Muhabbet Kuşları Nereden Geliyor?

Muhabbet kuşları Avustralya’nın yerlileridir ve burası gerçekten vahşi sürülerin bulunabileceği tek yerdir. Dünyanın başka yerlerinde, özellikle ABD’de Florida’nın bazı bölgelerinde kuşların vahşi popülasyonları vardır. Ancak bunların hepsi kaçan kuşlardan türetilmiştir; ve bu vahşi sürülerin büyüdüğü bölgelerde bile sert bir kış onları yok edebilir.

Birleşik Krallık’ta vahşi bir nüfusun ortalama bir İngiliz kışını geçirme şansı çok azdır. Tüm papağan ailesinden yalnızca halka boyunlu (veya gül halkalı) muhabbet kuşu ( Psittacula krameri ) İngiltere’de vahşi bir popülasyon oluşturmayı başardı, ancak yalnızca Londra ve Güney Doğu’nun nispeten ılıman ikliminde.

Muhabbet kuşları nerede yaşar?

Avustralya’nın açık çalılık ve otlakları, muhabbet kuşunun doğal yaşam alanlarıdır. Kuşlar, doğunun daha yağışlı bölgeleri, uzak güneybatı ve Kuzey Bölgesi’nin kuzey kenarları dışında anakaradaki gökyüzünü aydınlatır. En çok sıcak ve kuru alanlarda kendini evinde hisseder ama asla sudan çok uzakta değildir. Aslında, kuşların huzursuz, göçebe yaşam tarzlarının çoğu, en iyi mevsimlik yiyecek ve su kaynaklarını kovalamakla ilgilidir.

En bol yiyecek ve suyun bu sürekli arayışı, yabani muhabbet kuşlarını her yıl birkaç bin mil alır. Kuraklık zamanlarında, ormanlık veya daha az kurak kıyı bölgelerini aramaya yetecek kadar çok yönlü ve zekidirler. Çim tohumları en sevdikleri yiyecek olabilir, ancak zor zamanlarda telaşlı değildirler ve her türlü meyve, yaprak, bitki ve hatta omurgasızları mutlu bir şekilde kemirirler. Diyete yönelik bu liberal yaklaşım, göçebe yaşam tarzları onları buğday, arpa ve diğer tarımsal çayırlıklara getirdiğinde, insanlarla sık sık başlarını belaya soktu.

Yabani Muhabbet Kuşu Davranışı

Muhabbet kuşları, vahşi doğada ‘sayılarda güvenlik’ yaklaşımını benimser. Birkaç bin kişiden biriyseniz, bir avcı tarafından yakalanma şansınız daha azdır. Ancak bazı kuşlar avlanır ve en yaygın düşmanları uçurtmalar ve şahinlerdir.

Muhabbet kuşlarının büyüklükleri değişiklik gösterir. Tipik bir toplantı, üçten yüzden fazlaya kadar herhangi bir şey olabilir. Bununla birlikte, şiddetli bir yağış varsa ve manzara aniden göz alabildiğine muhabbet kuşu yemi filizlendiriyorsa, sürüler onbinlerce birleşebilir. Bu, yalnızca tek bir muhabbet kuşu beslemeyi düşünen herkes için yararlı bir bağlam sağlar – son derece sosyal hayvanlar ve cana yakın hayvanlar olarak bağlanırlar. Birini yalnız tutarsan, onun vekil sürüsü olman gerekecek!

Çok yönlü ve uyarlanabilir olsalar da muhabbet kuşları aynı zamanda alışkanlık yaratıklarıdır. Vahşi doğada, sürü şafakta içer ve sonra yiyecek aramak için uçar. Su kaybını önlemek için günün en sıcak saatlerinde gölgeli dalları ararlar.

Kuraklık zamanlarında muhabbet kuşları bulabildikleri herhangi bir su birikintisinde çok sayıda toplanırlar ve eğer yüzey suyu yoksa tüylü kollarında paha biçilmez bir hileye sahiptirler. Nemli bir zemin bulurlar ve evrimsel geçmişlerinde bir kangurunun su için kazabildiğini fark ederek kanguruların gelmesini beklerler. İnsanların gelişiyle, muhabbet kuşunun hayatına ikinci bir potansiyel kuyu kazıcı gelmişti. Bu, muhtemelen, kazıcıların ardından kuşun Avustralya’nın çoğuna yayılmasının tetikleyicisiydi.

Vahşi doğada, muhabbet kuşları ağaçlarda birlikte tünerler. Yuvalarını içi boş ağaç gövdelerine veya diğer boşluklara kurarlar, en sevdikleri ev seçimi okaliptüstür. Olgun bir ağaç, daha küçük delikleri işgal eden birkaç muhabbet kuşu ve daha büyük boşluklarda ikamet eden sultan papağanı gibi diğer kuşlar ile bir kuş metropolü olabilir.

Esaret altında muhabbet kuşları

Muhabbet kuşlarını beslemek ve yetiştirmek ve yeni kuş türleri geliştirmek, 19. yüzyılın sonlarından beri Britanya’da popüler bir hobi olmuştur. Muhabbet kuşu meraklıları artık dünyanın her yerinde bulunabilir. Muhabbet kuşlarında (örneğin tavuklar ve ördekler ile karşılaştırıldığında) çok büyük miktarda genetik çeşitlilik yoktur ve çeşitli türler arasındaki farklar büyük ölçüde renge bağlıdır.

Evcil muhabbet kuşu da genellikle vahşi atasından daha büyüktür ve kabarık tüyleri daha hacimli bir kafa izlenimi verir. Muhabbet kuşu çeşitlerine daha derinlemesine bakmak için aşağıdaki Muhabbet kuşları bölümüne bakın.

Muhabbet Kuşu Yetiştiricileri

Birçok evcil hayvan dükkanında muhabbet kuşları bulunur; ancak kuşları, sahip oldukları her kuşun tam yaşını bilecek olan yetiştiricilerden doğrudan satın alabilirsiniz (bu, daha büyük evcil hayvan dükkanlarında olması gerekmez). Birleşik Krallık’taki her bölgenin yerel muhabbet kuşu yetiştiricileri vardır ve diğer birçok ülkeye eşit derecede iyi hizmet verilmektedir. “[Seçtiğiniz ilçe veya şehirdeki] muhabbet kuşu yetiştiricileri” için bir internet araması, başlamak için iyi bir yerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu