Lepisteslerin Canlı Doğurmasının Avantaj ve Dezavantajları

Canlı Doğurmanın Avantajları

Bu noktada lepisteslerin neden canlı doğurduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Ne de olsa birçok balık canlı yavru doğurmak yerine yumurtlar. İşte canlı doğurmanın avantajları ve dezavantajları.

Yavrular Kendilerini Daha Kolay Koruyabilir

Anne karnında büyüyen yavrular, yumurtadan yeni çıkmış yavrulardan çok daha büyük ve daha yetenekli olacaktır. Bu, ölüm oranını azaltarak avcılardan kaçma olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Bunun yanı sıra, daha küçük yavrular yerine daha büyük yiyecekler yiyebildiklerinden bakımları da daha kolaydır.

Büyürken Korunuyorlar

Canlı yavru doğurmanın bir başka büyük yararı da, annenin yavruları içinde büyürken yavrularını koruyabilmesidir. Lepistesler, yumurtadan çıkmalarına ve en iyisini ummalarına izin vermek yerine, yavrularını hayatta kalma şansları yüksek olana kadar koruyabilirler.

Anne Daha Hareketli Olabilir

Lepistesler yavrularını yanlarında taşıdıkları için bir yerde sıkışıp kaldıkları anlamına gelmez. Bölgede yırtıcı hayvanlar varsa veya çevrelerinde bir değişiklik olursa, başka bir yere yüzebilirler.

Yumurtlayan balıkların aksine. Yumurtlayana kadar nerede yumurtlarlarsa orada mahsur kalırlar.

Bunun bir başka faydası da dişi lepisteslerin başka lepisteslerin olmadığı bir bölgeye göç edebilmesidir. Bu, yavruları için daha az rekabet ve yetişkinliğe kadar büyüme şansının artması anlamına gelir.

Bu, popülasyonların da tanıtıldıkları alanlarda büyümesinin nedenlerinden biridir.

Canlı Doğurmanın Dezavantajları

Canlı doğurmanın pek çok avantajı olsa da, elbette bazı dezavantajları da vardır. İşte dezavantajlardan bazıları.

Yavru Sayısı Az Olur

Tipik olarak bir canlı doğuran, yumurta bırakabilen bir balık kadar yavru doğurmaz. Dişi lepisteslerin vücudu aynı anda ancak bu kadar yavru taşıyabilir, oysa bir balık yumurtladığında çok daha fazlasını üretebilir.

Genel olarak, çok daha gelişmiş yavru doğurmanın genellikle çok daha düşük ölüm oranına yol açtığına inanılır. Yani bu tür dengeler.

Anne Risk Altında

Hamile olmak, doğum yapana kadar anneyi daha büyük risk altına sokar. Daha yavaş olacak ve yırtıcılardan daha az kaçabilecek. Bunun yanı sıra doğum ve doğum sırasında son derece savunmasız bir konumda olacak.

Son olarak, doğum ve hamilelik stresi yüksektir ve lepistes bedeniniz üzerinde kalıcı bir etkisi olacaktır. Dişilerin erkekler kadar uzun yaşamamasının nedenlerinden biri de budur.

Yavrularına Bakamazlar

Son olarak, lepistesler yavrularına bakmazlar. Aslında, yavruları yumurtadan çıktıktan sonra, eğer fırsat bulurlarsa onları yemekte sorun yaşamazlar. Yumurta katmanlarının aksine. Muhtemelen bildiğiniz gibi, bazı yumurta katmanları yavrularına bakmak için her türlü şeyi yapar.

Örneğin, bazı balık türleri, güvende olduklarından emin olmak için yavrularını ağızlarında taşırlar.

Lepistesinizin Doğumu Ne Kadar Sürecek?

Lepistesinizin doğum yapması, gebe kaldıktan sonra yaklaşık bir ay sürer. Gerçek doğum süreci birkaç saatten birkaç güne kadar (nadir durumlarda) sürebilir.

Bununla birlikte, lepistesin doğum yapması ne kadar uzun sürerse, genellikle ne kadar stresli olduklarının bir göstergesidir. Bu, doğum yaparken onları güvenli bir yere koymanın iyi bir fikir olmasının bir nedenidir.

Bir Lepistesin Kaç Yavrusu Olacak?

Yumurtlamadıkları için lepistesler diğer balıklar kadar çok sayıda yavruya sahip olmayacaklardır. Tipik olarak bir lepistes 30-200 yavru doğurur. Tankınızı aşırı doldurmalarından endişeleniyorsanız, çoğu durumda, anne dahil diğer sakinler tarafından yenirler.

Özet

Artık lepisteslerin genellikle yumurtlamadığını ve yumurtlarlarsa yumurtadan yavru çıkmayacağını biliyorsunuz. Lepistesler yumurta yumurtlamak yerine canlı doğurur ve bunun birçok faydası vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu