Test Etmeliyim? 

Seviyeleri olabildiğince sık veya en az iki haftada bir test edin. Vaktiniz varsa daha sık yapın. Ayrıca, suda meydana gelen tüm dalgalanmaları takip etmek için ilerlemeyi kaydetmeye çalışın.  

Test ettiğiniz zamana bağlı olarak, kit farklı sonuçlar verecektir. Bu nedenle, daha doğru okumalar elde etmek için öğleden sonra suyu inceleyin.  

İpucu:  Akvaryumu ek bitkiler veya nesnelerle süslemeyi planlıyorsanız, suyun hala lepistesler için uygun olduğundan emin olmak için bunları ekledikten sonra tanktaki pH seviyesini kontrol edin.  

pH Seviyesi Çok Yüksek Olursa Ne Olur? 

Lepistesler yüksek pH seviyelerine aldırmaz. Ancak seviyeler aşırı derecede aşılırsa, su kimyasını etkilemeye başlayacaklardır. Yüksek pH seviyeleri, elverişsiz bir alkali ortam yaratır. Lepistesler alkaliliğe ne kadar uzun süre maruz kalırsa, o kadar fazla sağlık sorunu geliştireceklerdir. 

Sonunda, su mukus veya koruyucu deri tabakasını bozacak ve onları potansiyel enfeksiyon ve bakterilere maruz bırakacaktır. Zamanla, bakteriler sisteme nüfuz edecek ve hayatta kalma olasılıklarını azaltabilecek bir hastalığa dönüşecektir.  

pH Düzeylerinin Ani Yükselmesine Neden Olan Ne Olabilir? 

İki faktör seviyelerin yükselmesine neden olabilir, birincisi kimyasallar ve ikincisi gaz değişimi. Kirletici olarak da adlandırılan kimyasallar zamanla birikir. Gaz değişimi ise akvaryumu açtığımızda gerçekleşir ve havadaki oksijen tanka girerken karbondioksit (CO2) havaya çıkar. CO2 dağıldıkça pH seviyeleri yükselir.  

pH Seviyesi Çok Düşük Olursa Ne Olur? 

Bir lepistes çok düşük pH seviyelerinden ölmez, ancak ömürlerini kısaltabilir. Basitçe söylemek gerekirse, bu tür kötü suyla başa çıkabilir; ancak, uzun ve mutlu bir yaşam sürmez. Lepistes pH seviyesi ne kadar düşerse, su o kadar asidik hale gelir ve sonunda toksik hale gelir.  

Toksisite sudaki kimyasal dengeyi değiştirir ve küçük bedenlerini bakterilere ve diğer istilacı enfeksiyonlara maruz bırakır.  

pH Düzeylerinin Düşmesine Neden Olan Ne Olabilir? 

Depoya yeterince dikkat etmediğinizde (temizlemediğinizde, suyu değiştirmediğinizde veya silmediğinizde), amonyak birikecektir. Akvaryum ne kadar uzun süre kirli kalırsa, amonyak o kadar fazla yayılır ve pH seviyelerini büyük ölçüde düşürür.  

Başka bir faktör, tanka eklemeye çalıştığınız yeni su olabilir. Sadece dökerseniz, pH seviyesinin düşme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.  

Tanktaki pH Seviyesi Nasıl Düşürülür? 

Çok sayıda pH seviyesi dengeleme hilesi mevcuttur. Lepisteslerin hayatlarını dolu dolu yaşayabilmeleri için nispeten normal pH seviyelerine ve rahat bir ortama ihtiyacınız vardır. İşin ilginç yanı, ideal lepistes pH seviyesini elde etmek için kimyasallara güvenmek zorunda değilsiniz. Tek yapmanız gereken, işe yaraması için bu taktiklerden herhangi birini denemek. 

Tankı Catappa Yaprakları ile Süsleyin 

pH seviyesi çok yüksekse, bazı katappa yaprakları tercih edin  . Bu bitkiler, suya battıklarında doğal olarak tanenleri suya bırakırlar. Suyu sarı renkle lekeleseler de lepistes pH seviyesini düşürürler ve rahat bir yaşam alanı sağlarlar. Ancak en önemlisi, mantar önleyici ve bakteri önleyici özelliklere sahiptirler.  

Biraz Driftwood hazırlayın 

Lepistesleri toksinlere veya zararlı bileşiklere maruz bırakmaktan kaçınmak için pH seviyelerini düşürmek için doğal bir nesne seçmelisiniz. Driftwood’un kullanışlı olabileceği yer burasıdır. Catappa yapraklarına benzer özelliklere sahiptir ve kısa vadede etkilidir.  

Ancak, tanka eklemeden önce ıslatmayı unutmayın.  

Tanka Yüzeyi veya Kayaları Dahil Edin 

Rahat bir yaşam alanı sağlamak için doğal bir yaşam alanını kopyalamanız gerekir; kayalar bu habitatın bir parçasıdır. Bu nedenle, lepistes pH seviyesini dengelemek için sivri kenarları olmayan bir grup düz yüzeyli kaya eklediğinizden emin olun. Yaratıcı olmak için bolca alan var.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu