Lepisteslerin Büyümesi Ne Kadar Sürer?

Balık tutma konusunda yeniyseniz veya sürekli genişleyen kişisel akvaryumunuza Lepistesler eklemekle ilgileniyorsanız, gelişmelerine yardımcı olmak için bu renkli balıklar hakkında bilinmesi gereken her şeyi bilmek önemlidir. Lepistesler, basit ihtiyaçları olduğu ve bakımı kolay oldukları için iyi bir başlangıç ​​balığı olabilir. 

Lepisteslerin büyümesi ne kadar sürer?’ diye merak ediyor olabilirsiniz, peki, bu makale sizi Lepisteslerin büyüme aşamalarından geçirecek. Bilmeniz gereken her şeyi, büyümelerine nasıl yardımcı olabileceğinizi, büyümelerini durdurmalarına neden olabilecek faktörleri ve tüm yaşam döngülerini yaşamalarını nasıl sağlayacaklarını açıklıyor. 

Lepisteslerin Yavrudan Yetişkinlere Büyümesi Ne Kadar Sürer? 

Lepistesler 2-5 yıl arasında herhangi bir yerde yaşayabilir. Bu tamamen onların genetiğine ve yetiştirildikleri çevreye bağlıdır. Bir lepistesin yavrudan çıkması için, 4-6 cm arasında büyüyecekleri yetişkin aşamasına ulaşmaları yaklaşık 6 ay sürer. Ancak lepistesler iki aylıktan 1.5 – 2 yaşına kadar üreyebilirler. Lepisteslerinizi yetiştirmek istemiyorsanız, bunu hatırlamanız önemlidir! 

Lepistes Yavrularının Büyüme Aşamaları Nelerdir? 

Lepisteslerinizin büyümesi söz konusu olduğunda bir dizi farklı aşama vardır ve her aşamayı bilmek onlara nasıl bakmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Kızartma Aşaması: 

Lepistesler doğduklarında sadece yaklaşık 0,6 mm uzunluğundadırlar! Kendi istekleriyle yüzebilirler ve içgüdüleri devreye girerek tanktaki en iyi saklanma noktasını bulmaya çalışırlar.

Bu, avcılardan saklanmanın doğal içgüdüsüne bağlıdır. Eğer yetişkin lepistes ve yavru lepistes karışımınız varsa, onları ayırmanız faydalı olacaktır, ki bunu bu makalenin ilerleyen bölümlerinde açıklamaya devam edeceğiz! Genel olarak, Fry aşaması yaklaşık bir ay sürecek. 

Gençlik Aşaması: 

Sadece bir ay sonra, lepistesler gençlik evresi dediğimiz evreye girerler. Bu aşama büyüme için çok önemlidir, bu nedenle onlara yardımcı olacak doğru bilgilere sahip olduğunuzdan emin olmanız önemlidir. Dişi Lepistesler, her ikisi de ortalama 1,2-2 cm ile erkek Lepisteslerden daha büyük büyür.

Erkek ve dişiler arasındaki diğer bir fark da dişinin kuyruklarının erkeklerden daha büyük olmasıdır! Aynı zamanda gençlik aşamasında, Lepistes renklerinin görülmeye başladığını göreceksiniz! Büyümeleri için en önemli şey bu olduğundan, bu aşamada mümkün olan en iyi gıda ve bakımı sağladığınızdan emin olun. 

Genç Aşama: 

Üçüncü aşamada veya iki aylıkken ‘Genç aşamada’, Lepistesler artık cinsel olarak olgunlaşmıştır. Daha önce de belirtildiği gibi, Lepisteslerinizi yetiştirmek istemiyorsanız, şimdi erkek ve dişileri ayırmanın tam zamanı. 

Ayrıca bu aşamada, lepistesleri yağlı yiyeceklerle beslemeyi bırakmalısınız, çünkü bu onların sağlıklarının bozulmasına neden olur. Lepistesleriniz için doğru yemek seçimleri ile renklerini güzelleştirecek! 

Yetişkin Aşaması: 

Lepisteslerin büyümesi ne kadar sürer? Lepistes büyümesinin son ve son aşamasına 6 aylıkken ulaşılır. 4-6 cm arasında tam boylarına kadar büyürler, bazen erkeklerin dişilerden daha uzun yüzgeçleri ve kuyrukları vardır.

1.5 ila 2 yıl arasında olana kadar kısır olmazlar, bu yüzden tekrar açıklığa kavuşturmak için, üremelerini istemiyorsanız ayrılmaları gerekir! Bu aşamada, Lepisteslere sahip olduğunuz süre boyunca devam etmeniz gereken, protein oranı yüksek iyi bir diyete ihtiyaçları olacak! 

Bir Lepistesin Düzgün Büyümesini Ne Durdurabilir? 

Artık ‘Lepisteslerin büyümesi ne kadar sürer?’ sorusunu araştırırken farklı büyüme aşamalarını biliyoruz. Düzgün büyümelerini engelleyebilecek faktörleri anlamak önemlidir. Lepisteslere sahip olurken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar. 

Tank Boyutu

Lepistesler için tankın boyutu, ne kadar uzun ve ne kadar büyüdüklerinde çok önemlidir. Şaşırtıcı bir şekilde, büyük bir tank, Lepistesler için küçük bir tankın yapabileceği kadar çok soruna neden olabilir.  

İlk olarak, küçük bir tankla ilgili problemler kendiliğinden açıklayıcıdır, Lepisteslerin yeterli yeri yoktur ve bu, kaç tane tankınız olduğuna bağlıdır. Yalnızca bir çiftiniz varsa, büyük bir tanka ihtiyacınız yoktur, ancak daha fazla Lepistes olması, ilk bakışta ne kadar küçük görünürse görünsün daha fazla alana ihtiyacınız olacağı anlamına gelir! 

Öte yandan, büyük bir tanka sahip olmak, Lepisteslerin yiyecek bulmak için daha fazla enerji harcaması sorununu ortaya çıkarır. Büyük bir tankın etrafında manevra yapmaya çalışarak kaybettikleri enerji, aslında hayatlarının ilk üç evresinde büyümek için kullanılmalıdır.  

Yetiştiriciler ayrıca lepistesleri yaşamın ilk ayında tutmak için üreme kutuları kullanabilirler, ancak bu sıkışık alan büyümeleri için de zararlıdır. Damızlık kutuları kullanmamanız tavsiye edilir! Özellikle de Lepisteslerinizin büyümesini ve tam potansiyellerini yaşamasını istiyorsanız. 

Su Hacmi 

Bu sorun, büyük bir tankın sorunlarıyla el ele gider. Büyük su hacmi, yavruların küçük bir tankta daha kolay bulunabilecek yiyecekleri bulmak için daha uzun mesafeler boyunca yüzmeleri gerektiği anlamına gelir. Yine, çok az su hacmi ve az miktarda alanda çok fazla Fry’ınız var, bunu bir stüdyo dairede bir sürü yenidoğanın olması gibi düşünün, büyümeleri için yeterli alan yok! 

Yetişkin Lepistesler

Lepistes yavrularını yetiştirirken yetişkin balıklar da endişe kaynağı olabilir! Diğer birçok balık gibi, Lepistesler de yavrularını yemeye karşı değiller! İçinde farklı balıkların bulunduğu bir tankınız varsa, bu daha da kötü olabilir.

Lepisteslerin doğduklarında doğal içgüdüleri nedeniyle otomatik olarak saklanma noktaları aradıklarını biliyoruz. Herhangi bir hamile balık içeren bir topluluk tankınız varsa, bu durum özellikle Lepistes Kızartması için endişe verici olacaktır, çünkü yenmeleri daha olasıdır! 

Koşullar

Daha önce açıklandığı gibi, tank boyutu Lepisteslerinizi ve Fry’ın büyüme şeklini etkileyebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da tankın bakımıdır. Suyun sık sık değiştirilmesi gerekir, aksi takdirde parazitleri çeker.

Sıcaklık ve filtreleme sistemleri de önemlidir. Lepistesler, az bakım gerektiren bir balık türü olarak bilinmesine rağmen, ilgili ekstra masrafları düşünmek önemlidir. Bunları hesaba katmamak, Guppy Frys’ın büyümesi ve hatta bir bütün olarak yaşamları için sorunlara yol açacaktır.  

Beslenme

Her şeyde olduğu gibi, Fry’ınıza verdiğiniz yiyecek türleri önemlidir. Kendimizde olduğu gibi, Lepistesler büyümeyi teşvik edecek çeşitli bir diyetle beslenmezse, daha sonra bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bir Guppy’nin beslenmesi gereken miktar da önemlidir.

Lepisteslerinizi çok az besleyin ve açlık moduna girerler ve yetersiz beslenirler, ancak çok fazla yemek de önemli sorunlara neden olabilir. Buna tankta yüksek amonyak seviyelerine, düşük pH seviyelerine, küflenmeye ve hatta filtrelerin tıkanmasına yol açan çürük gıda birikmesi de dahildir. 

Lepisteslerin Büyümesine Nasıl Yardım Edilir? 

Neyse ki, lepisteslerinizin büyümesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey var! İşte onlara gelişmek için en iyi şansı vermek için yapabilecekleriniz!

Tank

Lepisteslerin büyümesinin ne kadar sürdüğünü düşünürken tank boyutu son derece önemlidir ve temel ihtiyaçlarından biri olarak kabul edilmelidir. İlk olarak, kaç tane tutmak istediğinizi değerlendirmeniz gerekir. Kendi akvaryumlarında mı olacaklar yoksa diğer balıklarla ortak bir tank mı olacak?  

Cevap ortak bir tanktaysa, diğer balıklarınız gibi bazı Lepistesleri kaybedebileceğinizi ve onları yiyebileceğinizi bilmelisiniz. Ancak, ayrı bir tanka sahip olmayı veya sadece Lepisteslerden oluşan ilk tankınızı seçerseniz, iki ay sonra üremeye başlayacaklarını unutmayın!

Bu sizi erkek lepistesleri dişilerden ayırmaya teşvik edebilir, yoksa beklediğinizden çok daha fazlasına sahip olursunuz… eğer önce onları yemezlerse!  

Yine, hangisini seçerseniz seçin, çok büyük bir tankın Guppy Fry’ın yiyecek aramak için çok fazla enerji atmasına neden olabileceğini, ancak küçük bir tankın onlara büyümek için yeterli alan sağlamayabileceğini unutmayın. Guppy’nin inç başına 1 galon su oranına bağlı kalmak en iyisi olacaktır, bu nedenle bu denklem tank büyüklüğünü belirleyecektir.

Su ürünleri perakendecileri de size iyi bir tank boyutu konusunda tavsiyede bulunabileceklerdir, ancak onları bir üreme kutusunda tutmak için tavsiye almamanız çok önemlidir!

Besleme

Lepistesleri beslemek, büyümek için her canlı gibi gerçekten önemlidir. Guppy Fry’ı beslerken günde 5-8 kez beslemek akıllıca olacaktır. Daha sık olmamakla birlikte, artan besleme daha iyi büyümeyi teşvik edecektir.  

Yetişkin evresine ve tam büyüme potansiyellerine ulaştıklarında, günde 1-3 kez beslenmeleri önerilir. Yiyeceklerin tankta da kirlenmemesini sağlamak için her seferinde yalnızca küçük bir miktar beslediğinizden emin olun.

Bundan miktarı ölçebilmelisiniz. Ancak, Lepisteslerinizi ne kadar besleyeceğinizi öğrenmenin iyi bir yolu, 2 dakika içinde kaç tane pul yediklerini saymaktır. Geriye kalan hiçbir şey çoğunlukla onlar tarafından yenmez ve çevre için sorunlara neden olmak istemezsiniz. 

beslemek istediğiniz yiyecek türleri, salamura karidesleri, mikro solucanlar, su piresi veya sirke yılanlarıdır. Lepistes gevreği satın alırsanız, Kızartma için yeterince küçük olmaları için yüksek kaliteli ezilmiş gevrekler olduklarından emin olun. 

Yetişkin aşamasına ilerlerken, onları dondurularak kurutulmuş balık yemi, marul, salatalık ve bezelye gibi sebzeler ve yine yüksek kaliteli balık pulları ile besleyin.  

Bakım

Lepisteslerin büyümesinin ne kadar sürdüğünü anlamak için tankınızın bakımı esastır. Lepisteslerinizin sağlıklı kalmasını sağlamak için düzenli tank kontrolleri ve haftalık su değişimleri yapmak çok önemlidir.  

Herhangi bir hastalık veya parazit hasat etmek istemediğiniz için, filtreleme sisteminin bakımını sağlamanın yanı sıra çakıl vakumlama bir zorunluluktur. Lepistesleriniz için sağlıklı yaşam koşullarını teşvik etmek için bir su düzenleyici kullanmanız önerilir. Su hazırlayıcı ayrıca mevcut klor veya kloramini de giderecektir. 

Bu ipuçları, Lepisteslerinizin başına talihsiz bir şey gelmediğinden emin olmanıza yardımcı olabilir. Tankınızın veya Lepisteslerin etkilendiğini fark ederseniz, minimum hasar için mümkün olan en kısa sürede müdahale etmek en iyisidir. 

Koşullar

Guppy Fry doğduğunda, avcılardan saklanmak için doğal bir içgüdü olarak saklanma noktaları ararlar. Bu, akvaryumunuzun Lepistes otu gibi canlı bitkiler içermesi gerektiği anlamına gelir. Karışık bir akvaryum kullanmayı seçerseniz, bu aynı zamanda diğer balıklardan da koruma sağlayacaktır, ancak bunu garanti edemez.  

Lepistesler, büyümeyi en üst düzeye çıkarmak ve geçimlerini sürdürmek için bol miktarda ışığa ihtiyaç duyarlar. Bunu desteklemek için yapay lambalar kullanın; lambalar günde en fazla 16 saat ve en az 12 saat açık tutulmalıdır. Bu, tamamen büyüdüklerinde bile devam etmelidir!

Lepisteslerinizin tanklarında büyümesine yardımcı olmanın bir başka yolu da günlük su kontrolü yapmaktır. Haftalık su değişiminin yanı sıra günlük izleme, haftalık değişiminizle izlemeniz, ortaya çıkabilecek sorunları daha hızlı çözebilmeniz anlamına gelir. Ayrıca su sıcaklığının 24-26 santigrat derece arasında olması gerektiğini unutmamalı ve pH seviyesinin 6,8-7,8 arasında olmasına dikkat etmelisiniz. 

Özet:

Sonuç olarak, artık yetişkinlik aşamasına geçmenin yaklaşık 6 ay sürdüğünü biliyoruz. Ancak lepisteslerin boyutu, rengi ve sağlığı ne kadar iyi tutulduklarına bağlıdır.

Her canlıda olduğu gibi, yiyecek, barınma, temizlik ve alan gibi temel ihtiyaçları göz önünde bulundurmamız gerekir. Lepistes Fry’ın günde 5-8 kez, daha sonra tamamen büyüdüğünde günde 1-3 kez beslenmesi önemlidir. Tank ve su temizliğini her zaman izlediğinizden ve sıcaklıkların pH seviyesiyle birlikte doğru olduğundan emin olun.

Ayrıca, Guppy Fry’ın büyümek, hareket etmek ve gerekirse saklanmak için yeterli alana sahip olduğundan emin olmamız gerekir, bu nedenle tank boyutu ve su hacmi önemlidir! Umarım bu, ‘Lepisteslerin büyümesi ne kadar sürer?’ ile ilgili çoğu soruyu yanıtlamalıdır.

Sorunlardan nasıl kaçınılacağı konusunda bilgi sağladığı ve Lepisteslerinizin doğru boyuta gelmesini ve mutlu bir yaşam sürmesini sağlayacakları için bu yönergeleri izlemenizi öneririz! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu